PODZIEL SIĘ

Iame X30 International Final. Impreza dla nas nieznana. Do tego roku. Niewielu Polaków startuje w kategoriach X30 w Europie, żaden z nich nie był jeszcze na finale światowym tej serii. Wyjątek stanowił Joel Deptuch, który każdorazowo ścigał się w barwach Francji. W tym roku mamy piątkę polskich kierowców w tej imprezie. I ciekawi jesteśmy ich wyniku!

Na torze w Le Mans we Francji, gdzie odbywa się największa impreza świata w tym sezonie zobaczymy w wózku Karola Dąbskiego! Powrót kartingowego mistrza od wielu lat związanego z kategoriami Rotax i międzynarodową KF jest faktem. Kierowca Uniq Racing na powrót nałożył kombinezon i zgłosił się do tej imprezy, wraz z trzema zawodnikami swojego zespołu Jerzykiem Spinkiewiczem, Sylwestrem Aleksiejevasem i Mateuszem Pyłką. W imprezie wystąpi również dwukrotny „polski mistrz Włoch” Aleksander Bardas. Piątka naszych kierowców już jest w Le Mans od kilku dni i szykuje się do kwalifikacji.

Zobaczymy ich w niewiarygodnie licznym zestawie startowym siedmiu kategorii, które zaprezentują się na torze – 453 zawodników! To najliczniejsza impreza kartingowa świata w tym sezonie!

Polacy pojadą w kategoriach Junior X30 i Senior X30. Sylwester Aleksiejevas, Jerzy Spinkiewicz i Olek Bardas wystartują wśród juniorów. Będą mieli liczne grono rywali, bowiem w tej kategorii o zwycięstwo walczyć będzie 134 kierowców. Podobnie Mateusz Pyłka i Karol Dąbski. W ich kategorii również rywalizować będzie ponad setka zawodników, a dokładnie 144. Jak poradzą sobie nasi kierowcy?

X30 przebojem wdarło się na europejskie tory. W Polsce seria jest nieznana, choć są już przymiarki, by ją zorganizować i u nas. Najliczniejsze rozgrywki odbywają się we Francji i krajach Beneluksu. We Włoszech pod zmienioną nazwą rozgrywane są mistrzostwa kraju w kategorii juniorskiej i seniorskiej. Niewątpliwym sukcesem w ostatnich sezonach kończył włoskie mistrzostwa Aleksander Bardas, dwukrotnie wygrywając rywalizację.

Iame bardzo energicznie zdobywa europejskie rynki, seria obecna jest już w 26 krajach świata, a finał światowy rozgrywany jest po raz szósty. Pierwszy odbył się we francuskim Lyonie w czterech kategoriach. Wśród zwycięzców znalazło się pięcioro zawodników, bowiem nagrodzono również najlepszą kobietę. Kolejny finał, również na torze w Lyonie przyciągnął znacznie większą liczbę uczestników. Od 2014 roku świątynią finału światowego Iame jest słynny francuski Le Mans. Tam też rozgrywany jest tegoroczny finał, który skupia w rywalizacji największą liczbę uczestników nie tylko w historii tej imprezy, ale również we wszystkich rozgrywanych w tym roku imprez kartingowych!

Iame X30 przyciąga najlepszych zawodników świata. Przeglądając listy startowe tegorocznego finału zauważymy, że znajduje się na nich cała masa znakomitych kierowców kartingowych znanych z rozgrywek międzynarodowych, Rotaxa i Roka. I są to gwiazdy największego kalibru z aktualnym mistrzem świata w kategorii OK na czele!

Wśród seniorów zobaczymy między innymi takich zawodników jak Sean Babington, Callum Bradshaw, Mark Kimber, Danny Keirle czy Lorenzo Travisanutto. W walkę juniorskiej kategorii włączą się w tym roku Luka Nurmi, Harry Thompson czy znany z rozgrywek Roka Mattia Michelotto. Ciekawie jest na listach najszybszych kategorii. Ulysse De Pauw, Noah Roovers, Christophe Adams, Kevin Ludi, Constantin Schoell czy John Norris. Dla wszystkich kartingowych kibiców to nazwiska znane z mistrzostw świata, Europy, Rok Cup International czy Rotax Grand Finals.

Kto był najlepszy w czterech dotychczasowych finałach światowych? Pierwsze dwie imprezy zdominowali Francuzi. Jedynie w kategorii shifter wygrywali Belg i Niemiec. Bardziej międzynarodowo wśród zwycięzców zrobiło się w 2014 roku. Do głosu doszli Brytyjczycy, rok później Amerykanie i Włosi. Miejmy nadzieję, że w tym sezonie na podium tej imprezy zobaczymy Polaków!

Statystyki finałów światowych Iame X30:
2016 Le Mans, 405 kierowców, 6 kategorii
2015 Le Mans, 328 kierowców, 5 kategorii
2014 Le Mans, 257 kierowców, 4 kategorie
2013 Lyon, 263 kierowców, 4 kategorie
2012 Lyon, 204 kierowców, 4 kategorie

fot. Iame Karting
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here