PODZIEL SIĘ

Maksymilian Solarski trzeci w mistrzostwach klubowych Bukcmore Park. W sobotę odebrał nagrodę.

Swoja kartingową przygodę rozpoczynał w wieku 5 lat. Najpierw w treningowej kategorii dla najmłodszych adeptów Bambino, później w wyścigach na różnych torach, których w Anglii, gdzie mieszka jest mnóstwo. Maksymilian Solarski, kierowca teamu 303 Squadron jest jednym z najszybszych zawodników swojej kategorii w mistrzostwach klubowych.

Dziś „MadMax” Solarski odebrał nagrodę za trzecie miejsce w kategorii Honda Cadet Clubman w Buckmore Park Championschip.

Maks jest rodzinnym kontynuatorem motosportowych tradycji. Jego tata Robert w Polsce ścigał się w amatorskich rajdach samochodowych. Ale w latach dwutysięcznych życie zaprowadziło go do Anglii. – W Polsce wywalczyłem wicemistrzostwo Dolnego Śląska w rajdach amatorskich. Należałem do najlepszych zawodników w swojej okolicy, w Kłodzku i Wałbrzychu. To był świetny czas, ale aby pójść dalej, trzeba było zainwestować w auto i starty – wspomina Robert Solarski. Gdy trafił na Wyspy Brytyjskie starał się kontynuować swoją pasję w Targa Rally, odpowiedniku polskiej „rajdowej okręgówki”.

– W 2007 roku urodził się Maksymilian, więc rajdowa pasja odeszła na dalszy plan. Ale po kilku latach znów poczułem zapach benzyny. Trafiliśmy z synem na tor kartingowy i tak na powrót zaczęła się nasza przygoda.

Angielski karting to zupełnie inny świat do tego co obserwujemy w Polsce. Mnogość klubów, które zazwyczaj mają swoje własne obiekty kartingowe jest powalająca. W każdym hrabstwie mamy kilka torów, a liczba imprez, które odbywają się w każdy weekend sięga kilkudziesięciu w skali kraju. Brytyjczycy żyją motosportem, a pierwszym krokiem w motosporcie jest oczywiście karting.

Polscy kierowcy Maksymilian Solarski i Jakub Jakoniuk z rodzicami i kierowcą E-Formula olivierem Turveyem podczas gali w Maidstone.

Maksymilian Solarski od kilku sezonów występuje na angielskich torach kartingowych. Dwa lata temu został pierwszym kierowcą tworzącego się wówczas zespołu 303 Squadron Team. Bardzo szybko dołączyli do drużyny inni polscy kierowcy, których rodzice na stałe mieszkają w Wielkiej Brytanii. Dziś jest ich już ośmiu, a do zespołu zaczynają aplikować również Anglicy.

Młodziutki Maks należy obecnie do najszybszych zawodników w swoim okręgu. W mistrzostwach Clay Pigeon prowadzi w klasyfikacji generalnej, a w klasyfikacji MSA jest trzeci po pierwszej rundzie rozgrywek. Polacy startują również na Forrest Edge, Bayford Meadows, Lyyd Karting czy Buckmore Park, gdzie Maksymilian w poprzednim sezonie zajął trzecią pozycję w klubowych mistrzostwach. Dwukrotnie wygrywał rundy rozgrywek, raz był drugi.

W sobotni wieczór w hotelu Mercure w Maidstone odebrał trofeum za klasyfikację generalną.

Maksymilian Solarski, ur. 2006
Team: 303 Squadron Team
Kategoria: Honda Cadet
Sukcesy: 2015 Little Hornets Racing Academy (podium w 3. rundzie, 5. w klasyfikacji w debiucie), 2015 IKR Winter Series Lyyd karting (2. miejsce w klasyfikacji), 2017 IKR Clay Pigeon Summer Series (1. miejsce w klasyfikacji), 2017 IKR Autumn Series Clay Pigeon (2. miejsce klasyfikacji), 2017 MSA Buckmore Park Champs (3. miejsce w klasyfikacji generalnej)

fot. 303 Squadron Team, Polski Karting Archiwum
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here