PODZIEL SIĘ

Rotax Grand Festival czyli dawny Euro Finale serii Rotax rozpoczyna się w austriackim Brucku. Wśród startujących tej największej europejskiej imprezy najmłodszych kategorii Rotax Max Challenge jest 13 polskich kierowców. Czy po raz czwarty wygra Polak?

W trzech pierwszych edycjach Rotax Eurofinale tryumfowali polscy kierowcy. W tym sezonie impreza zmieniła nazwę. Rotax Grand Festival to obecnie największy event europejski serii Rotax Max Challenge, w którym kierowcy z całego świata walczą nie tylko o zwycięstwo, ale również o przepustki na finał światowy w kategoriach Micro i Mini. Czy Polacy po raz kolejny odegrają główną rolę w rywalizacji kategorii Micro Max? Odpowiedź na to pytanie poznamy w niedzielę po wyścigach finałowych.

Pierwszą edycję finału europejskiego Rotax wygrał Marcel Kuc. Fantastyczny wynik Polaków to podwójne podium na inaugurację imprezy, bowiem trzecie miejsce zajął wówczas Mateusz Lenart. Ten sam kierowca tryumfował rok później będąc jedynym do tej pory Polakiem i kierowcą, który dwukrotnie stawał na podium tej imprezy. W roku ubiegłym mieliśmy również dwóch Polaków na podium. Wygrał Bartłomiej Piekutowski, a trzecią pozycję zajął Filip Matejczyk. W tym sezonie w nowej imprezie wystartuje 13 polskich kierowców. Czy któryś z nich pokusi się o kontynuację polskich sukcesów?

Przygotowania do imprezy w Austrii zakłóciła niespodziewana nawałnica, która w nocy przeszła nad torem A1 Speedworld. Rzęsisty deszcz i wiatr sięgający momentami 150 km/h spustoszył park serwisowy toru niszcząc większość namiotów serwisowych. Tornado nad torem wyrządziło wiele szkód. Ucierpiały polskie zespoły, a jeden z mechaników polskiej drużyny Alpha Karting Kacper Kolaga został poważnie ranny przy próbie ratowania sprzętu serwisowego. Kacper trafił do szpitala z licznymi urazami, między innymi głowy i złamaniem obojczyka.

Do startu w imprezie zgłosili się Borys Rogala z InterCars, Jonathan Madden z Alpha Karting, Maksymilian Obst z Bambini, Maciej i Natalia Gładyszowie z GKT oraz Jan Jóźwiak z ST-Racing Maranello i Piotr Borowczyk z Ernst Racing. A więc cała czołówka polskiej kategorii Micro Max wsparta dwójka zawodników debiutujących w imprezie.

Z kolei w kategorii Mini Max zobaczymy dwóch zawodników Uniq Racing Jerzego Spinkiewicza i Victora Obarzanka, którzy wystąpią w zespole wraz z Hindusem Shahanem Ali Moshinem, który dołączył do polskiej drużyny na tę imprezę. Japończyka Kotaro Murai, który na co dzień startuje w zespole „Unikalnych” tym razem dołączył do ekipy Intrepid.

W kategorii juniorskiej zobaczymy czwórkę Polaków. Obok Sylwestra Aleksiejevasa i Kamila Donicza z Uniq Racing pojadą również Piotr Świerzaczyński w belgijskim teamie Daems Racing i Dawid Maślakiewicz w barwach Ernst Racing. W ekipie Uniq Racing zobaczymy jeszcze Kanadyjczyka Georgie Zoueina.

W Rotax Grand Festival 2017 wystartuje łącznie 113 kierowców z 28 państw świata. 45 z nich zobaczymy w Micro Max, 33 w kategorii Mini Max, a 35 wśród juniorów. Trzymamy kciuki za polską reprezentację! W piątek poznamy wyniki czasówek. W sobotę kwalifikacje, a w niedzielę rozegrane zostaną prefinały i finały.

fot. Maciej Spinkiewicz, Adrian Czuchaj
©  Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here