PODZIEL SIĘ

Rimo Grand Race, czterogodzinny wyścig, między innymi najszybszej kategorii kartingowej KZ, odbył się na ulicach litewskiego Kowna. W imprezie wzięło udział ponad 100 kierowców w 24 zespołach. To pierwszy tak wielki kartingowy wyścig uliczny w historii niepodległej Litwy!

W imprezie wystąpiło wielu kartingowych mistrzów i najlepszych kierowców naszych wschodnich sąsiadów. I oczywiście wielu znanych zawodników, również z polskich torów kartingowych. Wygrał zespół kierowany przez Jarosława Makowskiego, stałego bywalca serii Rotax Max Challenge Poland, w składzie Justas Jonušis, Laurynas Razas i Džiugas Tovilavičius. Tych dwóch pierwszych doskonale znamy z polskich rozgrywek.

Impreza odbyła się w centrum Kowna, nieopodal mostu Ciurlionisa. Trasa liczyła ponad kilometr, a kierowcy w trakcie wyścigu musieli pokonać ponad 200 okrążeń. Najszybszy czas okrążenia uzyskał Justas Jonisis, znany z rozgrywek włoskiej WSK, który zanotował 31,043 s, a średnia prędkość na torze wynosiła 116 km/h. Według obliczeń organizatorów Justas również miał największą prędkość maksymalną. Prowadzony przez niego KZ osiągnął na trasie 150 km/h!

Zawody przyciągnęły wielu kartingowych kibiców, którzy przyszli zobaczyć w akcji znakomitych litewskich kierowców. W zawodach startował Simas Juodvirsis, mistrz Europy KZ2 i zwycięzca Rotax Grand Finals. Jego drużyna, w której ścigał się również znany z włoskich i polskich torów Ignas Gelzinis zajął drugą pozycję. W akcji mogliśmy również zobaczyć Gustasa Grinbergasa, międzynarodowego mistrza Polski w kategorii Junior Rok.

Organizatorem tej imprezy był kartingowy mistrz Paulius Paskevicius i jego drużyna Paske Racing. W wydarzenie zaangażowało się wielu sponsorów i mediów, co po raz kolejny potwierdziło tylko popularność kartingu i motosportu na Litwie. Warto wspomnieć, że Litwa słynie na cały świat z samochodowego wyścigu endurance. Każdego roku nieopodal Palangi rozgrywany jest wyścig 1000 kilometrów, w którym startują kierowcy z całego świata.

fot. Egidijus Babelis, Paske Racing
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here