PODZIEL SIĘ

Rotax CEE to aktualnie jedna z największych serii kartingowych w Europie. Zarządzany przez Węgrów cykl centralno-środkowo-europejski rozpoczyna swój kolejny sezon. W najbliższy weekend na torze w Adrii odbędzie się pierwsza runda CEE.

Węgrzy zaproponowali w tym sezonie sześć imprez pucharowych, w tym zawody Bonus Cup (pula nagród 20 tysięcy euro) na austriackim torze w Brucku. CEE w ostatnim czasie stało się drugim po polskiej serii Rotax Max Challenge cyklem, w którym licznie startują nasi kierowcy skupieni wokół marki Rotax. W ostatnich latach Polacy odnosili w tym cyklu spektakularne sukcesy. Swój start w tegorocznej inauguracji zapowiedziało prawie 30 zawodników z polską licencją. Pierwsze emocje już w najbliższy weekend.

Tor w Adrii jest tradycyjnym miejscem inauguracji Rotax CEE w ostatnich sezonach. Na listach startowych znajduje się obecnie ponad 200 zawodników z wielu krajów, w tym niemal 30 z Polski. Polacy wystartują we wszystkich kategoriach.

Wśród najmłodszych zobaczymy między innymi zwycięzcę Rotax Grand Festival z roku ubiegłego Maksymiliana Obsta oraz Julię Obłój, Matyldę Matracką, Franciszka Belusiaka, Juliusza Ociepę, Franciszka Lassotę i Aleksandra Wójcickiego. Siódemka Polaków stanowić będzie liczną grupę w rywalizacji kategorii Micro Max.

W kategorii Mini Max pojawią się mistrz Polski i zdobywca pucharu Karol Kręt, ubiegłoroczny tryumfator Nordic Challenge Jonathan Madden oraz Patryk Donica. Kategorię Mini stanowić będzie 27 zawodników z Europy oraz dwójka Japończyków, z Kotaro Murai na czele, którego doskonale znamy z występów w Polsce.

Niezwykle silna będzie stawka juniorów, w której zobaczymy Marcela Surmacza, jednego z niewielu zawodników, który kilkukrotnie wygrywał CEE w ostatnim czasie. Młodziutki kierowca z Tarnogrodu, który w roku ubiegłym był wicemistrzem juniorskiej klasyfikacji wystąpi w asyście pięciu innych Polaków. Wśród juniorów pojawią się również Aleksander Matracki, Stig Righult, Oliwier Pyłka, Jerzy Spinkiewicz oraz Sylwester Aleksiejevas.

W seniorskiej kategorii zobaczymy natomiast ubiegłorocznego mistrza juniorów CEE z Polski, Kamila Donicza. Uczestnik Rotax Grand Finals 2017 powalczy w gronie rywali nowej kategorii, w której wystąpi wielu znakomitych kierowców. Oprócz Kamila z Polski wybrali się do Adrii również Mateusz Pyłka oraz debiutujący w Rotax Max Senior Piotr Świeżaczyński, Jakub Kolasa i Sebastian Janczewski.

W DD2 Max będziemy mieli jednego przedstawiciela. Biało-czerwonych barw bronić będzie Piotr Wiśnicki, dla którego będzie to debiut w nowej kategorii biegowej. Juniorski mistrz przeskakuje zatem o dwa oczka wyżej i zmierzy się z elitą DD2 występującą w CEE. Utytułowani rywale, jak choćby Belg Xen De Ruwe, Fin Ville Viilliainen czy Austrian Constantin Schoell to wielokrotni uczestnicy Grand Finals. Liczymy na skuteczną jazdę młodziutkiego debiutanta w gronie DD-dwójkowiczów.

I wreszcie kategoria DD2 Masters i nasz mistrz Sławomir Murański, który uznawany jest za jednego z faworytów pierwszej rundy CEE. To jedyny Polak w zestawie startowym. Po raz pierwszy od lat seria będzie miała wydzieloną rywalizację „mastersów” w swoich rozgrywkach bowiem do udziału zgłosiło się 16 kierowców. Murański zmierzy się ze starymi znajomymi z kilku ostatnich Grand Finals, Belgiem Adamsem, Łotyszem Aloskinsem, Estończykiem Seiem, Rosjaninem Shaposhnikovem, Austriakiem Pesevskim czy Węgrem Gezą. Zobaczymy istną plejadę kartingowych gwiazd w tej kategorii, ale Sławomir Murański jest w tym gronie jednym z najbardziej utytułowanych kierowców. Liczymy na dobry start Polaka.

Kalendarz Rotax CEE:
30.03-01.04.2018 – Adria (Włochy)
27-29.04.2018 – Bruck (Austria) – Bonus Cup
18-20.05.2018 – Kecskemet (Węgry)
06-08.07.2018 – Cheb (Czechy)
27-29.07.2018 – Trinec (Czechy)
07-09.09.2018 – Bruck (Austria)

fot. Archiwum, Rafał Oleksiewicz (Polski Karting), Michael Melis (Kartphoto.com)
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here