PODZIEL SIĘ

Piotr Świeżaczyński zwyciężył w finałowej rundzie Rotax Max Challenge Poland, która zakończyła tegoroczne rozgrywki w Przeźmierowie na torze Poznań. W klasyfikacji generalnej wygrał Piotr Wiśnicki.

Przed ostatnią rundą tegorocznego sezonu zdecydowanym liderem w klasyfikacji generalnej był Piotr Wiśnicki. Po weryfikacji silników przeprowadzonej przez promotorów Kamil Donicz, który prowadził w stawce stracił szanse na zwycięstwo. Wobec dużej przewagi w punktacji, by zdobyć bilet na finał światowy, Piotrowi Wiśnickiemu wystarczyły punkty z wyścigów kwalifikacyjnych poznańskiej rundy. Tak też się stało. Po kwalifikacjach Piotra nie zobaczyliśmy już na torze. Team Wyrzykowski podjął decyzję o nie wystawieniu swojego lidera drugiego dnia zawodów. By nie ryzykować utraty przewagi w punktacji i zwycięstwa w sezonie.

Finałowe wyścigi zdominował wicelider punktacji Piotr Świeżaczyński. Kierowca teamu Jastrzębski Racing doskonale zainaugurował tegoroczny sezon. I w podobnym stylu zakończył rozgrywki. Zwycięstwo w Poznaniu dało mu pewną drugą pozycję w sezonie i zaledwie dwa punkty straty do pierwszego w klasyfikacji Piotra Wiśnickiego. Zwycięstwo popularnego „Świeżego” w Poznaniu było przekonujące.

Trening oficjalny zakończył zwycięstwem Kamil Donicz. Dobra dyspozycja kierowcy Uniq Racing była kontynuacją formy sprzed tygodnia, kiedy to w austriackim Brucku Kamil rozstrzygnął na swoją korzyść rozgrywki Rotax CEE. Zwycięstwo i bilet na finał światowy, który otrzymał zrekompensowały mu z pewnością odległe miejsce w klasyfikacji generalnej polskiej serii, po zweryfikowaniu silników przez promotorów.
W poznańskiej czołówce znaleźli się oprócz Kamila Donicza również Piotr Świeżaczyński, Jakub kolasa, Piotr Wiśnicki i Sebastian Janczewski. Tak również wyglądała stawka po czasówce.

W kwalifikacjach zdominowanych przez tryumfatora CEE znakomicie radzili sobie Sebastian Janczewski i Michał Mierzejewski. Obaj notowali wysokie pozycje, Sebastian dwukrotnie tuż za liderem, Michał po fantastycznej jeździe w drugim biegu na czwartej pozycji, gdy wyprzedził na dziewięciu okrążeniach aż dziesięciu rywali.
Dobrą dyspozycję prezentował również Jakub Kolasa, który był szybki, pewny siebie i jechał bez żadnych kompleksów.

Warto również odnotować debiut wśród juniorów dwójki kierowców. To Karol Kręt i Stig Righult, którzy po raz pierwszy zasiedli za kierownicą juniorskich maszyn. Debiut był niezwykle udany dla Karola Kręta, który miał już zapewnione zwycięstwo w kategorii Mini Max. W kategorii juniorskiej ostatecznie zajął czwarte miejsce.

W rywalizacji wystąpili również rosyjscy kierowcy, których doskonale poznaliśmy w tym sezonie. To kierowani przez Jarosława Makowskiego Wiaczesław Gutak i Zakhar Nefedov, coraz lepiej radzący sobie w wyścigach. Ostatecznie dwójka Rosjan uplasowała się w finale na 7. i 8. miejscu.

Finał, w którym nie uczestniczył Piotr Wiśnicki, był bardzo dobrym widowiskiem. Znakomitą walkę Piotra Świeżaczyńskiego z Kamilem Doniczem i Kubą Kolasa oglądało się z ciekawością. Do ostatniego okrążenia nie było wiadomo który z kierowców wygra. Wszyscy trzej obejmowali prowadzenie w tym wyścigu, a na ostatnim kółku ryzykownym ale skutecznym atakiem popisał się Piotr Świeżaczyński. Zwycięstwo Piotra było jego drugim w tym sezonie.

Nie można nie napisać również o Dawidzie Maślakiewiczu, Olku Młodawskim i Kubie Wójciku, którzy w całym sezonie stanowili trzon stawki juniorskiej. Co prawda częściej obserwowaliśmy ich w drugiej części stawki, ale ich jazda, debiutancka w przypadku Kuby i Dawida momentami była błyskotliwa. Ostatecznie cała trójka zajęła w klasyfikacji sezonu 5., 8. i 12. miejsce.

Klasyfikacja finału
1. Piotr Świeżaczyński (Jastrzębski) =
2. Kamil Donicz (Uniq Racing) +0.394, =
3. Jakub Kolasa (InterCars) +0.594, =
4. Karol Kręt (K-Dyno) +P1
5. Sebastian Janczewski (SRT) -P1
6. Michał Mierzejewski (Jastrzębski) +P1
7. Wiaczesław Gutak (RUS) -P1
8. Zakhar Nefedov (RUS, PClub) =
9. Dawid Maślakiewicz (Ernst Racing) =
10. Aleksander Młodawski (SRT) =
11. Stig Righult (SRT) =
12. Jakub Wójcik (Jastrzębski) =
13. Piotr Wiśnicki (Wyrzykowski) DNS

Klasyfikacja Generalna kategorii Junior Max
1. Piotr Wiśnicki 431
2. Piotr Świeżaczyński 429
3. Sebastian Janczewski 284
4. Jakub Kolasa 269
5. Aleksander Młodawski 158
6. Kamil Donicz 148
7. Michał Mierzejewski 143
8. Dawid Maślakiewicz 100
9. Juho Parviainen 77
10. Karol Kręt 48

fot. Rafał Oleksiewicz (Polski Karting)
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here