PODZIEL SIĘ

Maciej Gładysz, lider klasyfikacji generalnej kategorii Micro Max został zwycięzcą kolejnej odsłony Rotax Max Challenge Poland. Kierowca teamu Gładysz Karting Team wyprzedził na mecie finału w Słomczynie rewelacyjnego Gustawa Wiśniewskiego (Jastrzębski Racing) oraz Maksymiliana Obsta (Bambini Racing).

Rywalizacja wśród najmłodszych kierowców w Słomczynie nie była pozbawiona ciekawej walki na torze i rewelacyjnie spisujących się debiutantów. Szalę zwycięstwa na swoją korzyść przechylił jednak Maciej Gładysz. Liderujący w rozgrywkach tarnowianin pokonał na mecie finału świetnie dysponowanego Gustawa Wiśniewskiego oraz jednego z największych swoich rywali w walce o mistrzostwo Polski Maksymiliana Obsta.

Kolejne pozycje w decydującym o zwycięstwie wyścigu zajęli Natalia Gładysz, Jan Jóźwiak i fantastycznie jadąca absolutna debiutantka Matylda Matracka, dla której weekend w Słomczynie był pierwszym w walce o punkty.

Fantastycznie jechała absolutna debiutantka Matylda Matracka, dla której weekend w Słomczynie był pierwszym
w walce o punkty.

Już po piątkowych czasówkach zanosiło się na ciekawą rywalizację na słomczyńskim autodromie. W treningu oficjalnym zwyciężył Maks Obst, tryumfator poprzedniej rundy na tym torze, a drugą pozycję zajęła Julia Obłój. Bardzo szybkie okrążenia zanotowali również Maciej Gładysz, Jonathan Madden oraz Gustaw Wiśniewski, co powodowało, że w obu wyścigach kwalifikacyjnych widzieliśmy całą piątkę w pierwszych liniach startowych.

Sobotnie kwalifikacje przebiegły pod znakiem twardej walki faworytów o jak najwyższe pozycje, ale również zażartej rywalizacji w drugiej części stawki, gdzie do akcji wkroczyli kierowcy doskonale znani z wcześniejszych występów w najmłodszej kategorii. W rolach głównych w tych wyścigach wystąpili dwaj liderzy Maksymilian Obst i Maciej Gładysz, a tuż za ich plecami metę mijali Szymon Szostak, Jan Jóźwiak oraz Julia Obłój i Gustaw Wiśniewski.

W pierwszej części stawki widzieliśmy znakomitą jazdę Natalii Gładysz, Borysa Rogali, Maksyma Burczenika oraz fantastycznie spisującej się w swoim pierwszym weekendzie wyścigowym Matyldy Matrackiej, która podobnie jak rodzeństwo Gładyszów, rywalizuje w wyścigach wraz z bratem Aleksandrem.

Pierwszy wyścig kwalifikacyjny pechowo zakończyła dwójka pretendentów Julia Obłój i Gustaw Wiśniewski. Oboje po incydencie na prostej startowej wylądowali poza torem, a wypadnięcie z toru Julii zakończyło się groźnie wyglądającym uderzeniem w bandę. Na szczęście skończyło się na lekkich stłuczeniach i oboje mogli kontynuować walkę w drugim biegu, w którym pokazali wielką determinację i odporność psychiczną przyjeżdżając na metę tuż za dwójką liderów.

Prefinał zawodów wygrał faworyt Maksymilian Obst, który najwyraźniej ma patent na tor w Słomczynie. Po raz kolejny bowiem widzieliśmy go w roli głównej. Tuż zanim zameldował się na mecie Maciej Gładysz i wiadomo było, że to między nimi rozegra się batalia o zwycięstwo w rundzie.

Obserwując finał zawodów nie zawiedliśmy się. Tyle, że prowadzenie tuż po starcie uzyskał młodziutki kierowca z Tarnowa. Lider klasyfikacji nie oddał go do końca wyścigu mając świadomość, że jeden błąd może kosztować go nie tylko wygraną w czwartej rundzie, ale również utratę prowadzenia w „generalce”. Maciej Gładysz wykonał zadanie doskonale i wygrał z bezpieczną przewagą na mecie.

