PODZIEL SIĘ

Winter Cup w Lonato. Jedna z najbardziej prestiżowych imprez w kartingowym kalendarzu na świecie ruszyła na torze South Garda Karting w Lonato. Zawody, w których każdego roku startują największe gwiazdy sportu kartingowego w niedzielę będą miały swój finał. Tymczasem rozpoczęły się czwartkowe treningi wolne, w piątek czekają nas czasówki i początek kwalifikacji, których drugą część obejrzymy w sobotę. W niedzielne popołudnie poznamy zwycięzców 22. edycji Winter Cup, w której tym razem wystąpi ponad 290 kierowców. Są wśród nich Polacy.

Winter Cup to przede wszystkim rywalizacja w kategoriach międzynarodowych. Ale dwa lata temu organizatorzy dołączyli do zestawu startowego kategorię Mini Rok, bardzo popularną we Włoszech oraz …w Polsce. Dzięki temu w tej największej zimowej imprezie w Europie zobaczymy kilku kierowców znad Wisły więcej. Zmieniono również nieznacznie regulamin. Dotychczasowe prefinały zastąpiły dwa wyścigi Super Heat w każdej kategorii, które zostaną rozegrane przed wyścigiem finałowym.

Swoisty rekord frekwencji ma w tym sezonie najszybsza kategoria KZ2. Wystartuje aż 90 kierowców z całego świata. A wśród nich prawdziwa śmietanka kartingowa. Wielu mistrzów świata i Europy oraz zdobywców światowych pucharów, między innymi Włosi Marco Ardigo, Paolo De Conto, Flavio Camponeschi, Mirko Torsellini, Luca Corberi, Alessio Lorandi, Davide Fore, Felice Tiene, ale również Holender Bas Lammers, Francuz Anthony Abbasse, Brytyjczyk Tom Joyner, czy Belg Jonathan Thonon. Niestety wśród najszybszych zabraknie Polaków.

Karol Basz
Karol Basz

W prestiżowej kategorii seniorskiej OK pojedzie natomiast wicemistrz świata Karol Basz, który w ubiegłym roku stanął na podium imprezy jako pierwszy Polak w historii. Czołówkę tej kategorii oprócz Basza stanowić bez wątpienia będą mistrz świata Hiszpan Pedro Hiltbrand oraz inni znakomici kierowcy: David Vidales, Clement Novalak, Sami Toufik, Lorenzo Travisanutto, Fin Keneally, Nikita Sitnikov, Caio Collet czy Kiern Jewiss. O ile w KZ2 zdecydowaną większość zawodników stanowią Włosi, o tyle w OK stawka startowa jest bardziej zróżnicowana. To prawdziwa mieszanka międzynarodowa. Mamy tam sześciu Rosjan, tyluż Niemców, pięciu Szwedów i Brytyjczyków, czterech Francuzów i oczywiście reprezentanci innych krajów z pięciu kontynentów. W sumie 60 zawodników.

W kategorii juniorskiej OK również nie brakuje wschodzących gwiazd kartingowych. Na liście jest 58 nazwisk, których część doskonale znamy z dekoracji WSK czy ubiegłorocznych imprez najwyższej rangi. Będziemy zwracać uwagę z pewnością na zawodników szwedzkiego Warda czyli Pawła Bulantseva i Ilię Morozova, Jacka Doohana z teamu Ricky Flynn Motorsport czy wschodzącą gwiazdę CRG z Francji Gilliana Henriona. W tej kategorii znów mamy bogatą listę Rosjan wspieranych przez nowy rosyjski program narodowy. To imponujące, bowiem jeszcze kilka lat temu kierowców naszych wschodnich sąsiadów mogliśmy na najważniejszych imprezach policzyć na palcach jednej ręki. Teraz w Winter Cup reprezentacja Rosji to 35 zawodników!

Kajetan Gawron i Hubert Cebulski.
Kajetan Gawron i Hubert Cebulski.

85 kierowców zgłoszonych jest do kategorii Mini, a wśród nich Polacy. Na South Gardzie już trenują przed imprezą Marcel Kuc i Bartłomiej Piekutowski z WTR BirelART, Kajetan Gawron z CKT oraz zawodnicy Dariusza Mruka, czyli KRT Exprit, Kuba Szablewski, Karol Czepiel, Damian Mazurek i Gabriel Łukasiewicz. Szkoda, że w Lonato nie startuje Tymoteusz Kucharczyk, najlepszy ostatnio z Polaków w tej kategorii oraz świetnie debiutujący w ostatni weekend Jurek Glac, który uplasował się w inauguracyjnej rundzie północnej strefy pucharu Włoch w Adrii na czwartym miejscu. Są za to inni zawodnicy, którzy mamy nadzieję godnie ich zastąpią.

KRT Exprit
Kierowcy zespołu KRT Exprit na torze w Lonato.

Program 22. edycji Winter Cup w Lonato

Czwartek, 16 luty
Treningi wolne wszystkich kategorii

Piątek, 17 luty
od 11.50 Treningi oficjalne (czasówki)
od 15.00 Wyścigi kwalifikacyjne – każda kategoria 2 wyścigi

Sobota, 18 luty
od 10.45 Wyścigi kwalifikacyjne – ciąg dalszy eliminacji

Niedziela, 19 luty
Wyścigi kwalifikacyjne kategorii Mini – 2 wyścigi
od 11.30 Super Heaty (dawny prefinał) – 2 wyścigi w każdej kategorii

14:35 Finał OK Junior
15:15 Finał OK
16:00 Finał Mini
16:35 Finał KZ2

Początek transmisji TV na stronie organizatorów 19 lutego (niedziela) od godz. 11.00

fot. SouthGardaKarting.it, The Race Box, Krzysztof Gawron, Robert Czepiel
© Wszystkie prawa zastrzeżone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here