PODZIEL SIĘ

Mistrzostwa Rosji rozpoczęły tegoroczny cykl na torze Lemar w Rostowie nad Donem, gdzie rozegrano rywalizację sześciu kategorii. W zawodach wystartowało 145 kierowców z całej Rosji. Bardzo efektownie zaprezentowali się najmłodsi kierowcy, będący w Akademii Rosyjskiej Federacji Motorowej.

Od kilku lat Rosjanie są bardzo aktywni w sporcie kartingowym w Europie. Widać to doskonale po liczbie uczestniczących w najbardziej prestiżowych rozgrywkach zawodnikach z Rosji. Nasi wschodni sąsiedzi postanowili utworzyć specjalny program wspierania młodych talentów, aby w niedalekiej przyszłości znacznie liczniej zaistnieć w wyższych seriach wyścigowych, z F1 włącznie. Podczas gdy starsi zawodnicy otrzymują szansę jazdy w Europie, najmłodsi kierowcy uczą się jazdy w specjalnie utworzonej Akademii wspieranej przez licznych partnerów i rosyjską federację.

Fot. Ekaterina Sorokina

Najmłodsi zawodnicy Akademii RAF (Rosyjska Federacja Motorowa), którzy startują w kategorii Mikro (silniki 60cc Parilla, podwozia rosyjskiej produkcji MGT-01) stawili się w Rostowie w licznej 30-osobowej grupie. Rywalizacja była niezwykle efektowna jak na początkujących kierowców. Młodzi kierowcy w kwalifikacjach wyłonili finałową dwudziestkę, by później rozstrzygnąć, który z nich stanie na podium pierwszego etapu mistrzostw.
W zawodach zwyciężył młodziutki moskwiczanin Georgii Vyatkhin, który w klasyfikacji indywidualnej wyprzedził Andeia Elizarova i Leonida Polieva.

Najmłodsi kierowcy Akademii w akcji. Fot. Ekaterina Sorokina

Kolejną grupę kierowców stanowiły kategorie Mini i Super Mini. To zawodnicy w przedziale wiekowym 8-11 i 10-13 lat. W tych kategoriach, podobnie jak w Mikro kierowcy muszą ścigać się na silnikach Parilla, ale mają dowolność jeśli chodzi o podwozia.

Fot. Ekaterina Sorokina

W kategorii Mini (26 kierowców) rywalizację wygrał pochodzący z Friazino Konstantin Krapin, a kolejne pozycje zajęli Vladislav Efimov z Woroneża i Iaroslav Tolstov z Moskwy. Z kolei w kategorii Super Mini podium zdominowali kierowcy ze stolicy Rosji. Wygrał Daniil Gatich przed Valentinem Turenkovem i Kirillem Kutskovem.

Trzeci kierowca kategorii Super Mini Kirill Kutskov. Fot. Ekaterina Sorokina

W kategorii juniorskiej OK Junior wystartowało 25 kierowców. Jednak z powodów technicznych obu finałowych wyścigów nie ukończyło aż 9 zawodników. Rywalizację wygrał tryumfator obu finałów Dmitrii Novozhylov z położonego nieopodal Rostowa Taganrogu. Kolejne miejsca zajęli Maksim Soldatov i Iaroslav Shevyrtalov.
W seniorskiej OK zaprezentowało się zaledwie 11 zawodników. Tryumfował Aleksiej Sizov, który wygrał oba wyścigi finałowe, a kolejne miejsca w klasyfikacji indywidualnej zawodów zajęli David Rozenfeld i Aleksiei Nesov.

Zwycięzca kategorii OK-Junior Andrei Sizov. Fot. Ekaterina Sorokina

W najszybszej kategorii mistrzowskiej KZ2 w pierwszej rundzie mistrzostw Rosji wystartowało 27 kierowców. Faworytami do zwycięstwa byli zawodnicy teamu Lada Sport Rosneft, doskonale znany z występów na arenach europejskich Nikita Sitnikov oraz Ivan Chubarov. Obaj kierowcy nie zawiedli i po wyścigach finałowych pewnie stanęli na najwyższych stopniach podium. Zwyciężył Chubarov przed Sitnikovem, a trzecie miejsce zajął Ivan Nosov.

Podium kategorii KZ2. Ivan Chubarov, Nikita Sitnikov i Ivan Nosov. Fot. Ekaterina Sorokina

Kolejna impreza mistrzowska w Rosji odbędzie się na torze w Ust-Łabińsku w Kraju Krasnodarskim, za tydzień.

Współpraca i fot. Ekaterina Sorokina
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here