PODZIEL SIĘ

W miniony weekend w Poznaniu odbyła się pierwsza seria międzynarodowych kartingowych mistrzostw Polski. Wśród rywalizujących o punkty tej najważniejszej imprezy w sezonie 2015 byli również kierowcy kategorii Rok GP. Najszybszym okazał się Daniel Zając z DD Motorsport.

Po raz pierwszy w historii o mistrzowskie punkty w jednej imprezie rywalizowali kierowcy kategorii pucharowych. Byli wśród nich również przedstawiciele najstarszej kategorii, Rok GP, czyli dawni Super Rokkersi. W Poznaniu pojawiło się ich dziewięciu. Wystartowała cała czołówka klasyfikacji pucharowej. Wygrał Daniel Zając (na pierwszym planie górnego zdjęcia), który stoczył walkę z Adrianem Marcinkiewiczem. W kategorii Rok GP rozegrano tylko trzy wyścigi. Plany pokrzyżowała gwałtowna burza, która przeszła nad torem w Poznaniu. Organizatorzy odwołali cztery ostatnie wyścigi dnia, w tym decydujący pojedynek Rokkersów.

Kartingowe Mistrzostwa Polski 1 SeriaAdrian Marcinkiewicz (ACR) wygrał jeden z wyścigów, ale ostatecznie zajął drugie miejsce w Poznaniu.

Daniel Zając rozpoczął weekend od najlepszej czasówki. Pole position wywalczone w treningu oficjalnym dało mu start z pierwszej pozycji do otwierającego rywalizację wyścigu. Tor w Poznaniu wyraźnie „leży” liderowi DD Motorsport, bowiem już wielokrotnie Daniel wygrywał tu wyścigi i notował najlepsze czasy w stawce. Kolejne pozycje w czaszce zajęli Adrian Marcinkiewicz, prowadzący w klasyfikacji pucharowej i Sebastian Lotz. Jednak pierwsza trójka kierowców na mecie wyścigu numer jeden wyglądała nieco inaczej. Wygrał Zając przed Jakubem Dobroszczykiem i Sebastianem Lotzem. Adrian Marcinkiewicz finiszował jako czwarty.

W kolejnej odsłonie rywalizacji Marcinkiewicz zajął już miejsce w ścisłej czołówce. Był drugi za Zającem, a przed Lotzem, który z kolei prezentował najrówniejszą formę podczas całego weekendu. Sebastian również w trzecim wyścigu przyjechał tuż za dwójką liderów, W trzecim biegu najlepszy był Marcinkiewicz, drugi Zając. Na uwagę zasługuje dobra postawa Piotra Krudysza, który dwukrotnie notował czwartą pozycję. Mechanikiem i inżynierem wyścigowym Piotra był w Poznaniu nie kto inny jak sam Mariusz Szymczak, który niestety nie pojawił się na torze za kierownicą swojego Roka.

Kartingowe Mistrzostwa Polski 1 Seria

Sebastian Lotz (Cebulski Karting Team) we wszystkich wyścigach plasował się na trzeciej pozycji.

Szybko, ale poza czołówką jechał w miniony weekend również Tomasz Gryc (P5 i P6), choć w jednym biegu zanotował ostatnią, dziewiątą pozycję. To efekt incydentu, którego uczestnikiem był były mistrz Polski w rajdach samochodowych. Grycowi nie udało się dogonić stawki i przyjechał na metę z ponad sześciosekundową stratą.

W imprezie w Poznaniu udział wzięli również Jacek Pokojowczyk, rewelacyjny zwycięzca deszczowej rundy w Starym Kisielinie. Jacek zanotował słabszą formę na najdłuższym polskim torze. Na mecie meldował się dwukrotnie na siódmej i raz na ósmej pozycji. Zbliżoną formę w Poznaniu prezentowali Paweł Dajewski i Grzegorz Zygmunt. Każdy z nich plasował się w jednym z biegów na szóstym miejscu, jednak w kolejnych obaj kierowcy notowali słabsze miejsca, siódme, ósme, a w przypadku Dajewskiego również dziewiąte.

Rywalizacja, choć pozbawiona dobrej frekwencji, nie pozbawiona była emocji. W każdym biegu widzieliśmy zaciętą walkę kierowców. Zabrakło jednak kilku zawodników, których obecność z pewnością dodaje dodatkowej wartości rywalizacji. Nie wystartowali między innymi Mariusz Szymczak, Rafał Zeljaś, Janusz Gładysz czy Ariel Piotrowski, który z powodu poważnej kontuzji (złamane żebro) wystąpił tylko w treningach.

Pierwsze starcie w ramach mistrzostw Polski okazało się zwycięskie dla Daniela Zająca, który w pucharowej odsłonie Rok GP zajmuje drugą pozycję. W stawce pucharu prowadzi Adrian Marcinkiewicz. Rywalizacja obu kierowców mistrzostwach nabiera zatem dodatkowego smaku. Kto z nich wyjdzie z niej zwycięsko po drugiej serii w Starym Kisielinie?

Kartingowe Mistrzostwa Polski 1 Seria

Daniel Zając (DD Motorsport Poland) prowadzi w klasyfikacji mistrzostw.

Klasyfikacja indywidualna Rok GP:
1. Daniel Zając 140 pkt (50/50/40)
2. Adrian Marcinkiewicz 116 (26/40/50)
3. Sebastian Lotz 96 (32/32/32)
4. Jakub Dobroszczyk 75 (40/18/17)
5. Piotr Krudysz 74 (22/26/26)
6. Jacek Pokojowczyk 60 (19/22/19)
7. Tomasz Gryc 59 (20/17/22)
8. Paweł Dajewski 56 (17/19/20)
9. Grzegorz Zygmunt 56 (18/20/18)
*w Rok GP z powodu nawałnicy rozegrano trzy wyścigi

fot. Rafał Oleksiewicz (Polski Karting)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here