PODZIEL SIĘ

Mistrzostwa Polski w kategoriach międzynarodowych od kilku lat przeżywają problemy frekwencyjne. Kategorie KF, KF Junior z czasem odeszły z kalendarza Kartingowych Mistrzostw Polski, a w kolejnych latach GKSK musiała oprzeć rywalizację o tytuły mistrzowskie na kategoriach monomarkowych.

Mimo zaangażowania monomarkowych promotorów w KMP niejednokrotnie był problem z przyznaniem trzech tytułów dla kierowców startujących w poszczególnych kategoriach. Wszystko z powodu pułapów frekwencyjnych w regulaminach kartingowych PZM. Jak frekwencja w mistrzostwach narodowych wygląda w innych krajach? Spójrzmy na Australię. Kraj, który za chwilę rozpocznie rywalizację w mistrzostwach narodowych na swoim terenie.

Australijczycy szykują się do otwierającej sezon mistrzowski pierwszej rundy SP Tools Australian Kart Championship. W tym sezonie rund w ramach mistrzostw będzie pięć. Wszystkie na torach w Australii Południowej, Wiktorii i Nowej Południowej Walii. Nowy sponsor rozgrywek, z którym federacja związała się pięcioletnim kontraktem, firma SP Tools, zaoferowała w nagrodach dla najlepszych kierowców 50 tysięcy dolarów (równowartość 130 tysięcy złotych).

Do narodowych rozgrywek w 2018 roku zgłosiło się 291 kierowców w 9 kategoriach. Najwięcej w zestawie startowym kategorii X30 – 88 zawodników, najmniej w kategorii Cadet 9 – 23 kierowców.

Australia jest niezwykle zmotoryzowanym krajem, a sporty motorowe należą do najbardziej popularnych. A o tym, że karting jest niezwykle popularny w Australii niech świadczy fakt, że niemal w każdym z siedmiu stanów Australii do momentu startu polskiego sezonu odbędzie się około 30 imprez kartingowych (w każdy weekend w każdym stanie po kilka imprez). Oprócz narodowych mistrzostw Australii każdy stan rozgrywa swoje wewnętrzne mistrzostwa. Nowa Południowa Walia ma cykl trzy rundowy, stany Queensland, Wiktoria i Południowa Australia po dwie rundy, Północne Terytorium, Tasmania i Australia Zachodnia sprawę swojego tytułu rozstrzygną podczas jednego weekendu. Wziąć udział w zawodach może każdy.

Dodatkowo rozgrywane są ogólnokrajowe imprezy, takie jak Rotax Pro Tour (6 rund) oraz prestiżowa Race of Stars, rozgrywana w Gold Cast w stanie Queensland, w której każdego roku można zobaczyć najlepszych kierowców z całego świata.

Kartingowe mistrzostwa Australii rozgrywane są nieprzerwanie od 1963 roku. Najbardziej rozbudowany cykl odbył się w 2005 roku, kiedy tytuły przyznano w …25 kategoriach! Ciekawostką jest, że australijscy mistrzowie w niektórych kategoriach oprócz nagród finansowych i rzeczowych (gotówka, podwozia, silniki, opony) w nagrodę od swojej krajowej federacji otrzymują start w prestiżowych imprezach międzynarodowych w Europie (Winter Cup w Lonato, WSK) lub Stanach Zjednoczonych (SKUSA SuperNationals), …w najlepszych teamach fabrycznych. Nagroda zawiera wpisowe, kompletny wóz, opony treningowe i wyścigowe (kilka kompletów), obsługę mechaników i wsparcie zespołu fabrycznego oraz w niektórych przypadkach również gotówkę na podróż. Wszystko na koszt australijskiej federacji.

Pierwsza runda SP Tools Australian Kart Championship już za tydzień na torze na Monarto Karting Complex (Australia Południowa). 23 lutego odbędą się czasówki, dzień później heaty kwalifikacyjne, a finały w niedzielę 25 lutego.

fot. Karting Australia, Coopers Photography
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here