PODZIEL SIĘ

Rok Cup International, największa impreza kierowców serii pucharowej Roka, po raz piętnasty zostanie rozegrany we włoskim Lonato. Na tor South Garda Karting wyjedzie 433 kierowców, by walczyć o najważniejsze trofeum dla Rokkersów. To rekord jeśli chodzi o wszystkich i naszą reprezentację, reprezentowaną przez 45 zawodników!

Tradycyjnie zobaczymy rywalizację w pięciu kategoriach i tradycyjnie zobaczymy w akcji Polaków. Tym razem w najliczniejszym składzie w historii. Wśród wszystkich 49 nacji spoza Włoch Polacy reprezentowani są najliczniej. Biorąc pod uwagę taką frekwencję mamy spore szanse na dobry wynik. Tegoroczny finał będzie z pewnością swoistym probierzem dla polskich zawodników i polskiej serii. Jak wypadną na tle kierowców z 49 innych krajów?

Takiej frekwencji na finale międzynarodowym Roka jeszcze nie było. 433 kierowców już zostało podzielonych na grupy treningowe w swoich kategoriach. Polska ma również najliczniejszą reprezentację. 45 zawodników z Polski, którzy zgłosili akces występu w tej największej Rokowej imprezie świata to niemal połowa kierowców ścigających się w polskiej serii.

Najważniejsze tegoroczne liczby finału w Lonato to jak podają Włosi 50 i 15. A więc 50 krajów reprezentowanych jest na słynnej South Gardzie, gdzie rozegrany zostanie 15. finał w historii. Polacy obecni w tej imprezie są od początku. Dziś w najliczniejszym składzie.

Organizatorzy przekonują nas, że tegoroczny finał będzie imprezą niezapomnianą. Zawody mają być obszernie relacjonowane w internecie na kilku portalach społecznościowych. Będzie oczywiście relacja telewizyjna na żywo z finałów z komentarzem kartingowego mistrza świata Marco Ardigo związanego z koncernem OTK, właścicielem rozgrywek. A jeszcze większe zainteresowanie mają przyciągnąć na tor gwiazdy motosportu z przeszłości. Na kartingowym padoku będzie więc można spotkać słynnego Emersona Fittipaldi, którego wnuki będą rywalizować na torze. Z byłym kierowców F1 w Lonato zobaczymy również Jarno Trullego, Lukę Badoera i Rubensa Barichello. Potomkowie wszystkich ścigają się w finałowych kategoriach. Co wyróżnia tego ostatniego? Otóż Rubens sam wystartuje w zawodach w kategorii Shifter, a jego konkurentami będzie czwórka Polaków z Michałem Grzybem na czele.

Polska w finale reprezentowana będzie najliczniej. W Lonato zobaczymy więc wszystkich mistrzów Polski kategorii Rok oraz tegorocznych zdobywców pucharów. Będą również zawodnicy, którzy skorzystali z dzikich kart rozdawanych przez organizatorów.

Nasi kierowcy uczestniczą w imprezie międzynarodowej Roka od samego początku jej rozgrywania. W 2003 roku Rok Cup International zadebiutował w Jesolo. Rok później słynna międzynarodówka przeniosła się do Lonato, gdzie jest rozgrywana do dzisiaj. W tym sezonie polska reprezentacja będzie najliczniejsza.

Aż 22 zawodników z Polski zobaczymy w kategorii Mini Rok. W tym całą polską czołówkę serii wraz z kilkoma zawodnikami ścigającymi się we Włoszech. W akcji zobaczymy również ósemkę juniorów i dziesięciu seniorów. W polskiej ekipie nie zabraknie również kierowców kategorii „biegowej”, w której wystartuje czterech zawodników z Polski. Łącznie 45 kierowców znad Wisły. Takiego składu nie było jeszcze nigdy. Czy Polacy mają szansę na zwycięstwo w którejś kategorii?

Oczywiście mamy swoich faworytów. Szczególnie w kategorii Mini Rok, w rywalizacji której zobaczymy Karola Pasiewicza, zwycięzcę Rok Cup Italia 2017 i wicemistrza Polski. W Lonato nie zabraknie również Piotra Protasiewicza, zwycięzcę Roka w Polsce w pucharze i mistrzostwach oraz Tymoteusza Kucharczyka, tryumfatora północnej strefy włoskiej i drugiego zawodnika Rok Cup Italia. Na słynnej Gardzie pojedzie niemal cała pierwsza piętnastka polskiego pucharu, uzupełniona przez kilku kierowców z drugiej części stawki. Maciej Banaś, Karol Czepiel, Jerzy Glac, Kamil Grabowski i Gabriel Łukasiewicz to trzon pucharu Roka w Polsce. Wszystkich zobaczymy w Lonato w walce o jak najwyższe miejsca.

