PODZIEL SIĘ

Tomasz Ferdin jako drugi polski kierowca otrzymał bilet na Grand Finals w kategorii DD2 Masters po finałowej rundzie Rotax Max Challenge w Poznaniu. Kierowca teamu Wyrzykowski Motorsport zajął drugą pozycję w klasyfikacji generalnej tuż za Sławomirem Murańskim.

Tegoroczna rywalizacja „mastersów” nie była pozbawiona ciekawej zwrotów akcji i fascynującej walki. W całym sezonie wystartowało w kategorii DD2 Masters 14 zawodników, ale jej trzon stanowiło 9 kierowców. Wśród nich obserwowaliśmy piątkę debiutantów w walce o punkty. Jeden z nich, Tomasz Ferdin zajął drugą pozycję w stawce i otrzymał bilet na finał światowy Rotax Grand Finals. Wszystko dzięki zwycięstwu w serii międzynarodowej tryumfatora polskich rozgrywek Sławomira Murańskiego, który wygraną w Rotax Nordic Challenge, „wprowadził niejako” kolejnego kierowcę do wielkiego finału.

W tegorocznych rozgrywkach zadebiutowali Tomasz Ferdin, Maciej Czerwiński, Zbigniew Marek, Szymon Pikula i Łukasz Siwik. Walka pomiędzy zawodnikami była bardzo ciekawa, choć liderami tej grupki byli kierowcy teamu Wyrzykowski Motorsport, Ferdin i Czerwiński, którzy od początku rozgrywek meldowali się na podium.
W trójce najszybszych znalazł się również Zbigniew Marek, który bardzo dobrze zaprezentował się w Bydgoszczy. Do piątki wspomnianych dołączyli w tym sezonie również inni kierowcy. Sławomir Sikora, Kiryll Biryuk, Tomasz Wilczyński, a także piątka obcokrajowców, których obserwowaliśmy podczas międzynarodowej rundy w Słomczynie.

W finałowej rundzie w Poznaniu bezapelacyjnie najszybszy był Sławomir Murański, który jeszcze przed zakończeniem rozgrywek zapewnił sobie zwycięstwo w całym sezonie. Sprawa drugiego miejsca rozegrała się pomiędzy Tomaszem Ferdinem i Maciejem Czerwińskim. Szansę na podium klasyfikacji generalnej miał również ukraiński kierowca JR Racing Kiryll Biryuk, jednak o czwartej pozycji w stawce zdecydowała jego nieobecność podczas dwóch weekendów wyścigowych.

„Mastersi” byli w tym roku trzonem całej kategorii DD2. Dziewiątka zawodników znakomicie odnalazła się w łączonych wyścigach z kierowcami DD2 Max, a niekiedy prezentowała bardzo zbliżony poziom. W Poznaniu z tej dziewiątki zobaczyliśmy siedmiu z nich. Zabrakło jedynie Sławomira Sikory i Tomasza Wilczyńskiego.

Z pewnością niespodzianką było podium w DD2 Masters dwójki tegorocznych debiutantów, a już rewelacją zdobycie biletu na Grand Finals przez Tomasza Ferdina. To pierwszy taki przypadek w historii Rotax Max Challenge Poland, aby debiutujący w sezonie kierowca w swoim pierwszym roku uzyskał prawo startu w finale światowym. Miejmy nadzieję, że awans Tomka do wielkiego finału będzie dobrą zachętą dla innych kierowców, którzy dołączą w przyszłości do tej kategorii.

Klasyfikacja finału
1. Sławomir Murański (Wyrzykowski) =
2. Tomasz Ferdin (Wyrzykowski) +9.073, +P2
3. Kirill Biryuk (JR Racing) +10.254, -P1
4. Maciej Czerwiński (Wyrzykowski) -P1
5. Zbigniew Marek (InterCars) =
6. Łukasz Siwik (Ernst Racing) =
7. Szymon Pikula (Ernst Racing) =

Klasyfikacja generalna DD2 Masters
1. Sławomir Murański 561
2. Tomasz Ferdin 417
3. Maciej Czerwiński 343
4. Kirill Biryuk 312
5. Zbigniew Marek 305
6. Tomasz Wilczyński 261
7. Sławomir Sikora 220
8. Łukasz Siwik 207
9. Szymon Pikula 186
10. Priit Sei 77
w sezonie 2017 sklasyfikowano 14 kierowców

fot. Rafał Oleksiewicz (Polski Karting)
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here