Tuż za nim walkę o podium toczyli Maksymilian Obst i Gustaw Wiśniewski, który w połowie dystansu wykorzystał okazję i przesunął się na drugą pozycję. Pierwsze podium w krótkiej karierze Gustka było znakomitym wynikiem nie tylko kierowcy, ale również czuwającego nad nim mechanika Marcela Grudzińskiego, byłego mistrza najmłodszych kategorii. To pierwszy tryumf tej pary, którą miejmy nadzieję, będziemy oglądać częściej na podium zawodów.

Maksymilian Obst tym razem zajął trzecią pozycję, również udowadniając swoją klasę. Tuż za nim finiszowała Natalia Gładysz, jadąca za pierwszą trójką zawodników z lekkim dystansem. Natalia po raz kolejny pokazała, że stać ją na znakomity wynik i jej aspiracje do podium są uzasadnione.

Niezwykle ciekawie wyglądała walka na kolejnych pozycjach. Już na początku wyścigu czwórka kierowców odłączyła się od całego peletonu i nadawała tempo. W grupie pościgowej natomiast znakomicie jechał Jan Jóźwiak, który startując z dwunastego miejsca przyjechał na czele pościgu – piątej pozycji.

Jako szósta linię mety minęła Matylda Matracka, którą obok Gustawa Wiśniewskiego uznać należy za odkrycie i rewelację weekendu w Słomczynie. Niezłe tempo prezentował również Maksym Burczenik, który zanotował siódmą pozycję w finale, a tuż za nim uplasowali się Ukrainiec Rostislav Kostyna, Aleksander Matracki oraz Szymon Szostak, który zamknął pierwszą dziesiątkę stawki.

Julię Obłój ostatecznie zobaczyliśmy na 11. pozycji, a kolejną zajął jeden z ukraińskich debiutantów Yannis Andros, świetnie jadący w finale. Nie można nie wspomnieć o Juliuszu Ociepie, Łukaszu Grabowskim, Piotrze Borowczyku, Karolu Kamińskim oraz Borysie Rogali. To oni tworzyli w wyścigu finałowym drugą część stawki, którą uzupełniał Jarosław Nelga, kolejny Ukrainiec, który zadebiutował w Słomczynie. I to bez ich udziału rywalizacja w kategorii Micro nie była by tak ciekawa.

Największym pechowcem finału był Jonathan Madden, który na polach przedstartowych miał problem z uruchomieniem wózka. Niestety, aby Jonathan ruszył do wyścigu niezbędna była pomoc mechanika Michała Warchoła z Alpha Karting. Będąc w wielkim stresie, kierowca z irlandzkim rodowodem zajął swoją pozycję, a powinien startować z końca stawki. W konsekwencji został wykluczony z wyścigu. Szkoda, bo Jonathan należy do ścisłej czołówki i z pewnością zawalczyłby o czołowe pozycje.

W klasyfikacji generalnej prowadzenie podtrzymał Maciej Gładysz, który ma na koncie 319 punktów. Drugą pozycję zajmuje Maksymilian Obst (298), a trzeci jest Jan Jóźwiak (200).

Klasyfikacja finału Micro Max 
1. Maciej Gładysz (Gładysz Karting Team) +P1
2. Gustaw Wiśniewski (Jastrzębski Racing) +0.393, +P2
3. Maksymilian Obst (Bambini Racing) +0.641, -P2
4. Natalia Gładysz (Gładysz Karting Team) +P1
5. Jan Jóźwiak (ST-Racing Maranello) +P7
6. Matylda Matracka (UniQ Racing) +P2
7. Maksym Burczenik (ST-Racing Maranello) =
8. Rostislav Kostyna (UKR, Borsch Racing) +P2
9. Aleksander Matracki (UniQ Racing) =
10. Szymon Szostak (CRG RDP) -P7
11. Julia Obłój (K-Dyno Kart) -P5
12. Yannis Andros (UKR, Desna Kart) +P5
13. Juliusz Ociepa (team prywatny) -P2
14. Łukasz Grabowski (CRG RDP) +P1
15. Piotr Borowczyk (Ernst Racing) -P1
16. Karol Kamiński (ST-Racing Maranello) -P3
17. Borys Rogala (Inter Cars) +P1
18. Yaroslaw Nelga (UKR, Dnipro Kart) +P1
19. Jakub Sosnowski (Wyrzykowski-Motorsport) DNS
20. Jonathan Madden (Alpha Karting) DNF/DSQ

fot. Rafał Oleksiewicz (Polski Karting)
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here