PODZIEL SIĘ

Rok Cup Nord czyli północna strefa Roka we Włoszech rozpoczęła swoją rywalizację. Inauguracyjne zawody odbyły się na torze w Adrii, gdzie nie zabrakło również polskich kierowców. Wynik imprezy cieszy, bo kilku naszych zawodników stanęło na podium.

W kategorii Mini Rok drugą pozycję zajął Tymoteusz Kucharczyk, kierowca fabrycznego TB Kart, któremu zabrakło zaledwie 0,2 sekundy do zwycięstwa w wyścigu finałowym. Młodziutki Polak ruszył do walki w finale z czwartej pozycji i przez większość okrążeń prowadził, jednak na dwa kółka przed końcem stracił pozycję lidera, wyprzedzony przez Włocha Federico Albanese. Metę przekroczył ułamki sekund za zwycięzcą. Szkoda, bo forma polskiego kierowcy z tygodnia na tydzień zwyżkuje. Kwestią czasu jest jego zwycięstwo w imprezie na włoskiej ziemi. Pech, że nie nastąpiło to już w ten weekend. Warto jednak wspomnieć, że Tymek zaliczył w tych zawodach pole position, a więc wygrał czasówkę, a w półfinale był drugi.

Tymoteusz Kucharczyk
Tymoteusz Kucharczyk, fot. Italo Benedetti (Sportinphoto.com)

Cieszy również postawa innych polskich kierowców w najmłodszej kategorii zawodów w Adrii. Przede wszystkim Jerzego Glaca, który uplasował się tuż za podium. Krakowianin ścigający się w ekipie Andrzeja Szymańskiego V-Kart przez całą imprezę odgrywał kluczową rolę w stawce. W jednym z wyścigów półfinałowych zanotował nawet najlepszy czas. W finale wystartował z szóstego pola i już po starcie zajął czwarte miejsce, którego nie oddał do mety. Warto zaznaczyć, że był to debiut Jurka we włoskich zawodach. Brawo!

jerzy glac
Jerzy Glac, fot. Mariusz Glac

W kategorii Mini wystartowali również Karol Pasiewicz (10. pozycja), Kacper Sztuka (11.), Maciej Banaś (14.), Bartłomiej Piekutowski (16.), Alan Czyż (17.), Gleb Protasov (24.) oraz Marcel Kuc, który nie został sklasyfikowany w wyścigu finałowym kończąc rywalizację na okrążeniu formującym. W najmłodszej kategorii wystąpili również Kajetan Gawron i Jakub Rajski, jednak obaj kierowcy zakończyli udział w imprezie na wyścigu półfinałowym.

W kategorii juniorskiej zawodów w Adrii mieliśmy jednego reprezentanta. Był min Piotr Świeżaczyński, który w czasówce uzyskał 23. miejsce, w półfinale zanotował 29. miejsce, a w wyścigu finałowym był 24. Kategorię wygrał Włoch Leonardo Caglioni, a kolejne pozycje zajęli jego rodacy Francesco Sabella i Alberto Bernardi.
Warto wspomnieć, że wśród juniorów wystartowali również dwaj litewscy kierowcy polskiego zespołu Wiktora Turkiewicza, WTR BirelART, Gustas Grinbergas i Kajus Siksnelis. Zajęli w finale kolejno 5. i 22. pozycję.

W kategorii Rok Senior wystąpiło pięciu Polaków. Najlepszy wynik uzyskał znany z występów we Włoszech w ostatnim czasie Kacper Szczurek, który znalazł się na podium. Trzecia pozycja Kacpra to wynik na miarę jego możliwości, bowiem już wielokrotnie widzieliśmy go w czołówce włoskich zawodów. Tyle, że wcześniej występował wśród juniorów.

Kacper Szczurek
Kacper Szczurek, fot. Italo Benedetti (Sportinphoto.com)

Tuż za nim uplasował się Maciej Szyszko, który również przeniósł się do kategorii seniorskiej. A piątą pozycję zajął jego starszy brat Szymon, zwycięzca finału międzynarodowego Roka sprzed dwóch lat.
Jedenasty w finale imprezy był Mateusz Kaprzyk, również debiutujący wśród seniorów, a na pozycji 16. sklasyfikowano Bartosza Milę, który tegoroczny sezon rozpoczął od współpracy z włoską ekipą B.M. Karting. Bartosz jechał bardzo dobrze i ukończył wyścig na 9. pozycji, ale 10-sekundowa kara nałożona przez sędziów spowodowała przesunięcie w klasyfikacji.
Kategoria seniorska również miała zwycięzców z Włoch. Pierwszy był Cristian Comanducci, a drugą pozycję zajął Danny Carenini.

Kolejne zawody północnej strefy odbędą się na początku marca w Nizza Monferrato.