PODZIEL SIĘ

Zgierz jest pierwszym miastem w Polsce, które zorganizowało mistrzostwa szkół podstawowych w kartingu halowym. To świetna inicjatywa prezydenta miasta Przemysława Staniszewskiego, jego otoczenia i łódzkiego toru Racing Center, który przez kilka ostatnich miesięcy gościł uczniów zgierskich szkół podstawowych w eliminacjach. Wielki finał odbył się w minioną środę.

W rywalizacji wzięło udział niemal setka uczniów zgierskich szkół podstawowych. Do finałowej rozgrywki zakwalifikowało się przewie 40 zawodników, którzy rywalizowali w dwóch kategoriach: w wózkach 5,5-konnych oraz 9-konnych. Dwa wyścigi o zwycięstwo poprzedziły krótkie kwalifikacje, by wyłonić finalistów. W obu kategoriach najlepsi okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 ze Zgierza, Paweł Pilarski i Mateusz Godlewski.

Polski Karting relacjonował na żywo zmagania młodych zgierskich adeptów kartingu, a w naszym studio Karting Cafe pojawiło się kilku gości imprezy z prezydentem Przemysławem Staniszewskim na czele, który otworzył zawody i nagradzał zwycięzców podczas dekoracji.

– Pomysł na organizację takich zawodów zrodził się dzięki pomysłowości dzieciaków – mówił w Karting Cafe prezydent Przemysław Staniszewski. – To one nas inspirują w tym, co możemy w Zgierzu robić. Co najważniejsze, robimy wiele atrakcji związanych z aktywnym trybem życia, a takim jest również motosport.

Wtórował mu radny powiatu zgierskiego Michał Pilarski, główny inspirator i pomysłodawca mistrzostw. – Wielokrotnie śledziłem zawody na torach kartingowych i pomyślałem, że można przenieść taką rywalizację na nasz teren i włączyć w to nasze zgierskie dzieciaki. Znalazłem dwóch ludzi, którzy byli bardzo życzliwi temu pomysłowi, pana Pawła Kołodzieja z Racing Center Łódź i pana prezydenta Przemysława Staniszewskiego, którzy natychmiast podchwycili pomysł – mówił Michał Pilarski.

Finałową imprezę poprzedziły kilkumiesięczne eliminacje, w których udział wzięły niemal wszystkie zgierskie szkoły. Zaledwie jedna nie miała swoich przedstawicieli. Ostatecznie na łódzkim torze Racing Center, który był areną mistrzostw wystąpiła niemal setka dzieci. Cykl wsparło dziesięć firm i instytucji, które ufundowały nagrody, pojawili się goście specjalni imprezy z Wojciechem Goździewiczem, wicemistrzem Polski w drifcie na czele.

– Pomysł i cała inicjatywa to znakomita sprawa – mówił Wojciech Goździewicz. – To świetna nauka dla najmłodszych, którzy za jakiś czas zdobędą prawo jazdy i będą poruszać się po drogach publicznych. Ćwiczenie bodźców, biofizyki poruszania się w pojeździe mechanicznym, receptorów naszego organizmu już w tak młodym wieku procentuje w późniejszych latach. Do tego rywalizacja, która powoduje pewien stres, są nie do przecenienia w szkoleniu przyszłych kierowców. Znakomita inicjatywa.

Zgierskie mistrzostwa szkół podstawowych w kartingu halowym to pierwsza w skali kraju taka inicjatywa. Wiele lat temu karting miał swoje miejsce w szkołach ponadpodstawowych. W technikach z powodzeniem funkcjonowały sekcje kartingowe, gdzie uczniowie budowali gokarty, uczestniczyli w zawodach regionalnych i krajowych. Pod koniec XX-wieku karting zniknął ze szkół. Mistrzostwa w Zgierzu to swoista próba powrotu dyscypliny i zarażenia sportem kartingowym młodszego pokolenia.

– Mam nadzieję, że to co rozpoczęliśmy w Zgierzu będzie miało swoją kontynuację i przełożenie na inne placówki, choćby powiatu, a może i województwa – mówił prezydent Przemysław Staniszewski. – Będziemy starali się zachęcać młodzież, aby również w taki sposób spędzała czas. Liczę, że ten pierwszy krok, który poczyniliśmy będzie szerszym asumptem do działania. Może w ramach województwa, a może doczekamy się kiedyś rozgrywek krajowych na poziomie najmłodszych adeptów.

W finałowym turnieju wystartowała prawie czterdziestka dzieci. Do finałów awansowało trzynaścioro zawodników z siedmiu szkół. Zwyciężyli Paweł Pilarski i Mateusz Godlewski z SP nr 6. A kolejne miejsca w dwóch kategoriach zajęli kolejno Wiktor Stawiński (SP6) i Marcel Pietrzak (SP10) w kategorii 5,5KM oraz Wicek Świercz (SP TPZ) i Krzysztof Budaj (SP8). W finale wystąpiła również jedna dziewczynka, Nina Walczak (SP5), która zajęła w wyższej kategorii czwarte miejsce.

Najmłodszym uczestnikiem mistrzostw był zaledwie sześcioletni Piotruś z SP10, który z rąk prezydenta Zgierza i najlepszego polskiego kierowcy w kartingu halowym Artura Pela otrzymał nagrodę.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 6 przed SP10 i SP Towarzystwa Przyjaciół Zgierza. Szkoły otrzymały nagrody finansowe od prezydenta. Pula nagród to 5 tysięcy złotych.

Klasyfikacja finałowa kategorii 5,5KM
1. Paweł Pilarski (SP6)
2. Wiktor Stawiński (SP6)
3. Marcel Pietrzak (SP10)
4. Franciszek Miżyński (SP4)
5. Antoni Przybyszewski (SP6)
6. Maciej Olczak (SP6)

Klasyfikacja finałowa kategorii 9KM
1. Mateusz Godlewski (SP6)
2. Wicek Świercz (Sp TPZ)
3. Krzysztof Budaj (SP8)
4. Nina Walczak (SP5)
5. Maciej Urbaniak (SP12)
6. Michał Witkowski (SP TPZ)
7. Mateusz Zieliński (SP8)

Sponsorzy imprezy: Urząd Miasta Zgierza, LAU Biuro Projektów, Inter Cars Zgierz, Księgarnia z prawdziwego zdarzenia, Motorsporter, Jaszpol, Redux Motorsport, Rabex, Tarcza Events, Gokart System, Stowarzyszenie Przemysława Staniszewskiego.

fot. Kuba Niedziela (UM Zgierz)
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here