PODZIEL SIĘ

W czerwcu podczas zawodów w Słomczynie została pokazana kompletnie nowa, innowacyjna produkcja elektrycznego wózka kartingowego. Swoją światową premierę miał gokart BE One R łódzkiej firmy Born Electric. Producenci liczą, że już niebawem w Polsce powstanie liga oparta na gokartach BE One R.

Born Electric to start-up z Łodzi, którego założycielami są Włodzimierz Gołębiowski, Szymon Madziara i Tigran Soghbatyan. Postawili sobie za cel opracowanie uniwersalnego i prostego w konstrukcji układu napędowego, który mógłby zastąpić silnik spalinowy i znaleźć zastosowanie m.in. w skuterach czy małych autach miejskich. Projekt ten nazwali BE Plug&Drive – jest on obecnie testowany w gokartach, co jak się okazuje nie jest przypadkowe.

Sam system składa się z trzech głównych elementów: baterii, sterownika oraz silnika elektrycznego. Silnik może mieć moc od 3 do 36 kW, w zależności od potrzeb klienta. Sterownik inteligentnie kontroluje parametry pracy baterii, jak i silnika, stając się w ten sposób łącznikiem całego układu. Za to bateria może pracować w standaryzowanych napięciach od 12 V do 96 V. Jej pojemność w zależności od preferowanej technologii ogniw może wynosić od 1 do 4 kWh.

– Doszliśmy wspólnie do wniosku, że nasz projekt powinien znaleźć zastosowanie w przynajmniej jednej z trzech dziedzin: kartingu halowym, samochodach autonomicznych oraz profesjonalnej lidze gokartów elektrycznych. Na tym skupiliśmy się projektując BE Plug&Drive – mówi Włodzimierz Gołębiowski (…)

4 października 2017 Born Electric znalazł się w gronie 10 start-upów, które zaprezentowały się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie przed prezydentem Andrzejem Dudą oraz polskimi i zagranicznymi przedstawicielami funduszy Venture Capital w ramach cyklu #StartupyWPałacu, organizowanego przez Kancelarię Prezydenta RP i Fundację Startup Poland.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze Polskiego Kartingu.

Materiał o BeOneR firmy Born Electric w najnowszym numerze powstał na podstawie 
artykułu w serwisie MotoFaktor autorstwa Adriana Januszkiewicza.

fot. Joanna Lenart, Krzysztof Sitkowski (KPRP)
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here