PODZIEL SIĘ

Włochy. Polacy okazali się najszybsi w kolejnej edycji Trofeo d’Estate czyli Pucharze Lata, który rozegrano na torze w Lonato. W kategorii seniorskiej na podium imprezy znaleźli się Maciej Szyszko i Bartosz Mila, którzy zajęli dwie pierwsze pozycje. Zawody zaliczono również do klasyfikacji północnej strefy Rok Cup Italia.

Po raz pierwszy w historii w Lonato wystartowało więcej Polaków w kategorii seniorskiej niż w Mini Roku. W sumie na torze w Lonato widzieliśmy 18 kierowców z Polski, połowę z nich obserwowaliśmy w rywalizacji seniorów. Szóstka wystartowała w Mini, pozostałych trzech w kategorii juniorskiej.

Zwycięstwo Macieja Szyszko w seniorskiej kategorii nie było zaskoczeniem. Gdańszczanin jest liderem klasyfikacji generalnej kategorii w północnej strefie Rok Cup. W rozgrywkach radzi sobie znakomicie i jest jednym z głównych pretendentów do zwycięstwa we Włoszech. W Pucharze Lata pojechał na miarę oczekiwań zdobywając pole position po czasówce i wygrywając kwalifikacje. Finał był tylko formalnością. Pięć sekund przewagi na mecie nad kolejnym kierowcą tylko to potwierdza.

A kolejnym zawodnikiem finału w tej kategorii był Bartosz Mila, który od dłuższego czasu ściga się tylko we Włoszech. Podium Bartosza cieszy, bo jest to niewątpliwy sukces zawodnika włoskiej drużyny BM Karting. W czasówce Mila był trzeci, wygrał jeden z heatów, a w finale, do którego ruszył z drugiej pozycji zanotował sporą przewagę nad trzecim na mecie, Włochem Dannym Careninim.

Ciekawostką jest, że trening oficjalny Polacy zdominowali całkowicie. Nie dość, że polscy kierowcy tryumfowali w obu grupach czasówki, to zajęli również kolejne miejsca. Maciej Szyszko i Igor Lejko wykręcili najlepsze czasy w swoich grupach, a tuż za nimi uplasowali się Bartosz Mila, Daniel Zając i Szymon Szyszko.

Niestety, w wyścigu finałowym kilku Polaków miało pecha, ale też kilku pojechało dobre zawody. Ostatecznie 14. pozycję po dobrej walce zanotował Kacper Szczurek (+P13), a 19. miejsce po karze sekundowej zajął Szymon Szyszko (-P12, +10 sekund). Karę otrzymał również Daniel Zając, który zajął 29. miejsce (-P6, +10 sekund), Marcin Zając wylądował na 28. miejscu, a mistrz Polski w tej kategorii Igor Lejko zaliczył tylko dwa finałowe okrążenia plasując się ostatecznie na 32. pozycji.

Najwyższą pozycję wśród kierowców, którzy rywalizują na polskich torach zajął Szymon Urbaniak. 25. miejsce mistrza Polski juniorów w stawce w Lonato było jednak poniżej oczekiwań, choć Urbaniak odrobił 9 pozycji po pechowym starcie.

Klasyfikacja finału Senior Rok
1. Maciej Szyszko POL =
2. Bartosz Mila POL +5.581, =
3. Danny Carenini ITA, +7.472, +P2

14. Kacper Szczurek POL, +17.344, +P14
19. Szymon Szyszko POL, +24.139 (+10s), -P12
25. Szymon Urbaniak POL, +31.098, +P6
28. Marcin Zając POL, +40.977, -P20
29. Daniel Zając POL, +41.986 (+10s), -P6
32. Igor Lejko POL, DNF (+14 laps)

W kategorii juniorskiej rywalizowała trójka Polaków. Wszyscy trzej uplasowali się w trzeciej i czwartej dziesiątce stawki. Marcel Kuc zajął 22. pozycję, 25. był Adam Szydłowski, a Aleksander Klimaszewski odpadł z rywalizacji finałowej po sześciu kółkach. Zwycięstwo przypadło w udziale Włochom. Pierwszy był Paolo Ferrari, drugi Nicilo Cuman, a trzeci Giuseppe Fusco. Wicelider klasyfikacji generalnej Junior Roka, Litwin Gustas Grinbergas ścigający się w polskim WTR BirelART zajął 9. lokatę.

Klasyfikacja finału Junior Rok
1. Paolo Ferrari ITA, =
2. Nicolo Cuman ITA, +1.248, +P1
3. Giuseppe Fusco ITA, +10.869

9. Gustas Grinbergas LTU, +14.160, +P9
22. Marcel Kuc POL, +19.432, -P5
25. Adam Szydłowski, +22.030, -P4
34. Aleksander Klimaszewski POL, DNF (+10 laps)

O podium otarł się Tymoteusz Kucharczyk, który z piątką innych polskich kierowców wystartował w kategorii Mini Rok. Tymek ostatecznie uplasował się na czwartej pozycji. Najlepszego z Polaków oraz lidera klasyfikacji generalnej tej kategorii w północnych rozgrywkach Roka od podium w finale dzieliło zaledwie 0.070 sekundy. Szkoda, bo przez kilka okrążeń widzieliśmy Tymka na pozycji lidera w tym wyścigu.

Bardzo dobrze zaprezentował się również Karol Pasiewicz, wicelider klasyfikacji generalnej. Karola również widzieliśmy na pozycji lidera w finale, krótko, w trakcie jednego okrążenia. Niestety, na ostatnim kółku, gdy wydawało się, że podium będzie faktem, Karol stracił kilka pozycji i ostatecznie uplasował się na 7. miejscu. O zaciętej i wyrównanej walce nich świadczy fakt, że pierwsza siódemka stawki zameldowała się na mecie w odstępie zaledwie 0.9 sekundy!

Kolejny z Polaków, bo w finale wystartowała tylko trójka, finiszował 20. miejscu. To Bartłomiej Piekutowski, który po karze dla jednego z kierowców przesunął się w klasyfikacji indywidualnej o jedną pozycję.

Trójka pozostałych polskich zawodników nie zdołała się zakwalifikować do grupy finałowej. Alan Czyż i Kacper Sztuka wystąpili w finale B. W wyścigu pojechał również młodziutki Ukrainiec Gleb Protasov, który ściga się w polskim zespole WTR.
Świetny wyścig zanotował Alan Czyż, który ostatecznie uplasował się na drugiej pozycji. Alan, debiutujący w teamie TB Kart, stracił po starcie kilka pozycji, ale odrobił stratę i zyskując pięć miejsc. Gleb Protasov zajął 5. pozycję, a Kacper Sztuka minął metę jako 9. kierowca, po równie udanym wyścigu (+P7)

Klasyfikacja finału Mini Rok
1. Lorenzo Ressico D’Aloisio ITA, +P7
2. Alfio Spina ITA, +0.088, -P1
3. Federico Rosii ITA, +0.263, +P3
4. Tymoteusz Kucharczyk POL, +0.333, =

7. Karol Pasiewicz POL, +0.895, -P5
19. Bartłomiej Piekutowski POL, +10.774, +P1

fot. Szyszki Karting, TB Kart, Rok Cup Italia
©  Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here