PODZIEL SIĘ

Rok Cup Poland rozpoczęła kolejny sezon wyścigowy. Na toruńskim torze Awix Racing Arena odbyła się pierwsza runda najstarszej serii kartingowej w Polsce. Po dwudniowych zmaganiach poznaliśmy liderów pięciu kategorii.

82 kierowców uczestniczyło w inauguracyjnej rundzie Rok Cup Poland w Toruniu. To mniej niż w ubiegłym sezonie na inaugurację. Zobaczyliśmy pięć z sześciu anonsowanych wcześniej kategorii, bowiem zabrakło zawodników mogących utworzyć najstarszą grupę Rok GP25. Najliczniejsza była z kolei najmłodsza kategoria Baby Rok, której rywalizację w tym sezonie zainaugurowało 25 kierowców. W Shifter Rok, mającym być wizytówką seniorskich kategorii najstarszej polskiej serii obserwowaliśmy walkę zaledwie pięciu zawodników. Za trzy tygodnie kolejne spotkanie z Rokkersami na torze w Bydgoszczy.

Nie finał, ale wszystkie wyścigi.
W tym sezonie zmieniono zasady przyznawania trofeów na podium w serii Rok Cup Poland. O zwycięstwie w rundzie nie decyduje już wygrany finał, a suma punktów ze wszystkich wyścigów. Mamy więc powrót do rozwiązań, które znamy sprzed kilku lat, kiedy do klasyfikacji indywidualnej liczono wszystkie punkty.

W rywalizacji najmłodszej kategorii wystartowało w miniony weekend 25 kierowców. Zwyciężył tarnowianin Franciszek Liszka, podopieczny Łukasza Kiwiora, byłego mistrza w Super Rok. Młodziutki Franek wyprzedził swoich rywali w obu niedzielnych wyścigach, przejeżdżając metę jako pierwszy w prefinale i finale. Tuż za nim finiszowali Kacper Turoboyski i Mateusz Piszczako. Tak też wyglądało podium inauguracyjnej rundy.

W kategorii Mini Rok (24 kierowców) rywalizację zdominowali Piotr Protasiewicz i Maciej Gładysz, podopieczni Wiktora Turkiewicza. Biało-czerwoni rozstrzygnęli zwycięstwo na swoją korzyść już w czasówce, gdy górowali nad pozostałą stawką. Pewnie wygrał Piotr Protasiewicz, a Maciej Gładysz był drugi w klasyfikacji, choć w finałowym wyścigu przyjechał na trzeciej pozycji. Jednak punkty zdobyte w eliminacjach i prefinale przez tarnowskiego kierowcę dały mu drugi stopień podium, które uzupełnił Jerzy Glac. To właśnie on finiszował w finale jako drugi czym zapewnił sobie trzecie miejsce w klasyfikacji indywidualnej.

Wśród juniorów niespodzianka, choć zwycięstwo Karola Czepiela, nowicjusza w kategorii juniorskiej, było pewne i zdecydowane (startowało 16 kierowców). Wygrana w dwóch niedzielnych wyścigach dała Karolowi najwyższy stopień podium. Ciekawie było za jego plecami, bo pozostałe stopnie podium też zajęli debiutanci – Alan Czyż i ukraiński kierowca Vyacheslav Putyatin, którego obserwowaliśmy już w tym sezonie w WSK. Faworyt, mistrz Polski i zdobywca pucharu z ubiegłego sezonu Adam Szydłowski zajął czwartą lokatę.

Seniorską kategorię Rok GP14 (12 kierowców) wygrał Franciszek Palmirski, co również można uznać za niespodziankę. Mając za rywali starych wyjadaczy, Franek bez większych problemów przedarł się przez eliminacje i wygrał dwa niedzielne wyścigi. W finale już po pierwszym kółku objął prowadzenie, którego nie oddał do mety. Kolejne miejsca w finałowej rozgrywce zajęli Hubert Kowalczyk (+P9!) i Adrian Janicki. A na podium dwaj ostatni kierowcy zamienili się miejscami.
Kolejne miejsca w klasyfikacji zajęli Daniel Zając i Adrian Marcinkiewicz. Dwaj „rokkerscy mastersi”, którzy dołączyli do stawki młodszych zawodników z uwagi na brak frekwencji Rok GP25. Tuż za nimi uplasował się Kacper Nadolski.

W najszybszej kategorii, biegowym Shifter Rok, która jest jedną z flagowych kategorii kartingowych na półwyspie Apenińskim, w ojczyźnie Roka, wystartowało zaledwie pięciu zawodników. Najszybszym kierowcą w inauguracyjnej rundzie okazał się Szymon Urbaniak, który w obu finałowych wyścigach finiszował na pierwszym miejscu. Tuż za nim uplasował się Mikołaj Cegielski, a trzecie miejsce zajął Filip Wójcik. Kolejne pozycje przypadły w udziale Dawidowi Gawinowi oraz Pawłowi Dajewskiemu, który zamienił ubiegłorocznego Rok GP25 na Shiftera.

Podium poszczególnych kategorii w Toruniu:
Baby Rok – 1. Franciszek Liszka, 2. Kacper Turoboyski, 3. Mateusz Piszczako
Mini Rok – 1. Piotr Protasiewicz, 2. Maciej Gładysz, 3. Jerzy Glac
Junior Rok – 1. Karol Czepiel, 2. Alan Czyż, 3. Vyacheslav Putyatin (UKR)
Rok GP14 – 1. Franciszek Palmirski, 2. Adrian Janicki, 3. Hubert Kowalczyk
Shifter Rok – 1. Szymon Urbaniak, 2. Mikołaj Cegielski, 3. Filip Wójcik

Kalendarz startów Rok Cup Poland 2018
21/22-04-2018 – I runda – Toruń
11/12-05-2018 – II runda – Bydgoszcz
02/03-06-2018 – III runda – Zielona Góra
23/24-06-2018 – IV runda – Toruń
14/15-07-2018 – V runda – Słomczyn
04/05-08-2018 – VI runda – Zielona Góra

fot. Rafał Oleksiewicz, Polski Karting
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here