PODZIEL SIĘ

Karol Basz tym razem nie zdobył punktów w kolejnej odsłonie kartingowych mistrzostw Europy, które odbyły się w fińskiej Alaharmie. Polak zajął 22. pozycję w finałowym wyścigu kategorii OK i praktycznie stracił szanse na podium cyklu w tym sezonie. W klasyfikacji generalnej polski kierowca zajmuje 10. miejsce.

Kartingowe Mistrzostwa Europy wkroczyły w decydująca fazę. Do rozegrania została jeszcze jedna runda w Szwecji. W miniony weekend w fińskiej Alaharmie w kategorii OK walczyło 67 kierowców. Wśród nich wicemistrz Europy Karol Basz, który miał szansę na powtórzenie wyczynu sprzed roku. Niestety, tym razem Polakowi nie udało się wbić do ścisłej czołówki. Finał zakończył na 16. pozycji, ale ostatecznie został sklasyfikowany na 22. miejscu po karze za zderzak.

Czasówkę w Finlandii polski wicemistrz świata zakończył na 8. pozycji w swojej grupie, co oznaczało 25. miejsce w klasyfikacji generalnej całej kategorii. Polaka czekało więc utrudnione zadanie w kwalifikacjach. Jednak w czterech wyścigach Karol Basz zanotował 2., 16., 4. i 22. miejsce, co pozwoliło mu na start w finałowym biegu (kwalifikowało się 36 kierowców). Trening oficjalny w Finlandii wygrał zawodnik gospodarzy Paavo Tonteri, a kolejne miejsca zajęli Marokańczyk Sami Taoufik oraz Niemiec David Schumacher.

Kwalifikacje zwycięstwem zakończył Hiszpan Pedro Hiltbrand, który wygrał dwa heaty kwalifikacyjne, a w kolejnych dwóch zanotował 3. i 5. miejsce. Tuż za nim sklasyfikowano Tonteriego oraz Rosjanina Pawła Bulantseva.

Finałowy wyścig padł łupem dobrze dysponowanego kierowcy teamu Ricky Flynn Motorsport Samiego Taoufika, który na mecie wyprzedził jadącego w szwedzkich barwach Bulantseva oraz aktualnego mistrza świata Pedro Hiltbranda jadącego dla ekipy Tony Karta. Polak Karol Basz ruszył z 26. pozycji i aby myśleć o walce w czołówce musiał ruszyć od początku do walki.

W trakcie 25 finałowych okrążeń Karolowi Baszowi udało się wyprzedzić dziewięciu przeciwników i ostatecznie przejechać metę na 16. miejscu, jednak kara 10 sekund nałożona przez sędziów za przedni zderzak zepchnęła wicemistrza świata na 22. miejsce w stawce.

W klasyfikacji generalnej Polak zajmuje 10. lokatę z dorobkiem 37 punktów. Prowadzi Sami Taoufik (66 punktów), drugi jest Pedro Hiltbrand (56), a trzeci jego rodak David Vidales (52). Kolejne miejsca zajmują Francuz Theo Purchaire i Paweł Bulantsev, którzy zgromadzili po 51 oczek. Decydująca o tytule runda mistrzostw Europy odbędzie się w ostatni weekend lipca w szwedzkim Kristianstad.

Klasyfikacja finału rundy w Finlandii
1. Sami Taoufik (MAR) +P6
2. Paweł Bulantsev (RUS), +0.875, +P1
3. Pedro Hiltbrand (ESP) +1.002, -P2
4. Niki Kruetten (GER) +1.238, +P5
5. Paavo Tonteri (FIN) +1.359, -P3


22. Karol Basz (POL) +22.423 (10s PEN) +P4

fot. Kosmic Kart, CIK (KSP)
©  Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here