PODZIEL SIĘ

W węgierskim Kecskemet rozegrano kolejną rundę Central Eastern Europe Max Challenge Rotaxa. W rywalizacji najszybszej kategorii wystartowało troje Polaków. Sukcesem zakończył swój start Sławomir Murański. Wiki Pankiewicz zaliczała się do ścisłej czołówki.

Podczas węgierskiej trzeciej rundy CEE w kategorii DD2 obserwowaliśmy troje polskich kierowców. Na torze w Kecskemet niewątpliwy sukces odniósł przedstawiciel „mastersów” Sławomir Murański, który w klasyfikacji generalnej zakończył zawody tuż za węgierską gwiazdą kategorii DD2 Ferencem Kancsarem. Murański (zdjęcie u góry) zajął drugie miejsce finiszując w obu wyścigach na piątym i drugim miejscu. Wśród „mastersów” był najszybszy.

W zawodach wystartowała również Wiktoria Pankiewicz, która podobnie jak jej siostra Julia, wróciła do rywalizacji serii CEE organizowanej przez Węgrów, po długiej przerwie. W tym sezonie siostry Pankiewicz ścigają się w rozgrywkach formuły 4, uzupełniając swój plan treningowy występami w kartingu.

Wiktoria, która w tym sezonie rywalizuje w biegowym DD2 prezentowała w Kecskemet wysoki poziom, notując znakomite czasy w treningach wolnych. Dzień przed wyścigami o punkty była najszybsza w całej stawce, wyprzedzając zarówno Austriaka Maxa Hofera, jak i Węgra Ferenca Kancsara, główne postaci tej kategorii. Drugi podczas siódmej sesji treningowej był Sławomir Murański, który uplasował się tuż za Wiki Pankiewicz.
piechula-cee-mstep

Marek Piechuła na torze w Kecskemet.

Trzecim z Polaków, który w tym sezonie rozpoczyna swoją przygodę z CEE był Marek Piechuła. Piechułę znamy między innymi z wyścigów w poprzednich sezonach w kategoriach Rok. W Polsce ścigał się w Rok 125, później występował w czeskich rozgrywkach seniorskich tej kategorii. Tegoroczny sezon rozpoczął od startów w centralno-wschodniej strefie Rotaxa, w DD2. W czasówce uplasował się na 12. pozycji, by w wyścigach dwukrotnie finiszować na 10. miejscu.

Z kolei Wiki Pankiewicz, która w treningu oficjalnym zajęła wysoką czwartą pozycję, w prefinale zobaczyliśmy na mecie również na czwartym miejscu. Polka wystartowała z drugiej linii i obroniła pozycję, próbując jednocześnie atakować jadącego przed nią Węgra Gabora Kovacsa. W finałowym wyścigu prezentowała niezwykle szybkie tempo (średnia prędkość na poziomie 91,3 km/h) oraz zanotowała trzeci czas wyścigu. Ostatecznie linię mety przekroczyła na piątej pozycji, ale po karze dla Maxa Hofera uplasowała się na czwartym miejscu.

wiki-pankiewicz2-cee-mstep

Wysoka pozycja Wiki Pankiewicz w klasyfikacji ostatnich zawodów CEE to niewątpliwy dowód, że Polka aspiruje do ścisłej czołówki DD2 tej serii.

Trzeci Polak w stawce DD2 Sławomir Murański niewątpliwie odniósł sukces w Kecskemet. Prezentował się niezwykle dobrze na tle rywali w klasyfikacji DD2 Max, czego dowodem było drugie miejsce w wyścigu finałowym. Kara dla austriackiego kierowcy przesunęła Murańskiego na drugi stopień podium (Murański finiszował jako trzeci), ale w przekroju całych zawodów z pewnością zasłużona.

Murański po udanych treningach wolnych rozpoczął rywalizację od szóstej czasówki. W prefinale przesunął się na piątą pozycję, z której ruszył do wyścigu finałowego. Tuż po starcie zyskał jedno miejsce, ale kluczowe było 21. okrążenie, kiedy wraz z Maxem Hoferem zaatakował Węgra Gabora Kovacsa. Finisz na trzecim miejscu z drugim czasem finału zaimponował obserwatorom i dał w efekcie podium w wyścigu w łączonej klasyfikacji DD2, na którym Murański stanął tuż obok Ferenca Kancsara.

Prefinał
1. Kancsár Ferenc HUN 11:01.385
2. Max Hofer AUT +01.127
3. Gábor Kovács HUN +04.354
4. Wiktoria Pankiewicz POL +05.695
5. Slawomir Muranski POL +05.948
6. Peter Kovács HUN +08.756

10. Marek Piechuła POL +12.886

Finał
1. Kancsár Ferenc HUN 13:29.976
2. Sławomir Murański POL +04.274
3. Gábor Kovács +04.614
4. Wiktoria Pankiewicz POL +04.801
5. Péter Kovács +10.637
6. László Kovács +10.961

10. Marek Piechuła POL +23.734

fot. Mirosław Stępiński (Polski Karting)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here