PODZIEL SIĘ

Włosi Paolo De Conto i Alex Irlando zostali zwycięzcami zawodów o mistrzostwo świata i superpuchar w kategoriach KZ i KZ2 w niemieckim Wackersdorfie . Kierowcy CRG Racing Team i Sodikart zdominowali wyścigi finałowe. Tytuł wywalczony przez Paolo De Conto był drugim w jego bogatej karierze kartingowej. Alex Irlando po raz pierwszy wygrał światowe zawody KZ2.

De Conto w dobrym stylu powtórzył sukces sprzed roku. Mistrz świata rozpoczął zawody od falstartu, bowiem w czasówce zajął dopiero 14. pozycję. I choć nie należał do zdecydowanych faworytów, po kwalifikacjach plasował się bardzo wysoko, na 4. pozycji. Z tej ruszył do wielkiego finału. Włoch perfekcyjnie rozegrał finałową potyczkę z najgroźniejszymi rywalami. Po odpadnięciu już na pierwszym kółku Czecha Partika Hajka z Kosmic Racing, w którym upatrywano nowego mistrza, została mu walka z Francuzem Anthonym Abbassem z Sodikart, który po starcie objął prowadzenie.

Paolo De Conto objął prowadzenie w finałowym wyścigu mistrzostw świata na ósmym kółku wyprzedzając Francuza. Pozycję lidera dowiózł do mety cały czas broniąc się przed gwiazdą Sodikart. To drugi tytuł włoskiego mistrza w kartingowej karierze. W roku 2016 De Conto po raz pierwszy sięgnął po mistrzowski tytuł w barwach fabrycznego teamu CRG.

Na kartingowe salony 25 letni Włoch wkroczył w 2009 roku kiedy tryumfował w kategorii KZ2 w Bridgestone Cup. Rok później wygrał WSK Euro Series oraz zdobył mistrzostwo Europy w tej samej kategorii, a w 2011 roku zdobył mistrzostwo Europy w kategorii KZ1 oraz okazał się najlepszy w WSK Super Master Series.

Od sezonu 2014 De Conto nie schodzi z podium najważniejszych rozgrywek na świecie. Zanotował zwycięstwa w Winter Cup w Lonato, 18. edycji amerykańskiego prestiżowego SuperNationals w Las Vegas, był drugi w mistrzostwach świata KZ (2015), Rotax Winter Cup (2016) w kategorii DD2 Max oraz Rotax Euro Challenge (2015). W roku ubiegłym wygrał 20. edycję SuperNationals w KZ2, WSK Champions Cup w tej samej kategorii oraz zdobył mistrzostwo świata w KZ. Teraz powtórzył swój największy sukces. Mistrzowski tytuł Włocha był 40. w historii teamu fabrycznego CRG!

O ile zwycięstwo Paolo De Conto, mimo iż Włoch nie należał do żelaznych faworytów, niespodzianką nie było, o tyle wygrana w superpucharze świata KZ2 jego młodziutkiego rodaka Alexa Irlando (Sodikart) z pewnością można zaliczyć do niespodziewanych. Faworytami tej rywalizacji z pewnością byli Włoch Riccardo Longhi (Birel), zdobywca pole position oraz Szwed Benjamin Tornqvist Persson (CRG). Obu ubiegł w fantastycznym stylu Irlando, który rozstrzygnął wyścig na ostatnim zakręcie finału. Włoch znakomicie wykorzystał wyjście z ostatniego zakrętu na prostą startową i tuż przed metą o włos wyprzedził Szweda. Różnica na mecie wynosiła zaledwie 0.049 sekundy.

Irlando rozpoczął zawody w Niemczech od 7. czasówki w treningu oficjalnym. Po kwalifikacjach przesunął się o jedno miejsce i z szóstej pozycji wystartował do wyścigu finałowego. Zdobywając pięć miejsc i wygrywając zawody po pięknym finiszu z pewnością po raz kolejny zwrócił na siebie uwagę kartingowego świata.

Alex to wschodząca gwiazda francuskiego teamu fabrycznego Sodikart. 17-latek pozostający do tej pory w cieniu dwóch utytułowanych kierowców zespołu, Francuza Anthonego Abbasse i Holendra Basa Lammersa, tym razem błysnął najjaśniej. Alexa doskonale znamy z torów kartingowych w ostatnich latach. To przecież tryumfator Rotax Grand Finals w roku 2015 w kategorii seniorskiej Max oraz trzeci kierowca tegorocznych mistrzostw Europy w KZ2. W 2016 roku Irlando zanotował również trzecią pozycję w WSK Super Master Series, wówczas jako kierowca teamu Energy Corse.

Klasyfikacja finału mistrzostw świata KZ
1. Paolo De Conto ITA (CRG) +P3
2. Anthony Abbasse FRA (Sodikart) +0.337, -P1
3. Ben Hanley GBR (Croc Promotions) +0.519, +P10
4. Jorrit Pex NED (CRG Holland) +2.101, +P6
5. Simo Puhakka FIN (Kosmic) +3.055, +P1

Klasyfikacja finału superpucharu świata KZ2
1. Alex Irlando ITA (Sodikart) +P5
2. Benjamin Tornqvist Persson SWE (CRG Holland) +0.049, =
3. Riccardo Longhi ITA (Birel) +0.156, -P2
4. Francesco Celenta ITA (Praga) +3.343, +P1
5. Marco Zanchetta ITA (Maranello) +4.952, -P2


fot. Massimo Bartali, CRG Spa press release, Philippe Kalmès/KSP, Sodikart
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here