PODZIEL SIĘ

W Słomczynie rozegrano trzecią odsłonę międzynarodowej serii Rotax Nordic Challenge. To niewątpliwy sukces organizacyjny Automobilklubu Rzemieślnik i promotorów Rotax Max Challenge Poland. W imprezie wystartowało około 130 kierowców z 12 krajów.

Rotax Nordic Challenge to nowa międzynarodowa seria kartingowa, która zainaugurowała w sezonie 2017 w miejsce dawnego Baltic Cup. Pierwszą rundę rozegrano na Łotwie, kolejną na Litwie, a trzecią na polskim torze w Słomczynie. Finał już za kilka tygodni w łotewskiej Kandavie, jednym z najefektowniejszych torów w krajach nadbałtyckich.

O sile, prestiżu i poziomie Nordic Challenge niech świadczy fakt, że w rozgrywkach tych występuje wielu utytułowanych kierowców. W trzech dotychczasowych rundach RNC widzieliśmy na torze kilkunastu uczestników Rotax Grand Finals oraz dwóch zwycięzców tej największej światowej imprezy Rotaxa.

Polacy od początku rozgrywek odgrywali kluczowe role w rywalizacji poszczególnych kategorii. Już na inaugurację widzieliśmy na podium Sylwestra Aleksiejevasa, który zwyciężył również w litewskiej rundzie, Piotra Wiśnickiego, Jana Jóźwiaka, Jonathana Maddena, Maksymiliana Obsta, Karola Jurmanowicza czy Sławomira Murańskiego.

W Słomczynie we wszystkich zwyciężyli kierowcy znad Wisły, ale na podium nie zabrakło również zawodników z zagranicy. W kategorii Mini Max drugą pozycję zajął Łotysz Matiss Malinovskis, wśród juniorów na drugiej pozycji uplasował się Fin Juho Parviainen, a w kategorii seniorskiej trzecią pozycję zdobył Łotysz Valters Zviedris. Wreszcie w DD2 Max na trzeciej pozycji finiszował dwukrotny zwycięzca Grand Finals Węgier Ferenc Kancsar, a w DD2 Masters tuż obok Sławomira Murańskiego na podium znaleźli się Estończyk Priit Sei i Łotysz Ilija Aloskins.

Trzeba przyznać, że impreza w Słomczynie była niewątpliwym sukcesem organizacyjnym ekipy Automobilklubu Rzemieślnik i jego prezesa Sebastiana Kołakowskiego. Swój udział w tym sukcesie mają również promotorzy Rotax Max Challenge Poland Paweł Pankiewicz i Łukasz Kamiński, którzy zabiegali o organizację jednej z rund tego międzynarodowego cyklu w Polsce. Po raz kolejny „międzynarodówka” Rotaxa trafiła do Polski, a pochlebne recenzje na temat imprezy wyrazili obecny w Słomczynie promotor Rotax w krajach nadbałtyckich Estończyk Guido Allmere oraz Australijka Jen Wade, jedna z ikon dziennikarstwa kartingowego na świecie, która przyjechała na weekend wyścigowy na zaproszenie redakcji Polskiego Kartingu.

Bezpośrednią relację z zawodów zrealizowaną przez naszą redakcję oglądało kilka tysięcy ludzi z …uwaga! 32 krajów świata! To największa liczba państw w historii naszych realizacji, w których dostępna była nasza transmisja telewizyjna. Jednym z komentatorów był dwukrotny zdobywca pucharu Polski w Rotax Max Challenge Poland i dwukrotny uczestnik Grand Finals Rafał Berdys, dziś kierowca wyścigowy startujący w mistrzostwa Europy Rallycross.

Ostatnia odsłona międzynarodowego cyklu Rotax Nordic Challenge odbędzie się w łotewskiej Kandavie. Liczymy na wysokie pozycje Polaków, po raz kolejny, oraz wywalczenie przez naszych kierowców biletów na finał światowy. To główna nagroda, która niewątpliwie przyciąga zawodników do tej serii.

Zwycięzcy III odsłony Rotax Nordic Challenge w Słomczynie:
Micro Max: 1. Maciej Gładysz POL, 2. Aleksander Wójcicki POL, 3. Gustaw Wiśniewski POL
Mini Max: 1. Oliwier Pyłka POL, 2. Matiss Malinowskis LAT, 3. Karol Kręt POL
Junior Max: 1. Piotr Wiśnicki POL, 2. Juho Parviainen FIN, 3. Kamil Donicz POL
Rotax Max Senior: 1. Jakub Greguła POL, 2. Mateusz Pyłka POL, 3. Valters Zviedris LAT
DD2 Max: 1. Kacper Bielecki POL, 2. Karol Jurmanowicz POL, 3. Ferenc Kancsar HUN
DD2 Masters: 1. Sławomir Murański POL, 2. Priit Sei EST, 3. Ilija Aloskins LAT

Raportów z rywalizacji w poszczególnych kategoriach szukaj w oddzielnych tekstach.

fot. Rafał Oleksiewicz (Polski Karting)
©  Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here