PODZIEL SIĘ

CIK FIA i jej nowy szef Felipe Massa pracują nad wprowadzeniem najmłodszych kategorii kartingowych do rozgrywek światowych. Podczas wczorajszych obrad CIK FIA w Paryżu głosowano nad tym pomysłem.

Najmłodszych kategorii kartingowych nie ma w kalendarzu najważniejszych imprez kartingu światowego. Kierowcy, którzy ścigają się w mistrzostwach świata, Europy czy Azji pod auspicjami CIK FIA muszą mieć skończone 13 lat. Tymczasem od pewnego czasu światowa komisja kartingowa zastanawia się nad wprowadzeniem do rywalizacji najmłodszych kategorii. Mówi się o obniżeniu limitu wieku do 10 lat. Felipe Massa, który w grudniu został nowym szefem CIK FIA jest zwolennikiem przyśpieszenia tego rozwiązania. Jednak jak się dowiedzieliśmy pomysłowi przeciwni są niektórzy członkowie światowej komisji.

CIK FIA planuje wprowadzenie Mini 60 w sezonie 2021. Łączy się to z przyznaniem w okresie 2019-2021 homologacji silnikom, oponom oraz podwoziom, na których mieliby się ścigać najmłodsi kierowcy. Massa, podobnie jak przedstawiciel producentów, którym w CIK jest Roberto Robazzi jest za tym, aby zrobić to za jednym razem i przystąpić do rozgrywek najmłodszych kategorii. To rozwiązanie znalazło poparcie wśród większości członków komisji.

Obniżenie wieku kierowców, którzy będą mieli szansę walki o najważniejsze trofea kartingowe jest w interesie wielu środowisk. Jednym z nich są bez wątpienia producenci sprzętu kartingowego, którzy mają wpływowe lobby w CIK FIA. W ostatnich latach obserwowaliśmy podobną tendencję jeśli chodzi o rozgrywki bolidów jednomiejscowych. Limit wieku został drastycznie obniżony, a efektem takich działań było powstanie wielu serii Formuły 4 w krajach na zachodzie Europy. Wielu kartingowców już w wieku lat 15 zasiadło za kierownicą bolidów. Obniżenie wieku w najważniejszych rozgrywkach kartingowych i danie szansy rywalizowania młodziutkim kierowcom o mistrzostwo świata wpisze się z pewnością w ogólnoświatową tendencję sięgania po coraz młodszych kierowców przez wyższe serie.

Temat wprowadzenia najmłodszych kategorii do kalendarza CIK FIA każdego roku wywołuje bardzo gorące dyskusje. Nie inaczej było również podczas posiedzenia komisji w Paryżu w miniony weekend. Tymczasem nowy szef CIK-u Felipe Massa chce być jednym z reformatorów kartingu światowego. W jednym z ostatnich wywiadów powiedział, że będzie dążył do zmiany sportu kartingowego w wielu aspektach. Czy obniżenie wieku kartingowców w najważniejszych imprezach będzie jedną z nich?

fot. CIK FIA/ KSP Phillipe Kalmes
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here