PODZIEL SIĘ

Oliwier Pyłka został zwycięzcą kategorii Mini Max podczas wielkiego weekendu wyścigowego Rotax Max Challenge, który odbył się na Autodromie Słomczyn. W imprezie wystartowali polscy i zagraniczni kierowcy, który rywalizowali w pucharze i mistrzostwach Polski oraz w międzynarodowej serii Rotax Nordic Challenge.

W kategorii Mini Max wystartowało w miniony weekend 23 kierowców z Polski, Łotwy, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Estonii oraz Japonii. Wśród nich było kilka zawodników z bogatym międzynarodowym doświadczeniem, których na co dzień obserwujemy również w seriach zagranicznych. Najszybszym kierowcą finału okazał się Oliwier Pyłka, który na mecie wyprzedził fantastycznie jadącego Łotysza Matissa Malinovskisa oraz najgroźniejszego rywala w walce o bilet na finał światowy Karola Kręta, do niedawna lidera klasyfikacji generalnej.

Weekend rozpoczął trening oficjalny, w którym tryumfował Oliwier Pyłka. Tuż za nim w walce o najlepszy czas i pole position uplasował się Karol Kręt, a kolejne miejsca zajęli Matiss Malinovskis, Szymon Szerszeń oraz Łotysz Tomass Stolcermanis.

Kwalifikacje stały pod znakiem zaciętej rywalizacji w środku stawki. Oba wyścigi na pierwszych pozycjach zakończyli Oliwier Pyłka i Karol Kręt, ale tuż za nimi trwała zażarta rywalizacja o kolejne pozycje. W pierwszej odsłonie wysokie pozycje notowali Białorusin Pavel Naks oraz Rosjanin Ivan Tkachev, a kolejne miejsca przypadły w udziale Japończykowi Kotaro Murai i Oskarowi Pomorskiemu. Szybki był również Ukrainiec Tymofii Havrylets.

W drugim wyścigu tuż za dwójką liderów finiszowali Szymon Szerszeń, Tomass Stolcermanis, Ivan Tkachev, Matiss Malinovskis i Victor Obarzanek. Emocjonująca walka trwała również w drugiej części stawki, gdzie widzieliśmy głównie kierowców z Białorusi, Łotwy i Gruzji.

Prefinał to pokazowa jazda obcokrajowców, choć i tym razem najszybszy na torze okazał się Oliwier Pyłka. Jednak po piętach deptali mu Ivan Tkachev, Matiss Malinovskis, Tomass Stolcermanis i Polacy, Karol Kręt, Szymon Szerszeń i Igor Drożyński, który w prefinałowym wyścigu przebił się przez silną grupę w środku stawki.

Finał był niezwykłą rywalizacją, zwłaszcza na początku wyścigu. Spod opieki szybko uwolnił się jednak Oliwier Pyłka i starał się uciekać goniącemu go peletonowi. Grupę pościgową otwierali Karol Kręt, niezwykle szybki Matiss Malinovskis oraz Ivan tkachev, którego doskonale pamiętaliśmy z rozgrywek Rotax Max Challenge w poprzednich sezonach.

Ostatecznie na mecie w pierwszej trójce zobaczyliśmy Oliwiera Pyłkę z niemal trzysekundową przewagą nad Łotyszem Malinovskisem i Karolem Krętem, którzy do ostatnich metrów walczyli o pozycje na podium. Walka trwała również w grupie pościgowej. Niemal jednocześnie na mecie zjawili się Victor Obarzanek, Oskar Pomorski i Łotysz Karlis Grava, który błysnął w finale trzykrotnie osiągając najlepszy czas okrążenia.

W pierwszej dziesiątce znalazło się sześciu Polaków. Oprócz liderów również Igor Drożyński, Victor Obarzanek, Oskar Pomorski i Patryk Donica, który ostatecznie przyjechał na metę na 10. pozycji. Finał był pechowy dla Stiga Righulta i Szymona Szerszenia, którzy już na pierwszym okrążeniu zakończyli walkę. Warto odnotować również start debiutującego w tym sezonie w kategorii Mini Max Aleksandra Matrackiego, który bił się dzielnie w drugiej części peletonu. Ostatecznie zajął 18. pozycję na 23 startujących, co z pewnością nie jest wynikiem poniżej oczekiwań.

Wyścig finałowy Mini Max  w Słomczynie

Klasyfikacja finału MINI MAX
1. Oliwier Pyłka (Uniq Racing) =
2. Matiss Malinovskis LAT (AIX Aracing) +2.787 +P1
3. Karol Kręt (K-Dyno Kart) +2.843 +P1
4. Ivan Tkachev RUS (PClub) + 3.275 -P2
5. Igor Drożyński (Wyrzykowski) + 3.810 +P2
6. Victor Obarzanek  (Uniq Racing) +P2
7. Oskar Pomorski (K-Dyno Kart) +P2
8. Karlis Grava LAT +P3
9. Tymofii Havrylets UKR (KRT) +P6
10. Patryk Donica (SRT) +P2
11. Matsvei Paskul BLR -P1
12. Kotaro Murai JAP (Uniq Racing) +P11
13. Pavel Naks BLR +P3
14. Palina Mishkevich BLR -P1
15. Alexander Abkhazava GEO (333 AutoSport) +P3
16. Tomass Stolceremanis LAT (333 AutoSport) -P10
17. Aleksei Mirgorodski BLR -P3
18. Aleksander Matracki (Uniq Racing) +P3
19. Hryhory Zakharau BLR =
20. Patriks Noels Locmelis LAT -P3
21. Hugo Arendi EST -P1
22. Szymon Szerszeń (Bambini Racing) DNF +12 LAPS
23. Stig Righult (SRT) DNF +12 LAPS

fot. Rafał Oleksiewicz (Polski Karting)
©  Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here