PODZIEL SIĘ

Maksymilian Obst został zwycięzcą czwartej edycji finału europejskiego w kategorii Micro Max. To czwarte zwycięstwo Polaka w tej imprezie i dowód, że nasi kierowcy są najlepsi w najmłodszej kategorii. Tegoroczny zwycięzca oprócz okazałego pucharu otrzymał również inną niezwykle cenną bilet na finał światowy w Portugalii.

W tym sezonie impreza odbyła się pod nazwą Rotax Grand Festival. W stawce 115 kierowców z 28 państw świata. Najliczniej reprezentowana była najmłodsza kategoria, toteż zwycięstwo i wysokie pozycje Polaków niezwykle cieszą i dowodzą, że wychowankowie polskich zespołów i inżynierów kartingowych stanowią klasę dla rywali z zagranicy.

W kategorii Micro Max mieliśmy w Austrii siedmiu polskich kierowców. Maksymilian Obst, Jan Jóźwiak, Maciej Gładysz Natalia Gładysz, Jonathan Madden, Borys Rogala i Piotr Borowczyk. Polacy prezentowali dobry poziom, na miarę oczekiwań i w finale pokazali klasę. W pierwszej piątce znów mieliśmy dwójkę naszych. Szczególne pochwały należą się Jankowi Jóźwiakowi, który razem z Maksem Obstem ruszył z pierwszej linii i dzielnie walczył o podium z rywalami. Wygrał swój prefinał, co świadczy o wielkiej determinacji Polaka. Ostatecznie piąte miejsce kierowcy ST-Racing powoduje, że jako kolejny kierowca z Polski wpisuje się on do historii tej imprezy i polskiego kartingu.

Bardzo dobrze jechał Maciej Gładysz, który ostatecznie wszedł do pierwszej dziesiątki stawki startując z 12. pola, a Jonathan Madden stoczył niezwykle ciekawą walkę z przeciwnikami tuż za ścisłą czołówką i w efekcie zanotował 12. miejsce.
Natalia Gładysz zajęła w finale 31. pozycję, Borys Rogala 24. miejsce, a Piotr Borowczyk, który dzień wcześniej uczestniczył w bardzo groźnie wyglądającym wypadku, ostatecznie wystąpił w finale i zajął 33. miejsce.

Klasyfikacja finału Micro Max
1. Maksymilian Obst POL =
2. Douwee Dedecker BEL +0.211
3. Tom Braeken BEL +0.283
4. Menhyrt Krozser HUN +0.348
5. Jan Jóźwiak POL +2.279

10. Maciej Gładysz POL +10.949
12. Jonathan Madden POL +12.253
24. Borys Rogala POL +24.054
31. Natalia Gładysz POL +26.507
33. Piotr Borowczyk POL +31.805

W kategorii Mini Max mieliśmy tylko dwóch reprezentantów. Jerzy Spinkiewicz, który specjalnie na tę imprezę wrócił do „miniaków” i Victor Obarzanek. Obaj z Uniq Racing.

Kwalifikacje znakomicie rozpoczął Jerzyk, który notował wysokie pozycje. Victor zaliczał się do kierowców pierwszej dziesiątki.
W finale tej kategorii Polacy zaprezentowali się bardzo dobrze, choć po cichu liczyliśmy na trochę więcej. Jurek Spinkiewicz zanotował szóste miejsce, przesuwając się o dwie pozycje do przodu, a Victor minął na 17. finałowych okrążeniach czterech rywali i zajął 11. pozycję.
Warto odnotować fakt, że w teamie Uniq wystartował reprezentant Indii Shahan Ali Mohsin, który był na mecie finału czwarty.

Imprezę w kategorii Mini wygrał znakomity Argentyńczyk Maximilian Tarillion, który finiszował przed Marokańczykiem Suleimanem Zanfarim i Duńczykiem Mariusem Kristiansenem.

Klasyfikacja finału Mini Max
1. Maximilian Tarillion ARG =
2. Suleiman Zanfari MAR +1.781
3. Marius Kristiansen DAN +7.361
4. Shahan Ali Mohsin UAE +8.039
5. Filip Jenic SRB +8.154
6. Jerzy Spinkiewicz POL +8.557

11. Victor Obarzanek POL +12.338

Wśród juniorów wystartowało czterech Polaków. Kamil Donicz, Piotr Świeżaczyński, Sylwester Aleksiejevas oraz Dawid Maślakiewicz. Oprócz nich w składzie Uniq Racing wystąpił George Zouein reprezentujący Zjednoczone Emiraty Arabskie. Niestety w wyścigach finałowych nie wystartował Dawid, który musiał zrezygnować z powodu kontuzji.

Polacy stanowili ścisłą czołówkę o czym świadczy wynik finału imprezy. Czwartą pozycję zajął Kamil Donicz, a piąty był Piotr Świeżaczyński, ścigający się w belgijskim zespole Daems Racing. Szkoda kary dla Sylwestra Aleksiejevasa, który finiszował jako piąty kierowca, ale niestety, dodatkowe 5 sekund od sędziów za zderzak sprawiły, ze ostatecznie uplasował się na 9. pozycji.

Klasyfikacja finału Junior Max
1. Daniel Daum AUT =
2. David Daum AUT +2.036
3. Lauri Munne AUT +2.963
4. Kamil Donicz POL +3.400
5. Piotr Świeżaczyński POL +5.160

9. Sylwester Aleksiejevas +10.003

Wynik polskich kierowców w Austrii po raz kolejny potwierdził, że wychowankowie Rotax Max Challenge Poland to zawodnicy liczący się w europejskich imprezach, które są wyznacznikiem poziomu krajowych serii. Wydarzenia takie jak Rotax Grand Festival są również znakomitym probierzem dla samych zawodników, którzy mogą porównać się w międzynarodowym towarzystwie i przekonać poziomie jaki prezentują na tle zawodników z innych krajów.

Zwycięstwo Maksymiliana Obsta daje Polsce dodatkowy bilet na finał światowy. Będziemy mieli więc w tym sezonie co najmniej siedmiu Polaków w Portugalii. Czekamy na rozstrzygnięcia w innych międzynarodowych rozgrywkach. Być może pula biletów dla Polaków się zwiększy.

fot. Maciej Spinkiewicz, Adrian Czuchaj
©  Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here