PODZIEL SIĘ

Iame Winter Cup jest imprezą otwierającą sezon kartingowy kierowców występujących w wózkach X30. Na torze w Walencji w niedzielę zakończyła się pierwsza z pięciu europejskich zawodów serii. W zestawie startowym zobaczyliśmy czterech Polaków.

Polacy zaprezentowali się w dwóch kategoriach. W X30 Junior widzieliśmy Oliwiera Pyłkę i Jerzego Spinkiewicza, wśród seniorów Kamila Donicza i Sylwestra Aleksiejevasa. Cała czwórka to zawodnicy zespołu Uniq Racing. W finałach hiszpańskiego Winter Cup pokazali się Jerzy Spinkiewicz i Kamil Donicz. Oli Pyłka i Sylwester Aleksiejevas, niestety, zakończyli rywalizację na biegu drugiej szansy.

W kategorii juniorskiej Jerzy Spinkiewicz zanotował wysoką ósmą pozycję w treningu oficjalnym (startowało 48 kierowców), natomiast Oliwier Pyłka uplasował się na 29. miejscu. W heatach kwalifikacyjnych Polakom wiodło się ze zmiennym szczęściem. Lepsza dyspozycję prezentował Jerzy Spinkiewicz, który w trzech heatach kwalifikacyjnych zajmował odpowiednio piąte, ósme i piąte miejsce. Ostatecznie został sklasyfikowany na 10. pozycji w stawce i pewnie awansował do grupy finałowej.

Oliwier Pyłka natomiast plasował się na 14., 26. i 15 pozycji w heatach, co dało mu 55 punktów i 38. miejsce w klasyfikacji generalnej po kwalifikacjach. Kierowca z Warszawy aby myśleć o awansie do prefinału musiał walczyć w biegu „drugiej szansy”. Niestety decydujący o awansie wyścig nie poszedł po myśli młodego Polaka, który zaliczył tylko dwa okrążenia i odpadł z rywalizacji.

Prefinału Jerzy Spinkiewicz z pewnością nie zaliczy do udanych. Startujący z 10. pola kierowca na trzecim okrążeniu stracił wysoką pozycję spadając na koniec stawki. Ostatecznie udało mu się jednak wyprzedzić jeszcze siedmiu rywali. Po karach został sklasyfikowany jako 24. kierowca.
W finale polski kierowca ochoczo ruszył do odrabiania strat. W pierwszej sekwencji wyścigu radził sobie znakomicie. Ruszył do wyścigu z 24. pozycji i po kilku kółkach był już 15. w stawce. Niestety, na szóstym okrążeniu znów spotkał go pech. Na mecie Jerzy zameldował się na 28. miejscu, ostatecznie został sklasyfikowany jako 27. kierowca kategorii.

Wśród seniorów obserwowaliśmy dwójkę polskich kierowców. Kamil Donicz i Sylwester Aleksiejevas rozpoczynali rywalizację od 53. i 46. pozycji w czasówce (87 zawodników), by później przyśpieszyć w kwalifikacjach. Kamil pojechał bardzo dobrze wyścigi i zajął 28. miejsce po czterech heatach (P14/P12/P9/P11). Równie dobrze radził sobie Sylwester, który zanotował 16.,12., 20. i 19. pozycję. W ostatnim wyścigu jednak otrzymał karę za zderzak (finiszował na 8. miejscu).

Kamil Donicz jako 28. zawodnik kwalifikacji automatycznie awansował do grupy finałowej. Sylwester Aleksiejevas po zajęciu 37. miejsca swojej szansy musiał szukać w dodatkowym wyścigu. Niestety, zabrakło niewiele. Siódma pozycja Polaka przy sześciu kwalifikujących okazała się najgorsza w tym scenariuszu.

W perfinale Kamil awansował o pięć pozycji wykorzystując kary dla rywali, 23. miejsce. W wyścigu finałowym nie miał szczęścia. Rywalizację zakończył po dziesięciu okrążeniach wraz z kierowcą Strawberry Racing Samem McDonnellem. Ostatecznie został sklasyfikowany na 31. miejscu w gronie finalistów.

Zwycięzcy tegorocznego Iame Winter Cup:
Miguel Peiro Luzarraga ESP (FA Racing Spain) – kategoria X30 Mini
Mari Boya ESP (Kids To Win C.E.) – kategoria X30 Junior
Clayton Ravenscroft GBR (KR Sport) – kategoria X30 Senior
Nicolas Rohrbasser SUI (Spirit Racing) – kategoria X30 Super Shifter

fot. Iame X30
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here