Wśród juniorów w Lonato pojadą mistrz Polski i zdobywca pucharu Adam Szydłowski, ubiegłoroczny tryumfator polskiej serii Adrian Janicki i Filip Zagórski, trzeci zawodnik tegorocznej rywalizacji. W Lonato zaprezentuje się pierwsza siódemka polskiej stawki oraz Marcel Kuc, ścigający się w tym roku częściej zagranicą.

Aż jedenastu naszych kierowców wystąpi w kategorii seniorskiej. Tu również zobaczymy polską czołówkę. Adrian Marcinkiewicz, Igor Lejko, Hubert Kowalczyk, Daniel Zając i Marcin Zając. Do najszybszych w Polsce dołączą również ci, którzy ścigają się we Włoszech, czyli Kacper Szczurek, Szymon Szyszko, Bartosz Mila i Mateusz Kaprzyk, również tegoroczny finalista Rotax Grand Finals. Seniorską kadrę uzupełnią Karolina Janicka i świeżo upieczony mistrz Polski Junior Akademii Szymon Urbaniak, w roku ubiegłym piąty w tej imprezie.

I wreszcie w kategorii biegowej, bracia Michał i Wojciech Grzyb, Lukas Korbela i Filip Wójcik, którzy wystartują w wózkach Shifter Rok. Czwórka zawodników, których widzieliśmy w polskiej rywalizacji.
W finale międzynarodowym Roka rywalizować będzie również kategoria Super Rok, ale Polscy nie będą mieli w niej reprezentantów, bowiem w Polsce nie jest rozgrywana.

Ubiegłoroczny finał wygrali Włosi. Mimo, że Polacy również licznie wystartowali w imprezie żadnemu z nich nie udało się stanąć na trzystopniowym podium. Najbliżej był Kacper Szczurek, który zajął czwartą pozycję wśród juniorów. Piąty w tej kategorii był Szymon Urbaniak. Wśród seniorów zwycięzca z 2015 roku Szymon Szyszko był szósty, a w kategorii Mini Rok najwyższą pozycję zajął Tymoteusz Kucharczyk, który był dopiero szesnasty. Jak będzie w tym sezonie?

Polacy zgłoszeni do Rok Cup International 2017
Kategoria Mini Rok:
Maciej Banaś, Piotr Czaja, Karol Czepiel, Alan Czyż, Kajetan Gawron, Jerzy Glac, Kamil Grabowski, Jan Jóźwiak, Tymoteusz Kucharczyk, Hubert Laskowski, Damian Mazurek, Karol Pasiewicz, Bartłomiej Piekutowski, Adam Piszczako, Piotr Protasiewicz, Jan Przyrowski, Jakub Rajski, Kacper Sztuka, Gustaw Wiśniewski, Kinga Wójcik, Igor Borowski, Gabriel Łukasiewicz.
Kategoria Junior Rok: Adrian Janicki, Aleksander Klimaszewski, Marcel Kuc, Mateusz Lenart, Franciszek Palmirski, Jakub Szablewski, Adam Szydłowski, Filip Zagórski, Adam Micał.
Kategoria Senior Rok: Karolina Janicka, Mateusz Kaprzyk, Hubert Kowalczyk, Igor Lejko, Adrian Marcinkiewicz, Bartosz Mila, Kacper Szczurek, Szymon Szyszko, Szymon Urbaniak, Daniel Zając, Marcin Zając, Maciej Szyszko (kontuzjowany, nie wiadomo czy wystąpi).
Kategoria Shifter Rok: Michał Grzyb, Wojciech Grzyb, Lukas Korbela, Filip Wójcik.

Zwycięzcy Rok Cup International 2016:
Senior ROK: Simone Favaro, Włochy
Junior ROK: Jacopo Guidetti, Włochy
Super ROK: Riccardo Cinti, Włochy
Shifter ROK: Nicola Marcon, Włochy
Mini ROK: Federico Cecchi, Włochy

O najszybszych Polakach w tej imprezie przeczytasz w oddzielnym materiale.

fot. Rok Cup
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here