PODZIEL SIĘ

Rotax Nordic Challenge w ten weekend będzie miał swój finał. Na efektownym torze w Kandavie na Łotwie kierowcy z kilkunastu krajów rozpoczęli walkę o zwycięstwo w klasyfikacjach generalnych sześciu kategorii. Nas elektryzuje rywalizacja o zwycięstwo Polaków w trzech z nich. Stawką są bilety na Rotax Grand Finals.

The Rotax Nordic Challenge series has its finale this weekend. On the spectacular track in Kandava, Latvia, drivers from baltic countries started the fight for victory in the general classification of six categories. We are most interested for the victory of Polish drivers in three of them. There are tickets for the Rotax Grand Finals to win!

Po trzech rundach Rotax Nordic Challenge szansę na zwycięstwo w swoich kategoriach mają Jonathan Madden, Jan Jóźwiak, Piotr Wiśnicki, Sylwester Aleksiejevas, Karol Jurmanowicz i Sławomir Murański. W Micro Max, DD2 Max i DD2 Masters Polacy walczą o dodatkowe bilety na Rotax Grand Finals. Polski promotor ma w tym sezonie 6 biletów do dyspozycji. O dodatkowe przepustki na tę największą imprezę serii Rotax polscy kierowcy muszą walczyć w międzynarodowych imprezach.

Polish distributor has 6 tickets.
The first extra ticket for Poland was won by Maksymilian Obst, winner of the fourth edition of the Euro-Finale in Austria.

Pierwszy dodatkowy bilet dla Polski wywalczył Maksymilian Obst, zwycięzca czwartej edycji sierpniowej Euro-Finale (szerzej tutaj). Kolejnych kilku naszych zawodników walczy w Rotax CEE i Nordic Challenge. Polacy należą do najszybszych kierowców w swoich kategoriach.

W najbliższy weekend w łotewskiej Kandavie odbędzie się finałowa walka w Rotax Nordic Challenge. Czwarta runda cyklu rozgrywa się na niezwykle interesującym i wymagającym torze w malutkim miasteczku na zachód od Rygi. Do zawodów zgłosili się wszyscy nasi liderzy Jonathan Madden, Jan Jóźwiak (lider i wicelider Micro Max), Piotr Wiśnicki, Sylwester Aleksiejevas (lider i wicelider Junior Max), Karol Jurmanowicz (wicelider DD2 Max) i Sławomir Murański (lider DD2 Masters). Oprócz nich w Kandavie zobaczymy trzech innych kierowców teamu Wyrzykowski Motorsport Tomasza Ferdina, Macieja Czerwińskiego oraz Wiktora Żylińskiego.

In the Nordic Challenge fights many national champions,
cup winners and former Grand Finals participants.
It is a karting cream in this part of Europe.

Rywalizacja Polaków z międzynarodową stawką kierowców z pewnością nie będzie łatwa. Po pierwsze nasi jadą „na wyjeździe”, większość z nich po raz pierwszy jedzie na torze w Kandavie. Po drugie poziom rozgrywek jest bardzo wysoki, o czym mogliśmy się przekonać podczas rundy w Słomczynie. W Nordic występuje i walczy wielu mistrzów krajowych i zdobywców pucharów, z kilkunastoma uczestnikami Grand Finals na czele. To kartingowa śmietanka w tej części Europy.

Ale z drugiej strony Polacy znakomicie odnajdują się w tej rywalizacji. Nasi prowadzą w trzech z sześciu kategorii, a w kolejnej Polak jest wiceliderem. To doskonały dowód, że potrafimy jeździć szybko i należymy do ścisłej czołówki kartingowców w tej części Europy.

Niezwykle interesująca będzie z pewnością walka o zwycięstwo w kategorii Micro Max. Liderem stawki jest nasz kierowca Jonathan Madden, który minimalnie wyprzedza w klasyfikacji Jana Jóźwiaka, kolejnego z liderów polskiej najmłodszej kategorii. Ich najgroźniejszym rywalem jest młodziutki Łotysz Martins Janovskis, o którego potencjale mogliśmy się przekonać podczas rundy w Polsce. Jednak zwycięstwo i bilet na finał światowy przypadnie tylko jednemu z nich. Oby był to któryś z Polaków.

W kategorii juniorskiej Polacy też liderują w stawce. Klasyfikację otwiera Piotr Wiśnicki, a tuż za nim znajdują się Fin Juho Parviainen, Łotysz Matveis Makusins i kolejny Polak Sylwester Aleksiejevas. Całą czwórkę dzieli miedzy sobą zaledwie kilka punktów. Walka będzie z pewnością zacięta i wyrównana. Ale stawką w tej kategorii nie jest bilet na Grand Finals. Zwycięzca serii zgarnie nowy silnik.

Bardzo interesująca będzie rywalizacja w kategorii DD2 Max, gdzie wiceliderem jest Karol Jurmanowicz, mistrz Polski. W stawce prowadzi dwukrotny zwycięzca Grand Finals Wegier Ferenc Kancsar, ale nasz kierowca depcze mu po piętach. Sobotnie wyścigi finałowe z pewnością zdecydują czy któryś z nich stanie na podium, bo do gry w Kandavie wkroczą z pewnością świetni Łotysze. Martins Steinerts, Mihails Budovskis, Krists Ziders oraz Kriss Jaunzemis, lokalni znakomici kierowcy, który znają kandawski tor jak własną kieszeń.

W rywalizacji DD2 Masters bardzo liczymy na zwycięstwo Sławomira Murańskiego, który ex equo remisuje na pierwszym miejscu z Estończykiem Pritem Seiem. Ewentualna wygrana rywalizacji przez Polaka otwiera drogę do Grand Finals kolejnemu kierowcy z polskiej serii, bo Murański jest już tryumfatorem Rotax Max Challenge Poland w tej kategorii i start w wielkim finale ma już zapewniony. Ale gdyby zwyciężył w międzynarodowej serii wówczas „pociągnął by” za sobą kolejnego z Polaków, mając do dyspozycji dwa bilety.

W stawce „mastersów” w Kandavie będziemy oglądać również najbadziej zainteresowanych startem w Grand Finals Polaków. To Tomasz Ferdin i Maciej Czerwiński, którzy po raz pierwszy pojadą na Łotwie i po raz pierwszy wystąpią jako licencjonowani kierowcy poza granicami naszego kraju.
W seniorskiej kategorii również będziemy mieli debiutanta. To Wiktor Żyliński, którego obserwujemy na co dzień w polskich rozgrywkach.

Warto wspomnieć, że ostatnia runda Nordic Challenge jest dodatkowo interesująca z powodu super finału. Ostatni wyścig, trzeci z finałowych, którzy zaproponowali organizatorzy ma uatrakcyjnić rywalizację i stworzyć większe szanse dla wielu z kierowców, którzy walczą o czołowe pozycje. Prefinał, finał i super finał każdej z kategorii odbędzie się w sobotę. Będziemy śledzić tę rywalizację bardzo uważnie i relacjonować na naszym profilu facebookowym.

fot. Rafał Oleksiewicz (Polski Karting)
©  Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here