PODZIEL SIĘ

Artur Pel i Paweł Kołodziej byli gośćmi studia Karting Cafe podczas mistrzostw szkół podstawowych Zgierza na łódzkim torze Racing Center Łódź. Podczas rozmowy z Pawłem Surynowiczem padły bardzo ważne słowa.

Na łódzkim torze Racing Center rozegrano mistrzostwa szkół podstawowych w kartingu halowym. Pisaliśmy o tej inicjatywie. Nasza ekipa była obecna podczas zawodów. Korzystając z okazji zaprosiliśmy do studia kilku rozmówców. Goścmi Karting Cafe byli Paweł Kołodziej i Artur Pel, reprezentujący gospodarza imprezy.

– Karting halowy i w Polsce i na świecie staje się dyscypliną sportową – mówił Paweł Kołodziej, współwłaściciel łódzkiej hali. – Rywalizacja jest na bardzo wysokim poziomie, a zawody są świetnie przygotowywane. Tak naprawdę niewiele różnią się od profesjonalnych dyscyplin, piłki nożnej, tenisa stołowego czy innych. Dlatego zdecydowaliśmy się już na poziomie szkół zaszczepiać karting – przekonywał.

Inicjatywa prezydenta Zgierza Przemysława Staniszewskiego i jego współpracowników okazała się strzałem w dziesiątkę. Impreza to pierwszy krok, za którym w niedalekiej przyszłości mają pójść następne. Wiadomo, że zainteresowanie projektem wyraził włodarz kolejnego miasta w województwie łódzkim. Obecny w studio Artur Pel, jeden z najbardziej utytułowanych halowców w Polsce przekonywał, że karting jest sportem bezpiecznym i jak najbardziej właściwym dla młodych adeptów motosportu.

– Karting to absolutnie bezpieczny sport. Od małego dziecka bardzo chciałem się ścigać i spędziłem mnóstwo czasu na różnych torach aby zebrać wiele doświadczeń – mówił Artur Pel. – Dzięki temu mam szansę teraz zaszczepiać pasję młodym ludziom.
Pel jest również instruktorem kartingowym, który wykorzystuje swoje doświadczenia w odkrywaniu kartingu przed, niejednokrotnie, uczniami szkół. Podczas łódzkich zawodów pełnił funkcję sędziego głównego.

Jakie imprezy odbędą się w tym sezonie na łódzkiej hali? Paweł Kołodziej ma nadzieję na pierwszy w historii polskiego kartingu halowego wyścig 24-godzinny. To jedna z flagowych imprez w Belgii na słynnym torze w Eupen. Łodzianie chcą przenieść ją na polski grunt.
– Planujemy na ten rok pierwszy w Polsce wyścig 24-godzinny. Mam nadzieję, że nam się uda. Jak na razie jesteśmy torem, który zorganizował najdłuższy wyścig, 15-godzinny. Mamy w planach w tym sezonie również wiele innych imprez. Mniejszej bądź większej rangi. Od spotkań poniedziałkowych, w których możemy rywalizować bez większego napięcia, na luzie, pościgać się i potrenować w ciekawym gronie, po puchary typu RKC (Rental Kart Championship), które odbędzie się w marcu.

Rental Kart Championship to impreza, w której mają wystartować najlepsi polscy kartingowcy. Zaplanowana na koniec marca ma przyciągnąć również kierowców halowych z zagranicy.

Podczas rozmowy w studio padły bardzo ważne słowa. Karting w XX wieku przez wiele lat gościł w szkołach technicznych. Ale na fali zmian technologicznych w sporcie kartingowym i ustrojowych w Polsce nie utrzymał swojej pozycji. Paweł Kołodziej wyraził nadzieję, że dzięki takim inicjatywom jak zgierskie mistrzostwa szkół podstawowych dyscyplina wróci do szkół.
Mam nadzieję, że dzięki mistrzostwom powróci inicjatywa, że w szkołach, oprócz innych dyscyplin, również będzie reprezentacja sportowa, kartingowa.

Zobacz zapis całej rozmowy

fot. Kuba Niedziela (UM Zgierz)
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here