PODZIEL SIĘ

Tuto Super One Series, brytyjska ekstraklasa kartingowa rozpoczęła rozgrywki weekendem wyścigowym na torze PF International. W zestawie startowym dwóch kategorii widzieliśmy polskich kierowców. To Maciej Hamera i Maksymilian Solarski, którzy pojawili się w rywalizacji kategorii Rotax Mini Max i Honda Cadet.

Dla Maćka Hamery był to absolutny debiut w rozgrywkach kartingowych najwyższego szczebla w Wielkiej Brytanii. Maksymilian Solarski swój debiut w Super One zanotował w minionym sezonie. Obaj polscy kierowcy reprezentowali 303 Squadron Team, który wprowadził do ekstraklasy już dwóch zawodników. Weekend wyścigowy na PFI w wykonaniu Polaków nie należał do najbardziej udanych. Hamera uplasował się ostatecznie na 10. pozycji w swojej kategorii, a Solarski swój udział zakończył na repasażu.

Na torze PFI rozegrano rywalizację aż dziewięciu kategorii. Najmłodszą grupę stanowili kadeci kategorii Iame i Honda. Juniorzy wystąpili w kategoriach Mini Max, Mini X, Rotax Junior, Junior X30, a seniorzy w dwóch kategoriach Rotax – Senior i 177 (odpowiednik Masters) oraz Senior X30.

Rywalizacja dwójki Polaków była niezwykle trudna. Maksymilian Solarski walczył w gronie 40 kierowców kategorii Honda Cadet. W treningu oficjalnym uplasował się na 18. pozycji w swojej grupie, co dało mu 36. miejsce w całej stawce. Mieszkający na stałe w Southampton polski kierowca walczył bardzo dzielnie. W pierwszym wyścigu eliminacyjnym przesunął się o trzy pozycje do przodu zajmując 21. lokatę. W kolejnym, zakończył rywalizację przed czasem po trzech okrążeniach z powodu awarii silnika.

To pogrzebało szanse na bezpośredni awans do grupy finałowej i Maks musiał walczyć w repasażu. Niestety już na pierwszym kółku wyścigu Maks zjechał do pit-lane, z powodu awarii jednego z elementów mocowania silnika. Wyjechał na końcu stawki i dalszą część rywalizacji mógł potraktować jedynie treningowo.

Maciej Hamera wystartował w kategorii Mini Max. Skromna 14-osobowa stawka kierowców stworzyła jednak ciekawą rywalizację. Debiutujący w Super One Polak zapłacił frycowe już w treningu oficjalnym, kiedy uplasował się na 13. pozycji. W pierwszym biegu eliminacyjnym zyskał jedno oczko, ale kara za zderzak spowodowała, że wrócił na 13. lokatę w stawce.

W drugim heacie było znacznie lepiej. Hamera stanął do walki mocno zmotywowany i już po starcie zaczął zyskiwać pozycje. Po pierwszym kółku był 12., potem przesunął się jeszcze o jedną pozycję, a wyścig zakończył ostatecznie na 10. miejscu po dobrej jeździe.
W pierwszym finale zawodnik 303 Squadron wskoczył o dwa miejsca do przodu, a w drugim wyścigu finałowym przesunął się jeszcze wyżej, kończąc rywalizację na 8. pozycji.
W klasyfikacji indywidualnej uplasował się na 10. miejscu z dorobkiem 153 punktów.

Tegoroczna inauguracja Tuto Super One Series odbyła się w prawdziwie angielskich warunkach atmosferycznych. Wyścigom często towarzyszyła lekka mżawka. Najbardziej spektakularna była rywalizacja seniorskiej kategorii Rotax, w której wystartowało 69 kierowców! Klasyfikację indywidualną wygrał Rhys Hunter, który w pierwszym finale przyjechał pierwszy, a w kolejnym zameldował się na drugiej pozycji.

Jednak rewelacją inauguracji w tej kategorii był niesamowity Joe Turney, który w pierwszym finale zyskał 11. pozycji i ukończył rywalizację na 6. miejscu, a w drugim zwyciężył bez większych problemów.

Zwycięzcy wyścigów finałowych poszczególnych kategorii:
Iame Cadet: Arvis Lindbad ENG, Freddie Slater ENG
Honda Cadet: Theo Micouris ENG, Sebastian Bloch AUS
Mini Max: Myles Barthorpe ENG
Mini X: Ivan Lomliev ENG, Jessica Edgar ENG
Junior Rotax: Guy Cunnington ENG, James Lowther ENG
Junior X30: Clayton Ravenscroft ENG
Rotax 177: Louis Large ENG
Senior Rotax: Rhys Hunter ENG, Joe Turney ENG
Senior X30: Oliver Hodgson ENG

fot. Chris Walker (Kartpix.net)
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here