PODZIEL SIĘ

Bartosz Mila został tegorocznym tryumfatorem finału międzynarodowego Rok Cup, który zakończył się w miniony weekend na South Garda Karting w Lonato. Polacy świetnie zaprezentowali się w kategorii seniorskiej. Zajęli dwa czołowe miejsca na podium. Kacper Szczurek uplasował się na drugiej pozycji, a szósty w klasyfikacji był Szymon Szyszko.

Bartosz Mila, pierwszy z lewej, wśród zwycięzców 15. edycji Rok Cup International Final.

Tegoroczny Rok Cup International Final gościł ponad 430 zawodników, w tym 46 Polaków. To rekord frekwencji ogółu kierowców i polskich Rokkersów uczestniczących w imprezie. Największe szanse na zwycięstwo mieliśmy właśnie w kategorii seniorskiej i w Mini. Oba wyścigi finałowe wygrali Polacy, ale niestety, tryumfator Mini Roka Karol Pasiewicz po karze za zderzak został przesunięty na ósme miejsce.

Już po czasówkach wśród seniorów na czołowych pozycjach plasowali się Polacy. Maciej Szyszko, który w porę wrócił po kontuzji przed finałem, uzyskał najlepszy czas w treningu oficjalnym i zdobył pole position. Trzeci w czasówce był Bartosz Mila, a czwarty Kacper Szczurek. Polacy zdominowali również kwalifikacje seniorskiej kategorii i wiadomo było, że cała czwórka, ścigająca się w ostatnich sezonach we Włoszech, bracia Szyszko, Bartosz Mila i Kacper Szczurek, jest w stanie rozstrzygnąć wyścig finałowy na swoją korzyść.

O awans do wielkiego finału nie musieliśmy się martwić. Czterej polscy kierowcy po heatach zajmowali pozycje w pierwszej szóstce, a w pierwszej linii finału wystartowało dwóch z nich, młodszy z braci Szyszko i tarnowianin Kacper Szczurek. Oprócz tej polskiej czwórki do ścisłego finału zakwalifikowali się również Igor Lejko, Szymon Urbaniak, Hubert Kowalczyk i Marcin Zając. Mieliśmy więc w decydującym o pucharze wyścigu aż ośmiu Polaków.

Finałowa walka była niesamowitym pojedynkiem Macieja Szyszko z Włochem Domenico Cicogninim. Przez 18 okrążeń prowadził Polak, ale na dwa kółka przed końcem zaatakował zawodnik gospodarzy. Liderzy dwukrotnie zmieniali się na pozycjach, a na ostatnim zakręcie do batalii o zwycięstwo dołączył Szwajcar Michael Mueller, który zaatakował tak niefortunnie, że cała trójka nieoczekiwanie zatrzymała się na wyjściu na prostą. Wykorzystał to perfekcyjnie Bartosz Mila jadący na czwartej pozycji. Przemknął obok i pognał do mety, do której miał niecałe 100 metrów!

Ostatecznie tuż za nim uplasował się Kacper Szczurek, bo Szwajcar, który finiszował jako drugi otrzymał karę za spowodowanie incydentu. Pech Macieja Szyszko był szczęściem Bartosza Mili, który po raz pierwszy w swojej kartingowej karierze zdobył puchar Rok Cup International, a Polsce dał czwarte zwycięstwo w tej imprezie.

Warto wspomnieć, że Bartosz Mila otrzymał również dodatkową nagrodę za najszybszy czas okrążenia w wyścigu finałowym. Jego best lap wynosił 48.634 s.

Pozostali Polacy uplasowali się na 6. miejscu Szymon Szyszko, 13. miejscu Maciej Szyszko (finiszował czwarty, po karze za zderzak spadł), 20. Igor Lejko, 24. Hubert Kowalczyk, 27. Mateusz Kaprzyk (finiszował 20., kara za zderzak) oraz 31. miejscu Marcin Zając. Szymon Urbaniak, który przekroczył linię mety na 19. pozycji został wykluczony z wyścigu za brak regulaminowej wagi.

Klasyfikacja finału kategorii Senior Rok
1. Bartosz Mila POL (BM Karting Team) +P3
2. Kacper Szczurek POL (Speedkart) +0.801, =
3. Danny Carenini ITA (Autoeuropeo) +1.903, +P2
4. Cristian Comanducci ITA (team priv.) +2.243, +P4
5. Alessandro Ci Cori ITA (Pacito) +2.675, +P4
6. Szymon Szyszko POL (ACR) +4.372, =

13. Maciej Szyszko POL (ACR) +10.927 (+10s), -P12
20. Igor Lejko POL (AMO) +18.495, +P1
24. Hubert Kowalczyk (AMO) +24.216, +P4
27. Mateusz Kaprzyk (Speedkart) +27.296 (+10s)
31. Marcin Zając POL (DD Motorsport) DNF +14 laps
Szymon Urbaniak POL (URB) +19.316, DSQ (niewdowaga)

W finale B imprezy OMP Trophy wystartowali Daniel Zając i Karolina Janicka. Wyżej sklasyfikowany w stawce został Daniel, który ukończył wyścig na 15. pozycji. Karolina została uplasowała się na 30. miejscu po karze za wyjazd z tunelu najazdowego przy starcie.
Mistrz Polski kategorii Rok GP25 Adrian Marcinkiewicz nie zakwalifikował się do wyścigów finałowych. Kwalifikacje zakończył na 73. pozycji.

fot. Joanna Lenart (Shotsport.pl), Rok Cup
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here