PODZIEL SIĘ

Seria Rok Cup Italia rozegrała drugą rundę rozgrywek północnej strefy. Na torze Adria International Raceway znów zobaczyliśmy Rokkersów. Główne role w kategorii seniorskiej cyklu od dłuższego czasu zarezerwowane są dla polskich kierowców. Nie inaczej było i tym razem. Bracia Maciej i Szymon Szyszko zdominowali finał Senior Roka.

Druga odsłona rozgrywek strefy północnej Roka we Włoszech to kolejne podium polskich seniorów. Rywalizację Senior Roka po raz kolejny wygrał Maciej Szyszko, a tuż za nim na mecie zjawił się Szymon Szyszko. Polacy zdecydowanie prowadzą w klasyfikacji generalnej po dwóch rundach rozgrywek.

W kategorii seniorskiej na torze w Adrii wystartowało 9 polskich kierowców. Oprócz wspomnianych braci Szyszko w rywalizacji pokazali się Mateusz Kaprzyk, Adam Szydłowski, Marcin Zając, Daniel Zając, Adrian Janicki, Franciszek Palmirski oraz Adrian Marcinkiewicz. Jednym z najszybszych zawodników na torze był Mateusz Kaprzyk, który po czasówce zanotował 8. lokatę, a w prefinale zameldował się na mecie na 6. miejscu. Do podium Polaka zabrakło niewiele, bowiem w wyścigu finałowym Mateusz uplasował się na 4. pozycji ze stratą dwóch sekund do trzeciego na mecie, Włocha Matii D’Abramo.

Pierwszą dziesiątkę finałowej stawki zamknął Franciszek Palmirski, którego w pierwszej rundzie zobaczyliśmy na podium. Pozostali Polacy zanotowali w Adrii miejsca w drugiej i trzeciej dziesiątce stawki. Na uwagę z pewnością zasługuje jazda Adriana Janickiego, który w finałowym wyścigu wyprzedził aż 20 rywali, meldując się na mecie na 10. miejscu. Niestety 10-sekundowa kara pozbawiła Adriana pozycji.

W klasyfikacji generalnej po dwóch rundach liderem jest Maciej Szyszko (97 pkt), drugi jest Szymon Szyszko (76), a trzeci Mattia D’Abramo (61).

Klasyfikacja finału Rok Senior
1. Maciej Szyszko POL =
2. Szymon Szyszko POL +0.545, =
3. Mattia D’Abramo ITA +1.687, =
4. Mateusz Kaprzyk POL +3.747, +P2
5. Domenico Cicognini ITA +5.772, -P1

10. Franciszek Palmirski POL +13.960, +P5
12. Adam Szydłowski POL +15.441, +P1
19. Adrian Janicki POL +13.277 (+10s), +P10
22. Daniel Zając POL +31.332, +P9
24. Adrian Marcinkiewicz POL +34.331, +P1
27. Marcin Zając POL +2 laps

W kategorii juniorskiej z bardzo dobrej strony pokazał się Gabriel Łukasiewicz, który zanotował czwartą pozycję w stawce finałowej. Gabriel był jednym z dwóch kierowców z Polski, którzy wystartowali w Junior Roku. Drugi z Polaków Jakub Rajski zameldował się na mecie wyścigu finałowego na 17. miejscu.

Gabriel sukcesywnie przesuwał się w klasyfikacji podczas imprezy w Adrii. W treningu oficjalnym zajął 10. lokatę, w prefinale był 7., a w finale zdołał wyprzedzić kolejnych trzech rywali.
Rywalizację w Adrii wygrali Włosi. Pierwszą pozycję zajął Filippo Croccolino, a tuż za nim uplasowali się Diego Stifter i Raffaele Gulizia.

Wśród najmłodszych kierowców Roka mieliśmy w Adrii czterech przedstawicieli. Piotr Czaja, Hubert Laskowski, Gustaw Wiśniewski i Kajetan Gawron wystartowali w kategorii Mini Rok. Druga runda Rok Cup była debiutem Kajetana Gawrona we włoskim teamie AV Racing, a zmiana zespołu podziałała korzystnie na młodziutkiego tarnowianina. W treningu oficjalnym Kajetan zajął pierwsze miejsce, natomiast prefinał zakończył na drugiej pozycji. Walkę finałową ostatecznie zakończył na szóstym miejscu.

Hubert Laskowski i Piotr Czaja również znaleźli się w pierwszej dziesiątce stawki. Pierwszy z nich zakończył rywalizację na 5. pozycji, drugi na 8. Gustaw Wiśniewski natomiast zakończył finał na 17. miejscu.
Rywalizację w najmłodszej kategorii wygrał Włoch Davide Marconato przed rodakami Andreą Barbierim i Riccardo Ianniello.

W najszybszej kategorii Shifter Rok wystartował Szymon Urbaniak. Był jedynym Polakiem w stawce „biegówki”. Pochodzący z Mierzyna kierowca zanotował 9. lokatę w czasówce, w prefinale był 10., by finałowy wyścig zakończyć na 9. miejscu.
W klasyfikacji generalnej jedyny polski kierowca w tej kategorii zajmuje 12. pozycję.

fot. Rok Cup, Speedkart, Sportinphoto.com
Krzysztof Gawron, Michał Urbaniak
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here