PODZIEL SIĘ

Winter Cup na torze South Garda Karting to jedna z najbardziej prestiżowych imprez w okresie zimowym. Cała kartingowa Europa swoje oczy kieruje na Lonato, gdzie wystąpią najlepsi kierowcy świata. W tym roku ponad 330 zawodników!

Na listach startowych startowych 23. edycji Winter Cup nie może zabraknąć Polaków. Tradycyjnie najwięcej naszych kierowców wystartuje w kategorii Mini Rok, ośmiu. To Alan Czyż (AV Racing), Maciej Gładysz, Piotr Protasiewicz, Bartłomiej Piekutowski (wszyscy trzej Parolin Polska), Franciszek Czapla (Formula K), Kajetan Gawron (team prywatny), Karol Pasiewicz (Revolution) oraz Antoni Derebecki (ST-Racing). W OK zobaczymy Kacpra Szczurka i Mateusza Kaprzyka (obaj Speedkart). Niestety w kategoriach OK Junior i KZ2 nie wystąpi żaden z polskich kierowców.

Na uwagę z pewnością zwracają trzy polskie nazwiska. To debiutanci w imprezie. Antoni Derebecki, który po raz pierwszy wystartuje w Lonato w Winter Cup i po raz pierwszy w kategorii Mini. Do tej pory oglądaliśmy go w gronie najmłodszych kierowców Roka, w kategorii Baby. Udział w Winter Cup będzie z pewnością nie lada wyzwaniem dla młodziutkiego podopiecznego teamu Maranello z Polski.

Drugim kierowcą debiutantem będzie Franciszek Czapla, którego również po raz pierwszy zobaczymy w kategorii Mini Rok. Wicemistrz Polski wystartuje po raz pierwszy w Winter Cup, a będzie to debiut szczególny, bowiem Franek niedawno został kierowcą fabrycznego teamu Formula K, związanego z marką Praga.

Trzecim debiutującym w imprezie zawodnikiem będzie Maciej Gładysz. Jego również po raz pierwszy zobaczymy w tak prestiżowej imprezie w kategorii Mini Rok.

Liczymy na udany i bezpieczny udział wszystkich naszych kierowców, a szczególną uwagę skierujemy na seniorów. Mateusz Kaprzyk i Kacper Szczurek to doświadczeni zawodnicy, którzy po raz pierwszy wystartują w gronie kierowców OK w Winter Cup. Impreza to specyficzna i szczególna, rządząca się swoimi prawami, o czym przekonały się już dziesiątki zawodników z całego świata. Twarda walka w każdej kategorii jest wizytówką Winter Cup.

Warto wspomnieć, że w całej historii imprezy tylko raz Polak stanął na podium. Dwa lata temu trzecią pozycję w Lonato zajął Karol Basz.

Frekwencja w tegorocznym pucharze jest imponująca. 333 kierowców na starcie w czterech kategoriach, a najwięcej z nich w prestiżowej KZ2 z kilkoma gwiazdami największego formatu w zestawie. Nie jest to jednak rekord. Do tej pory nie pobitym rekordem frekwencji jest 5. edycja Winter Cup w 2000 roku, kiedy to na tor w Lonato wyjechało 368 kierowców.

Najwięcej zwycięstw na koncie mają brytyjski mistrz świata Ben Hanley (2001, 2004, 2005) oraz Włoch Marco Ardigo (1998, 1999, 2016). Po dwa zwycięstwa na koncie zgromadzili Max Verstappen (2012, 2013), Alessio Lorandi (2013, 2014), Yannick De Brabander (2007, 2008), Sauro Cesetti (2002, 2006), Davide Fore (2000, 2003) oraz Roberto Toninelli (1997, 1998).

fot. Bambini Racing, Gładysz Karting, South Garda Karting
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here