PODZIEL SIĘ

W miniony weekend w krakowskiej hali Go Karting Center odbyły się halowe mistrzostwa Polski w kartingu pod patronatem prezydenta miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Znakomicie zorganizowane zawody były sporą dawką adrenaliny nie tylko dla kierowców, ale również obserwatorów. Zawodom towarzyszyły kamery Polskiego Kartingu.

Krakowskie mistrzostwa przeszły do historii. Po raz pierwszy areną zmagań halowych mistrzostw była Go Karting Center, jedna z najnowocześniejszych i najbardziej funkcjonalnych hal kartingowych w naszym kraju. Okrasą zawodów bez wątpienia był wyścig finałowy, który wyłonił zwycięzcę. Nie brakowało w nim zwrotów akcji, emocjonujących manewrów i dreszczu emocji. Zwyciężył były mistrz i wicemistrz Polski kategorii M60 i KF Junior Adrian Różycki, którego jeszcze niedawno oglądaliśmy w prestiżowej serii CIK FIA Karting Academy Trophy w juniorskiej kategorii KF. Różycki okazał się najskuteczniejszym kierowcą zawodów, nie mając sobie równych we wszystkich wyścigach eliminacyjnych i wielkim finale, który zdecydował o jego zwycięstwie.

krakow-gokarting7

Jednym z uczestników mistrzostw był Maciej Żukowski, były kartingowy mistrz Polski.

W zawodach wystartowało 29 zawodników z całego kraju. Na mecie zameldowało się 25. Wśród nich byli kierowcy wyczynowi oraz halowi. Mistrzostwa przyciągnęło na krakowską halę wielu obserwatorów związanych ze sportem kartingowym, a całość transmitowana była na żywo przez redakcję Polskiego Kartingu. W realizowanym podczas mistrzostw studio Karting Cafe wystąpiło kilkunastu gości, z którymi rozmawialiśmy o zawodach, halowym i wyczynowym sporcie kartingowym oraz osobliwościach kartingu. Gośćmi studia byli mistrzowie i wicemistrzowie Polski Maciej Żukowski, Jakub Greguła i Jerzy Glac, sędziowie, szefowie kartingowych zespołów oraz promotorzy. Nie zabrakło kobiet. Na mistrzostwach obecna była zawodniczka Rok Cup Poland Michalina Sabaj i jedyna uczestniczka krakowskiej rywalizacji Joanna Wojtyńska, mająca za sobą wiele startów w halowych zawodach w kraju i zagranicą. Sędzią głównym zawodów był Michał Grzyb, były wielokrotny mistrz Polski i zdobywca pucharu Polski, uczestnik mistrzostw świata i pucharów świata.

krakow-gokarting3

Widzowie i kibice mistrzostw mieli również możliwość obejrzenia gokarta teamu Lenartowicz Motorsport, jednego ze sponsorów mistrzostw, którym Irlandczyk John Norris zajął drugie miejsce w finale światowym Rok Cup International we włoskim Lonato w 2015 roku. Mistrzostwa odwiedzili również promotorzy Rotax Max Challenge Poland, którzy ufundowali dla jednego z kierowców nie posiadających licencji sportowej weekend testowy w gokarcie serii, a miasto Kraków, również patron i sponsor zawodów, weekendowy pobyt w stolicy Małopolski. Do grona sponsorów i partnerów pierwszych w Go Karting Center zawodów rangi mistrzowskiej dołączyli również właściciele marek Valvoline, 2bRally oraz AutoAs.

Rywalizacja na torze była niezwykle ciekawa, a system rozgrywek interesujący, dający szansę walki o udział w najlepszej grupie finałowej niemal do końca. Po treningach kwalifikacyjnych zawodnicy utworzyli trzy grupy, w których rywalizowali w eliminacjach. W finałach, również grupowych, najlepsi z dwóch słabszych grup mieli szansę awansu do wielkiego finału, ale punkty w klasyfikacji liczone były z wszystkich biegów z odpowiednią gradacją.

Najskuteczniejszym kierowcą i zwycięzcą mistrzostw został Adrian Różycki, który w klasyfikacji generalnej wyprzedził Karola Stobińskiego. Trzecie miejsce zajął Wojciech Grzyb.

krakow-gokarting8

Wszyscy kierowcy uczestniczący w mistrzostwach otrzymali pamiątki oraz wzięli w losowaniu atrakcyjnych nagród ufundowanych przez sponsorów.

krakow-gokarting9

Klasyfikacja mistrzostw:

1. Adrian Różycki (Kraków) 90 punktów
2. Karol Stobiński (Kraków) 87
3. Wojciech Grzyb (Kraków) 85
4. Konrad Guzy (Rzeszów) 82
5. Michał Bulak (Kraków) 81
6. Dawid Klarman (Kraków) 74

fot. Paweł Przeniosło, Go Karting Center

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here