PODZIEL SIĘ

Szymon Urbaniak został tryumfatorem pierwszej edycji mistrzostw Polski Akademii Junior. Kierowcy po raz pierwszy w Polsce ścigali się na silnikach OK-Junior. Imprezę wzorowano na CIK FIA Karting Academy Trophy. Mistrzostwa to flagowy projekt PZM w tym sezonie.

Po raz pierwszy w Polsce w zawodach mistrzowskich zagościła kategoria zbliżona do międzynarodowej OK-Junior. Siedemnastu zawodników, którzy zjawili się w Bydgoszczy rywalizowało na losowanych silnikach. Najszybszym kierowcą imprezy okazał się ubiegłoroczny mistrz Polski w Junior Rok Szymon Urbaniak, który tryumfował w trzech z czterech rozegranych podczas weekendu wyścigach. Efektowne zwycięstwo Urbaniaka w całym weekendzie wyścigowym było wynikiem znakomitej jazdy kierowcy z Mierzyna w deszczowym niedzielnym wyścigu.

Do rywalizacji w nowo powstałych mistrzostwach stanęło 17 kierowców. Zdecydowana większość z nich to zawodnicy serii Rok Cup Poland, dysponujący sprzętem potrzebnym do zaadoptowania silnika Vortex OK-Junior. W rywalizacji widzieliśmy zaledwie trzech zawodników ścigających się na co dzień w Rotax Max Challenge. Byli to Stig Righult oraz dwaj Rosjanie Wiaczesław Gutak i Zakhar Nefedov. Pozostała czternastka to Rokkersi.

Pierwszego dnia rywalizacji zdecydowanie najlepszym kierowcą był Szymon Urbaniak, zwycięzca pierwszej rundy i tryumfator oby punktowanych wyścigów. Tuż za nim uplasowali się Alan Lalak i Adam Szydłowski. Obserwatorów ucieszyła z pewnością dobra postawa Alana Lalaka, mistrza kraju kategorii Easykart, który po przejściu do kategorii juniorskiej Roka zniknął z podium zawodów. Alan bardzo dobrze zaprezentował się w sobotnim finale i dzięki temu zagościł na pozycji wicelidera po pierwszym dniu. Trzecią pozycję zajął Adam Szydłowski, aktualny mistrz i zdobywca pucharu Roka w kategorii juniorskiej.

W drugiej odsłonie zawodów znakomicie prezentował się Adrian Janicki, który podobnie jak kilku innych zawodników miał chrapkę na historyczny tytuł. Po pierwszej wygranej w niedzielę i kilku okrążeniach finału wszystko wskazywało na zwycięstwo Adriana, ale wówczas do głosu doszli Kuba Szablewski, Alan Lalak i Szymona Urbaniak, którzy na zamianę przejmowali prowadzenie w finałowym wyścigu.

Zadziwiła postawa szczególnie tego ostatniego, który po nieudanej niedzielnej czasówce (12. pozycja) piął się w klasyfikacji. W pierwszym biegu Szymon zajął 9. pozycję, a w finale po 13. okrążeniach był już pierwszy! Mierzynianin zameldował się na mecie z półsekundową przewagą, co zrobiło dodatkowe wrażenie. Urbaniak udowodnił, że potrafi doskonale jechać w deszczu i technikę jazdy „na mokrym” ma opanowaną do perfekcji.

Ostatecznie Szymon Urbaniak mimo odległego miejsca w pierwszym niedzielnym biegu zdołał zająć drugą pozycję w klasyfikacji indywidualnej drugiej rundy, a tym samym z 30-punktową przewagą wygrać klasyfikację generalną. Drugi e „generalce” był Adrian Janicki, a trzeci Alan Lalak.

Klasyfikacja I dnia zawodów
1. Szymon Urbaniak (URB Racing) 75
2. Alan Lalak (HAWI) 46
3. Adam Szydłowski (DD Motorsport) 39
4. Adrian Janicki (Jastrzębski) 37
5. Mateusz Lenart (WTR) 36

Klasyfikacja I dnia zawodów
1. Adrian Janicki (Jastrzębski) 65
2. Szymon Urbaniak (URB Racing) 57
3. Jakub Szablewski (KRT) 43
4. Alan Lalak (HAWI) 39
5. Adam Szydłowski (DD Motorsport) 37

Klasyfikacja generalna
1. Szymon Urbaniak (URB Racing) 132
2. Adrian Janicki (Jastrzębski) 102
3. Alan Lalak (HAWI) 85
4. Adam Szydłowski (DD Motorsport) 76
5. Jakub Szablewski (KRT) 71
6. Kacper Nadolski (AMO) 62
7. Marcel Kuc (CKT) 56
8. Mateusz Bartosik (CKT) 51
9. Franciszek Palmirski (DD Motorsport) 46
10. Mateusz Lenart (WTR) 44

fot. Łukasz Iwaniak (Media4U)
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here