PODZIEL SIĘ

Le Mans 24h czyli wyścig 24-godzinny na słynnym torze w Le Mans po raz kolejny rozgrywany jest pod egidą CIK FIA. W tegorocznym endurance startują 33 zespoły! Wśród uczestników dwóch Polaków.

Po raz pierwszy imprezę endurance firmowaną przez CIK FIA obejrzeliśmy w roku ubiegłym. Ogłoszono ją wielkim sukcesem. W tym sezonie w wydarzenie zaangażowało się więcej producentów sprzętu kartingowego. Wzrosły też ambicje uczestników. Wielkim zwolennikiem tej imprezy jest wiceszef CIK FIA Kees Van De Grint.
– Po sukcesie pierwszej edycji CIK FIA Endurance jestem dumny i bardzo chętny na kolejne imprezy tego typu. Wierzę, że w tym roku wyścig będzie jeszcze bardziej ekscytujący. Zaangażowanie kilku fabryk w tę imprezę jest dla mnie największą satysfakcją i mam nadzieję, że kolejne odważą się podjąć to wyzwanie w przyszłości – mówił Van De Grint.

W tegorocznych zawodach oczy wszystkich obserwatorów będą z pewnością zwrócone na obrońców tytułu sprzed roku, team fabryczny Sodi, zaopatrzony w silnik OK fabryki TM oraz konkurujący z nim zespół fabryczny CRG, który współpracuje z fabryką IAME. To właśnie w składzie CRG jest jeden z dwóch Polaków uczestniczących w imprezie. Doskonale znany wszystkim były kierowca, zdobywca pucharu Polski Karol Lubas, który od kilku lat współpracuje jako mechanik i inżynier wyścigowy z włoskim fabrycznym teamem.


Drugim uczestnikiem z polskimi korzeniami jest Joel Deptuch, którego dobrze pamiętamy ze startów w polskiej serii Rotax Max Challenge w barwach Uniq Racing. Joel reprezentuje francuski zespół Gamatt 91.

Na torze Le Mans pojawi się wiele kartingowych gwiazd. Każdy z 33 zespołów ma w swoim składzie czwórkę zawodników. W barwach teamu Sodi zobaczymy niezwykle utytułowanych Francuza Anthonego Abbasse, wicemistrza świata KZ, trzykrotnego mistrza Europy Holendra Basa Lammersa oraz Włocha Alexa Irlando, który ostatnio zdobył superpuchar świata w KZ2. Drużynę uzupełnia znakomity Amerykanin Jake French. Z kolei w teamie CRG wystąpią Włosi Paolo De Conto, dwukrotny mistrz świata KZ oraz zwycięzca WSK Lorenzo Travisanutto. Zobaczymy również dwójkę obiecujących świetnych zawodników Norwega Dennisa Haugera i Brytyjczyka Calluma Bradshawa.

Swoją ekipę wystawili również Czesi. Czech Endurance Karting tworzą w tym sezonie Ondrej Kocka, Krystof Bajgar, Vit Goluch i Miroslav Rihak. Znanych zawodników nie brakuje również w innych zespołach. W drużynie London Kookeli jadącej na Tony Karcie zobaczymy Irlandczyka Martina Pierce’a, którego pamiętamy ze startów w serii Rotax w polskim Uniq Racing. Z kolei barw zespołu Centre Wintec broni jeden z najlepszych ostatnio kierowców WSK Belg Ulyses De Pauw. W teamie fabrycznym Energy Corse ścigają się natomiast mistrzowie Europy Szwed Joel Johansson i Francuz Tony Lavanant, Kanadyjczyk Marco Signoretti oraz Irlandczyk Ross Hayes.

Słynny wyścig rozpocznie się w sobotnie popołudnie, o godzinie 15. Poprzedzi go ceremonia na polach startowych.

fot. CIK FIA (KSP), 24 Heures Karting
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here