PODZIEL SIĘ

Ben Hanley, brytyjski kierowca, który w miniony weekend po raz czwarty wygrał prestiżowy Winter Cup w Lonato wpisał się na stałe do historii imprezy. Jako jedyny uczynił to czterokrotnie.

Po raz pierwszy brytyjski mistrz Europy z roku 2015 i czterokrotny wicemistrz świata wygrał w Lonato w 2001 roku. A więc 17 lat temu! Był pierwszym kierowcą, który zaliczył trzy zwycięstwa w tej samej kategorii w Winter Cup. W 2001, 2004 i 2005 roku tryumfował w kategorii 100FA prowadząc wóz Kosmic i dwukrotnie Maranello. W miniony weekend swoje czwarte zwycięstwo dał ekipie Croc Promotions prowadząc wózek na podwoziu Drago Corse. Hanley minimalnie wygrał z Francuzem Anthonym Abbasse, fabrycznym kierowcą Sodi, który do ostatniego metra walczył o swoją pierwszą wygraną.

Bena Hanleya kibice kartingowi doskonale znają z wyścigów o mistrzostwo świata, Europy czy prestiżowych rozgrywek WSK. To właśnie on w roku 2015 sięgnął w pięknym stylu po mistrzowski tytuł na Starym Kontynencie, a w walce o mistrzostwo świata czterokrotnie meldował się na drugim i trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej. Najbliżej mistrzostwa świata był w 2013 roku, kiedy wygrał znakomity Tom Joyner, a Ben Hanley zajął drugą pozycję w kategorii KF.

Hanley należy obecnie do najbardziej utytułowanych kartingowców na świecie, choć tytułu mistrza świata nie ma w swojej kolekcji. Wygrywał za to takie serie jak WSK, Super National JICA czy MSA Kartmasters British GP ICA. Od 2005 roku startuje również w seriach samochodowych. Jego największym sukcesem było drugie miejsce w Formule Renault 3.5 w 2007 roku.

Swoją kartingową przygodę rozpoczynał w roku 1994 na Wyspach Brytyjskich skąd pochodzi. W 1996 zdobył tytuł wicemistrza w kategorii Cadet, by później zostać wicemistrzem w kategorii TKM. Swój pierwszy tytuł mistrzowski Hanley zdobył w 2000 roku. Wygrał wówczas mistrzostwo Super One Series wśród juniorów.

W miniony weekend Hanleyowi udało się również wpisać do historii Winter Cup w innej statystyce. Brytyjczyk ustanowił jeden z rekordów długowieczności jeśli chodzi o zwycięstwa w imprezie, choć nie jest na pierwszym miejscu w tej klasyfikacji. Po raz pierwszy Hanley zwyciężył w 2001 roku, po raz ostatni w 2005 roku. To kolejno 17 lat od pierwszego zwycięstwa i 13 lat od ostatniego. Rekordzistą w tej statystyce jest Włoch Marco Ardigo, który jako jedyny kolejny wygrał Winter Cup po 17 latach, a jego pierwsze i ostatnie zwycięstwo dzieli okres aż 18 lat!

Ben Hanley (33 lata), ur. 1985 w Manchesterze (Wielka Brytania).
Kierowca teamu fabrycznego Croc Promotions. Wcześniej m.in. w fabrycznym teamie Maranello.
Mistrz Europy KF 2015, wicemistrz świata KF 2013, II wicemistrz świata 2017 (KZ), 2009 (Super KF), 2003 (FA). Czterokrotny zwycięzca Winter Cup, zwycięzca Trofeo Margutti, WSK Champions Cup, Super One Series, Kartmasters British GP ICA Junior.


fot. KSP, South Garda Karting, Archiwum Bena Hanleya (official website)
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here