PODZIEL SIĘ

Polacy startują również na kontynencie amerykańskim. W tym sezonie mamy co najmniej trzech zawodników z polskim rodowodem w rozgrywkach kartingowych IAME i Rok w USA. W ostatni weekend dwóch z nich wystąpiło w Nowym Orleanie w SuperKarts USA. Trzeci uczestniczył w Challenge of The Americas na CalSpeed nieopodal Los Angeles.

NOLA Motorsport Park w Nowym Orleanie, kartodrom doskonale znany z Rotax Grand Finals, gościł w miniony weekend rozgrywki SuperKarts USA ProTour. Na torze rywalizowało dwóch polskich kierowców na stałe mieszkających w USA. To Max Opalski z Kolorado i Maksymilian Kowalski z Illinois. Obu widzieliśmy w kategoriach IAME w Nowym Orleanie, wśród juniorów i seniorów.

Max Opalski rywalizował w kategorii X30 Junior. W pierwszej odsłonie zawodów nie ukończył finału notując tylko osiem okrążeń. Niestety w porannym warm-upie miał poważny wypadek i nie wystartował w czasówce i prefinale. Pech nie opuścił młodego Polaka również drugiego dnia zawodów. Po 31. czasówce i dobrej 21. pozycji w prefinale Max Opalski uczestniczył w wypadku w wyścigu finałowym. Swój udział, podobnie jak …21 zawodników zakończył przed czasem. Zaliczył tylko 3 z 15 okrążeń. 

Ciekawostką jest, że w juniorskiej kategorii IAME X30 wystartowało aż 50 zawodników. Wszyscy na torze równocześnie. Kierowców nie obowiązują „spadające zderzaki”.

Maksymilian Kowalski natomiast wystąpił w seniorskiej kategorii X30, w której ścigało się 44 zawodników. Czasówka pierwszego dnia to 23. miejsce Polaka z Barrington. W prefinale Maksymilian Kowalski przesunął się na 16. pozycję, a w wyścigu finałowym finiszował na 23. pozycji. Tuż po starcie nasz kierowca sporo stracił (20 pozycji!), ale ostatecznie udało mu się odrobić 10 oczek.
Drugiego dnia Maksymilian zaczął od 16. czasówki w treningu oficjalnym, by w prefinale przesunąć się na 11. pozycję. Wyścig finałowy zakończył na wysokim 13. miejscu.

Na kalifornijskim torze CalSpeed w Challenge of the Americas wystartował Filip Niemkiewicz, którego karierę śledziliśmy już jakiś czas temu. Filip ściga się w kategorii seniorskiej. W Kalifornii wystartował w seniorskim Roku, ale na co dzień występuje w X30 Senior.

Pierwszego dnia Filip Niemkiewicz zanotował piątą czasówkę, i czwarte miejsce w prefinale. Niestety po wyścigu został zdyskwalifikowany za wagę. Niedzielną rundę polski kierowca znów rozpoczął od piątej czasówki. Na piątym miejscu przyjechał na metę w prefinale, ale w wyścigu finałowym finiszował na szóstej pozycji. W zawodach wystartowało 10 zawodników.

Kolejne imprezy z udziałem polskich zawodników w USA odbędą się w kwietniu w Kalifornii.

fot. Cody Schindel, CKN (canadiankartingnews.com),
EKartingNews (ekartingnews.com), Voytek Opalski
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here