PODZIEL SIĘ

Polska reprezentacja po raz pierwszy wystąpi w Rotax Grand Finals w 12-osobowym składzie. To najliczniejsza grupa kierowców w historii polskich występów w tej prestiżowej imprezie.

Po raz pierwszy Polacy pojawili się w finale światowym Rotax w 2006 roku w portugalskim Viana do Castelo. W tym sezonie impreza znów zawita do Portugalii. Na torze Autodromo Internacional do Algarve odbędzie się 18. finał światowy serii Rotax.

Poznajmy naszych reprezentantów.

Kategoria Rotax Micro Max

Maciej Gładysz (Gładysz Karting Team).
Zwycięzca pucharu Polski i zdobywca dwóch tytułów mistrzowskich w najmłodszej kategorii w mijającym sezonie. Jeden z najlepszych obecnie kierowców wśród „mikrusów”. Niewątpliwy talent i odkrycie ostatnich lat w polskim Rotax Max Challenge. Tarnowianin, zwycięzca mistrzostw Polski młodzików i Kartingowych Mistrzostw Polski. Jako pierwszy polski kierowca rozstrzygnął rozgrywki pucharowe na swoją korzyść jeszcze przed zakończeniem sezonu.
W Rotax Grand Finals debiutuje.
Ma dziewięć lat.

Maciej Gładysz

Maksymilian Obst (Bambini Racing).
Tegoroczny tryumfator Rotax Grand Festival w Austrii, czyli finału europejskiego najmłodszej kategorii Rotax Micro Max. Jeden z liderów polskiej serii, wicemistrz Polski i drugi kierowca kartingowego pucharu Rotax Max Challenge Poland.
Znakomicie rozpoczął tegoroczne rozgrywki i od początku zaliczał się do liderów polskiej serii. Fantastyczne zwycięstwo w austriackiej imprezie dało mu upragniony bilet na Rotax Grand Finals w Portugalii. Jako pierwszy z Polaków otrzymał przepustkę na finał światowy. Jest czwartym kierowcą z Polski, który wygrał eurofinał. Pochodzi z Parkowa w Wielkopolsce.
W Rotax Grand Finals debiutuje.
Ma dziesięć lat.

Maksymilian Obst

Jonathan Madden (Alpha Karting)
Pierwszy polski kierowca, który wygrał międzynarodową serię Rotax Nordic Challenge, gdzie zdobył bilet na Rotax Grand Finals. W tegorocznych rozgrywkach w Polsce i poza granicami należał do ścisłej czołówki stawki najmłodszej kategorii. Znakomite występy na Litwie, Łotwie i w Polsce dały mu przepustkę na finał światowy. Jonathan jest jednym z nielicznych kierowców z Polski, którzy występowali w trzech seriach kartingowych w jednym sezonie. Oprócz Rotax Max Challenge Poland oraz Rotax Nordic Challenge ścigał się również w Rotax Central Eastern Europe. Wystąpił w Rotax Grand Festival w Austrii. W mistrzostwach Polski zajął 5. pozycję, w nordyckiej serii Rotax najszybszy.
W jego żyłach płynie również irlandzka krew. Pochodzi z Leszna.
W Rotax Grand Finals debiutuje.
Ma dziesięć lat.

Jonathan Madden

Kategoria Rotax Mini Max

Karol Kręt (K-Dyno Kart)
Tegoroczny zwycięzca pucharu Polski Rotax Max Challenge Poland, zdobywca tytułu mistrzowskiego w Kartingowych Mistrzostwach Polski oraz mistrzostwach Polski Młodzików w kategorii Mini Max. Zdecydowany lider polskich rozgrywek, zdobywca swojego pierwszego biletu na Rotax Grand Finals. Swoją kartingową karierę rozpoczynał siedem lat temu …na Słowacji. Od kilku lat etatowy kierowca Rotax Max Challenge Poland. Po raz pierwszy zwyciężył w klasyfikacji generalnej pucharu i został podwójnym mistrzem Polski.
Na stałe mieszka na Roztoczu, w Tereszpolu nieopodal Biłgoraja.
W Rotax Grand Finals debiutuje.
Ma dwanaście lat.

Karol Kręt

Kategoria Rotax Junior Max

Piotr Wiśnicki (Wyrzykowski Motorsport)
Jest jednym z najbardziej utalentowanych kierowców młodego pokolenia w Polsce. W Rotax Max Challenge Poland od początku swojej kartingowej kariery. Zwycięzca Rotax Max Challenge Poland w kategorii juniorskiej oraz Mini Max w sezonie 2014, tegoroczny mistrz Polski. Drugi kierowca Rotax Nordic Challenge w 2017 roku.
W swojej kartingowej karierze występował w najbardziej prestiżowych seriach, takich jak Rotax Euro Challenge, CIK FIA Karting Academy Trophy oraz Rotax Central Eastern Europe.
W sezonie 2015 wystąpił w Rotax Grand Festival w Portugalii rozgrywanym równolegle z Rotax Grand Finals. Zajął 4. pozycję!
Pochodzi z Żelechowa.
W Rotax Grand Finals debiutuje.
Ma trzynaście lat.

