PODZIEL SIĘ

Aleksander Bardas został mistrzem Włoch 2017 w kategorii Aci Kart Junior. Polak drugi rok z rzędu nie ma konkurencji na włoskich torach w swojej kategorii. Kolejny sukces Aleksander przypieczętował na torze w Sienie. To historyczny moment, bowiem żaden z polskich kierowców nie zdobył tytułu mistrza Włoch na Półwyspie Apenińskim i to rok po roku.

O Aleksandrze Bardasie pisaliśmy już wielokrotnie. Po raz pierwszy głośno o polskim kierowcy zrobiło się w 2012 roku kiedy bardzo udanie zadebiutował w najmłodszej kategorii serii WSK. Mieszkający na stałe na południu Włoch kierowca na przestrzeni ostatnich lat występował w kilku seriach we Włoszech. Swoich sił próbował w WSK, Rotax Max Challenge, ale największe sukcesy święci startując w mistrzostwach Włoch – Campionato Italiano ACI Karting – najważniejszej i najbardziej prestiżowej imprezie. W sezonie 2016 w dobrym stylu sięgnął po tytuł mistrzowski kategorii juniorskiej AK Junior (X30), a w tym sezonie sukces powtórzył! I to występując w czterech z pięciu mistrzowskich rund.

Ostatnia odsłona mistrzostw w Sienie przypieczętowała sukces młodego Polaka związanego z włoskim zespołem Pacitto Racing (team satelitarny fabryki DR). Po czwartej rundzie rozegranej w Adrii Bardas prowadził w klasyfikacji generalnej. Chcąc myśleć o tytule i utrzymaniu prowadzenia musiał dojechać do mety w obu finałowych wyścigach zawodów w Sienie. Plan wykonał perfekcyjnie notując trzecią i piątą lokatę. W klasyfikacji generalnej wyprzedził największego rywala Federico Cecchiego o 45 punktów.

Zwycięstwo Bardasa we Włoszech to duży sukces dla Polski. Żaden polski kierowca nie zdobył dwa razy z rzędu mistrzostwa Włoch we flagowym cyklu włoskiej federacji, narodowych mistrzostwach.
Jedynie Robert Kubica tryumfował dwukrotnie w otwartych mistrzostwach kategorii 100cc ICC w sezonach 1998-99.
Coraz większa popularność we Włoszech jaką uzyskuje juniorska kategoria X30 spowodowała, że na starcie w tegorocznych rozgrywkach stanęło 41 kierowców. Wśród seniorów wystąpiło 57 zawodników.

Ciekawostką jest, że Olek Bardas wystąpił w mistrzostwach jako jedyny obcokrajowiec w kategorii AKJ (ścigał się na włoskiej licencji co jest wymogiem). Włosi jednak niechętnie chwalą się drugim już sukcesem młodego Polaka. Słynna włoska La Gazzetta dello Sport określiła polskiego kierowcę jako „italiano-polacco”, choć młodziutki Polak afiszuje przywiązanie do biało-czerwonych barw.

Klasyfikacja końcowa kategorii AKJ
1. Aleksander Bardas POL 244 pkt
2. Federico Cecchi ITA 199
3. Federico Albanese ITA 198
4. Francesco Sgobba ITA 167
5. Tommaso Chiappini ITA 164,5

fot. ACI Sport Italia, Paccito Racing
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here