PODZIEL SIĘ

Piotr Protasiewicz został zwycięzcą szóstej odsłony pucharu Roka zaliczanej również do klasyfikacji mistrzostw Polski. Kierowca WTR BirelART oprócz zdobycia tytułu mistrzowskiego AD 2017 umocnił się w klasyfikacji generalnej pucharu Polski. Zielonogórzanin ma spore szanse na dublet w tym roku.

Dwa weekendy wyścigowe Roka, w Słomczynie i Poznaniu, zaliczane były do klasyfikacji mistrzostw Polski. O zwycięzcach cyklu piszemy TUTAJ.

Piotr Protasiewicz to w tym sezonie jedna z głównych postaci pucharowej serii Roka w kategorii Mini. Czterokrotnie wygrywał rundy pucharowe, w tym dwa mistrzowskie weekendy, które dały mu pierwszy w karierze tytuł mistrza w najliczniejszej kategorii. W Przeźmierowie okazał się najszybszym kierowcą, konsekwentnie pnąc się w stawce w czasówce, kwalifikacjach i prefinale. Finał zakończył z niewielką przewagą, ale na pierwszej pozycji.

Maciej Banaś, a tuż za nim Hubert Laskowski i Jerzy Glac.

Najgroźniejsi rywale Piotra Protasiewicza w klasyfikacji Karol Pasiewicz i Maciej Banaś z V-Kart Energy robili wszystko, by przechylić szalę zwycięstwa w poznańskim weekendzie na swoją korzyść. Pierwszy z nich wywalczył pole position, drugi zajął drugą pozycję w treningu oficjalnym. W wyścigach kwalifikacyjnych obaj podzielili się zwycięstwami, ale już prefinał i finał należał do podopiecznego Wiktora Turkiewicza.

Jedną z największych niespodzianek tego weekendu była bez wątpienia postawa Patryka Pawlikowskiego, który stanął na trzecim stopniu podium. Podobnie jak Piotr Protasiewicz, Patryk z żelazną konsekwencją przedzierał się na podium z pozycji szóstej, którą uzyskał w czasówce. W kwalifikacjach zanotował siódmą i czwarta lokatę, by w prefinale przyjechać na metę jako czwarty. Finał był niesamowicie ciężką przeprawą dla młodego kierowcy R-Team, który w Poznaniu wystartował ze wsparciem zespołu WTR. Do ostatniego okrążenia Patryk Pawlikowski walczył z Maciejem Banasiem i Karolem Czepielem z KRT, ale ostatecznie wygrał tę rywalizację i po raz pierwszy stanął na podium w rozgrywkach Mini Roka. Brawo!

Patryk Pawlikowski

Oddzielny akapit należy poświęcić również Karolowi Czepielowi, który jeszcze przed odejściem do kategorii juniorskiej lidera zespołu KRT Exprit Kuby Szablewskiego, zdradzał aspiracje do ścisłej czołówki kategorii. W Poznaniu popularny „Carlo” potwierdził, że potrafi jechać bardzo szybko. W wyścigach kwalifikacyjnych miał pecha. Dwukrotnie notował pozycje poza pierwszą dziesiątką, ale prefinał pojechał fenomenalnie notując szóstą lokatę na mecie. W finale był piąty, choć jeszcze na przed ostatnim okrążeniu podróżował na trzeciej pozycji. Czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej jest doskonałym dowodem na umiejętności i wolę walki młodego krakowianina.

Nie można nie wspomnieć o Kamilu Grabowskim, drugim z kierowców ekipy Wiktora Turkiewicza. Kamil prezentuje dobrą formę w tym sezonie. Po prefinałowym pechu i starcie z 13. pola w finale pojechał niezwykle szybko i przebił się w stawce o siedem pozycji.

Kamil Grabowski

Jednak największą liczbę finałowych wyprzedzeń zanotował Hubert Laskowski z V-Kart Energy. Zmiana barw najwyraźniej dodatkowo zmotywowała kierowcę z Dolnego Śląska, który w finałowym wyścigu zanotował 7. pozycję startując z 20! Skuteczność Huberta to klasyk, do którego zdążył już nas przyzwyczaić, głównie podczas występów zagranicznych.

W pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze Gabriel Łukasiewicz (KRT), Piotr Czaja i Stach Nowicki-Wysoski (obaj ERD). Ten ostatni przewodził dużej grupie zawodników, którzy jechali bardzo równo w finale i zmieścili się w …jednej sekundzie odstępu na mecie. To Olaf Tyrakowski (R-Team), Jerzy Glac (V-Kart), Adam Piszczako (ERD), Dawid Marcinowski (DSR), Julian Śmiechowski (Bambini) i Kuba Rajski (V-Kart).

Piotr Czaja i Karol Czepiel.

Finałową stawkę uzupełnili Kajetan Gawron (CKT), Dominik Garbaciak (Jastrzębski), Damian Mazurek (KRT), Kinga Wójcik (Jastrzębski) oraz Jan Jóźwiak (ST-R), który pechowo zakończył rywalizację notując zaledwie 3 z 11 okrążeń.

W klasyfikacji generalnej po sześciu pucharowych rundach prowadzi Piotr Protasiewicz (468 punktów) przed Karolem Pasiewiczem (417) oraz Maciejem Banasiem (307).

Klasyfikacja finału Mini Roka
1. Piotr Protasiewicz (WTR BirelART) =
2. Karol Pasiewicz (V-Kart) +0.034, +P1
3. Patryk Pawlikowski (R-Team) +1.949, +P1
4. Maciej Banaś (V-Kart) -P2
5. Karol Czepiel (KRT) =
6. Kamil Grabowski (WTR BirelART) +P7
7. Hubert Laskowski (V-Kart) +P13
8. Gabriel Łukasiewicz (KRT) -P2
9. Piotr Czaja (ERD) +P5
10. Stach Nowicki-Wysoski (ERD) +P2

fot. Rafał Oleksiewicz (Polski Karting)
©  Wszystkie prawa zastrzeżone

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here