Piotr Wiśnicki

Kamil Donicz (Uniq Racing)
Najlepszy kierowca tegorocznego sezonu w Rotax Central Eastern Europe Max Challenge, największej obecnie serii kartingowej Rotaxa w Europie. Zwyciężył w sezonie 2017 i zdobył bilet na Rotax Grand Finals. Szybki, skuteczny, bezlitosny dla swoich rywali. Potrafi wykorzystać najmniejszy błąd. Na torze perfekcjonista. Wielokrotnie stawał na podium polskich rozgrywek, wygrywał rundy poza granicami kraju, między innymi w Rotax CEE oraz zdobywał trofea W Rotax Eurofinale. Jeden z najlepszych i najskuteczniejszych kierowców w Europie w swojej kategorii. Bez wątpienia jeden z cichych faworytów polskiej reprezentacji.
Mieszka w Radomiu.
W Rotax Grand Finals debiutuje.
Ma piętnaście lat.

Kamil Donicz

Kategoria Rotax Max Senior

Jakub Greguła (KSB Racing (Austria) / JR Racing)
Jeden z najlepszych kierowców seniorskiej kategorii Rotax w naszej części Europy. Najmłodszy w historii kartingu w Polsce mistrz Polski kategorii międzynarodowej KF Junior. Zwycięzca Rotax Max Challenge w 2015 roku w kategorii juniorskiej. Obecnie wicemistrz Rotax Central Eastern Europe wśród seniorów.
Od początku kartingowej kariery związany z Rotax Max Challenge. Zdobywał trofea nie tylko w Polsce, ale również w międzynarodowych seriach. Uczestnik prestiżowej CIK FIA Karting Academy Trophy oraz Rotax Grand Finals w 2015 roku w kategorii Junior Max w Portugalii.
Jest jednym z polskich faworytów w kategorii seniorskiej w tegorocznym finale światowym.
Niezwykle utalentowany, szybki, skuteczny.
Mieszka w Krakowie.
W Rotax Grand Finals po raz drugi.
Ma szesnaście lat.

Jakub Greguła

Mateusz Kaprzyk (JR Racing)
Tegoroczny tryumfator Rotax Max Challenge Poland w kategorii seniorskiej. Niezwykle utalentowany, potrafiący bezbłędnie wykorzystywać sytuację na torze. W rozgrywkach Rotax Max Challenge od kilku lat. Ścigał się również w innych seriach kartingowych, między innymi w Rok Cup w Polsce i we Włoszech, Rotax Central Eastern Europe, Rotax Euro Challenge oraz włoskiej KRS Open, gdzie wygrał jedną rundę. Kierowca teamów polskich i włoskich. Jako jedyny kierowca z Polski wystąpi w tym sezonie w dwóch finałach światowych – Rok Cup International i Rotax Grand Finals.
Zdobywca biletu na finał światowy z polskiej serii.
Na stałe mieszka w Mikołowie.
W Rotax Grand Finals debiutuje.
Ma szesnaście lat.

Mateusz Kaprzyk

Kategoria Rotax DD2 Max

Kacper Bielecki (InterCars Karting Team)
Jeden z najbardziej utalentowanych i utytułowanych polskich kierowców Rotax Max Challenge. Z serią związany od początku jej istnienia w Polsce. Swoje pierwsze kartingowe kroki stawiał w kategoriach Easykart. Kilkukrotny tryumfator Rotax Max Challenge Poland w kategorii juniorskiej, seniorskiej i DD2 Max. Uczestnik trzech finałów światowych Rotax Grand Finals w Portugalii, Stanach Zjednoczonych oraz Włoszech. Dwukrotny tryumfator Rotax Central Eastern Europe w kategorii DD2 Max, gdzie zdobywał bilety na finał światowy.
Niezwykle skuteczny, niezwykle charyzmatyczny i bezlitosny dla rywali. Potrafi wygrywać wyścigi startując z ostatniej pozycji w stawce. Zdobywca pole position w kategorii DD2 Max w Rotax Grand Finals 2016 we Włoszech, jako pierwszy polski kierowca w historii.
Jako pierwszy w historii dwukrotnie wygrał Rotax CEE w najszybszej kategorii.
Nazwany przez polskich kibiców „terminatorem” z uwagi na niezwykłe umiejętności i możliwości.
Polski faworyt do zwycięstwa w tegorocznym Rotax Grand Finals.
Mieszka w Tomaszowie Lubelskim.
W Rotax Grand Finals po raz czwarty.
Ma dziewiętnaście lat.

