PODZIEL SIĘ

MotoPro to unikalny system diagnozy, monitoringu i treningu psychomotorycznego skierowany do zawodników i pasjonatów sportów motorowych. Specjaliści z zakresu psychologii, medycyny sportowej oraz trenerzy sportów motorowych i przygotowania ogólnorozwojowego wspomagają rozwój zawodników, pomagają w planowaniu ich treningu oraz organizują specjalistyczne zgrupowania.

Zgrupowania MotoPro, w których chętnie uczestniczą kierowcy kartingowi odbywają się dwa razy w roku.
– Spotykamy się z kierowcami po zakończeniu sezonu, aby przygotować ich do efektywnego przepracowania okresu zimowego, który w większości sportów motorowych jest okresem przygotowawczym – mówi nam Marcin Kwiatkowski, specjalista Sport and Minds, który jest jednym z głównych (obok Jakuba Jankowskiego) organizatorów zgrupowań Moto Pro. – Przeprowadzamy wtedy serię testów, badań i prób które pozwalają na określenie rezerw i obszarów rozwojowych zawodnika. Zawodnicy i ich trenerzy otrzymują także indywidualne zalecenia do treningu oraz specjalistyczne programy treningowe. Drugie spotkanie z kolei następuje tuż przed sezonem, aby sprawdzić postępy zawodnika, wskazać jego mocne strony i ewentualnie nakreślić obszary, nad którymi jeszcze w tym ostatnim okresie warto popracować.

Jakub Jankowski (Driveart), Agnieszka Niewiadomska (COMS) oraz Marcin Kwiatkowski (Sport and Minds)

Procedura badawczo-treningowa opracowana przez Sport and Minds i Driveart stosowana na zgrupowaniach MotoPro jest procedurą kompleksową. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że stosując się do rad, zaleceń oraz specjalistycznych programów treningowych kierowcy mogą wciąż podwyższać swoje umiejętności w zakresie przygotowania ogólnorozwojowego, psychomotorycznego (np. czas reakcji, koordynacja wzrokowo-ruchowa, szybkość i dokładność spostrzegania), ale i mentalnego (np. koncentracja uwagi, czy odporność na stres).
Specjaliści i instytucje, które uczestniczą w programie współpracują z czołowymi zawodnikami w Polsce nie tylko z dziedziny sportów motorowych, ale także z medalistami olimpijskimi, mistrzami Świata i Europy w różnych dyscyplinach sportu. Uczestnicy mogą mieć więc pewność, że są pod najlepszą opieką.

W zgrupowaniu, które zakończyło się na początku tygodnia w Cetniewie uczestniczyło kilkunastu zawodników, których doskonale znamy z torów kartingowych i wyścigowych. Między innymi wielokrotny wyścigowy mistrz Polski Bartłomiej Mirecki, finaliści światowi Rotax Max Challenge Piotr Wiśnicki, Sławomir Murański, czy Mateusz Kaprzyk, jedyny kierowca, który w 2017 roku zaliczył oba finały światowe – Rotax i Rok. Swoją postawą na torach firmują również skuteczność MotoPro.

– Chcielibyśmy, aby nasze zgrupowania miały także funkcję integrującą środowisko pasjonatów sportów motorowych. Jak do tej pory uczestniczyli w nich kierowcy różnych teamów i serii. Naszym celem jest to, aby MotoPro pomogło im w zaznaczeniu swojej obecności nie tylko w kraju, ale przede wszystkim za granicą – mówi Marcin Kwiatkowski. I dodaje:
– W sportach motorowych jest bardzo duża rezerwa, na tle innych dyscyplin, jeśli chodzi o przygotowanie fizyczne i mentalne zawodników. Tym bardziej cieszy, że kierowcy uczestniczący w naszych zgrupowaniach robią widoczne i regularne postępy zarówno na poziomie wyników osiąganych w przeprowadzanych testach, jak i później w bezpośredniej rywalizacji na torze.

Kuba Jankowski, trener i zawodnik sportów motorowych (Driveart), który jest kolejną z twarzy zgrupowań przekonuje, że polscy zawodnicy mają ogromny potencjał, który warto pielęgnować. – Nasi kierowcy bez wątpienia należą do najlepszych zawodników w tej części Europy, co widać po osiąganych przez nich wynikach. Chcemy pomóc im być jeszcze lepszymi.

Tegoroczne zgrupowanie, inaugurujące pracę z kierowcami w sezonie 2018, odbyło się pod hasłem „Tu rodzą się zwycięzcy”. Faktycznie. Kilku zwycięzców kluczowych imprez wyścigowych z ubiegłego roku widzieliśmy tam po raz kolejny. Wierzymy, że w zbliżającym się w Polsce sezonie wyścigowym po raz kolejny zobaczymy ich w głównych rolach. MotoPro jest jednym z wydarzeń poprzedzających polskie sukcesy jego uczestników na arenie międzynarodowej. Tak było w latach ubiegłych i tak z pewnością będzie teraz.

Więcej o MotoPro i Sport and Minds przeczytasz w wywiadzie z Marcinem Kwiatkowskim.

fot. MotoPro
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here