Kacper Bielecki

Karol Jurmanowicz (Wyrzykowski Motorsport)
Mistrz Polski DD2 Max 2016, aktualny zdobywca pucharu Polski w najszybszej kategorii i kolejnego biletu an finał światowy. Jeden z najlepszych polskich kierowców DD2, trzykrotnie występował w Rotax Grand Finals, w Portugalii, Hiszpanii i Włoszech.
Zajął trzecią pozycję w międzynarodowej serii Rotax Nordic Challenge w inauguracyjnym sezonie rozgrywek.
Niezwykle utalentowany i skuteczny. Ma bogate doświadczenie również poza granicami kraju. Wygrywał Rotax Poland Trophy, stawał na podium międzynarodowych serii, ścigał się w rozgrywkach europejskich, między innymi w Rotax Euro Challenge.
Autor słynnego pełnego „altonena” przy prędkości 140 km/h podczas wyścigu decydującego o zdobyciu biletu na finał światowy w Poznaniu w 2015 roku.
Od kilku lat związany z serią Rotax Max Challenge Poland.
Mieszka w Radomiu.
W Rotax Grand Finals po raz czwarty.
Ma siedemnaście lat.

Karol Jurmanowicz

Kategoria Rotax DD2 Masters

Sławomir Murański (Wyrzykowski Motorsport)
Mistrz Polski DD2 Masters, zdobywca pucharu Polski, najbardziej utytułowany kierowca Rotax Max Challenge Poland. Swoją kartingową karierę rozpoczynał w wieku 28 lat!
Wieloktorny tryumfator rozgrywek w Polsce oraz zagranicą. Jako jedyny kierowca w historii dwukrotnie z rzędu wygrywał prestiżowy Rotax Winter Cup w Walencji. Tegoroczny zwycięzca Rotax Nordic Challenge jako pierwszy Polak w kategorii DD2 Masters. Tryumfator rund Rotax Euro Challenge w najstarszej kategorii oraz zdobywca trofeów w Rotax Central Eastern Europe i dwukrotnie w Trofeu Portugal. Ścigał się również w Rok Cup Poland. Jako jedyny kierowca w historii wygrał dwie najszybsze polskie kategorie w jednym sezonie DD2 Max i Super Rok. Uczestnik finału Rok Cup International i zdobywca drugiego miejsca na świecie wśród kierowców Super Rok Elite 30.
Kapitan polskiej reprezentacji na Rotax Grand Finals 2017 w Portimao.
Mieszka we Wrocławiu.
W Rotax Grand Finals po raz czwarty.
Ma trzydzieści pięć lat.

Sławomir Murański

Tomasz Ferdin (Wyrzykowski Motorsport)
Tegoroczny debiutant w kategorii DD2 Masters. Odkrycie sezonu Rotax Max Challenge Poland, wicemistrz Polski w swoim pierwszym sezonie startów i drugi kierowca pucharu Polski Rotaxa. Do Rotax Grand Finals awansował dzięki zdobyciu biletu w międzynarodowej serii przez Sławomira Murańskiego (Rotax Nordic Challenge). Niezwykle barwna postać na kartingowym padoku w Polsce. W tegorocznym debiutanckim sezonie ścigał się również w Rotax Nordic Challenge.
Sympatyczny, pogodny i przyjacielski jako człowiek, niezwykle nieustępliwy jako kierowca kartingowy.
Swoją kartingową karierę rozpoczynał od gokartów halowych, później kontynuował ją w Rotax 125 Hobby, by w 2017 roku zadebiutować w rozgrywkach o punkty.
Właściciel najdłuższej brody spośród wszystkich kartingowców w Europie.
Mieszka w Tworogu.
W Rotax Grand Finals debiutuje.
Ma czterdzieści jeden lat.

Tomasz Ferdin

Polska reprezentacja na 18. Rotax Grand Finals w 2017 roku:
Micro Max: Maciej Gładysz, Jonathan Madden, Maksymilian Obst
Mini Max: Karol Kręt
Junior Max: Piotr Wiśnicki, Kamil Donicz
Max Senior: Jakub Greguła, Mateusz Kaprzyk
DD2 Max: Karol Jurmanowicz, Kacper Bielecki
DD2 Masters: Sławomir Murański (kapitan drużyny), Tomasz Ferdin

Przeczytaj o historii Rotax Grand Finals

fot. Rafał Oleksiewicz (Polski Karting)
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here