PODZIEL SIĘ

Do ekipy WTR Wiktora Turkiewicza dołączy w tym sezonie ukraiński kierowca rajdowy Jurij Protasow, który wystartuje w kategorii Rotax DD2 Masters w Polsce. To kolejna gwiazda sportów motorowych, która zasili w ostatnim czasie poznańskiego satelitę fabryki BirelART.

Zespół WTR BirelART z Poznania jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich teamów kartingowych. Wokół byłego mistrza Polski i polskiego kierowcy, który przez wiele lat dzierżył najlepszy wynik w mistrzostwach świata, Wiktora Turkiewicza, każdego roku skupiają się znakomici kierowcy. W ostatnim czasie oprócz młodych zawodników kartingowych, wystąpiło w teamie WTR również wielu kierowców znanych z innych dyscyplin sportów motorowych.

Jednym z nich był Piotr Protasiewicz, były żużlowy mistrz świata juniorów i czterokrotny mistrz świata w drużynie, 12-krotny mistrz Polski w „czarnym sporcie”. Popularny „Pepe” swoją przygodę ze sportem motorowym zaczynał również od kartingu, pod okiem swojego taty Pawła Protasiewicza, a dziś jednym z kluczowych kierowców zespołu Wiktora Turkiewicza jest jego syn, Piotr junior. Występy Piotra Protasiewicza w ostatnim czasie w kartingu cieszyły się sporym zainteresowaniem i dodawały większego splendoru drużynie. Pepe udowodniał wiele razy, że nie zapomniał o kartingu, a tym bardziej o niezwykle szybkiej i skutecznej jeździe na torze.

Jordon Lennox-Lamb w towarzystwie Wiktora Turkiewicza podczas mistrzostw Polski w Poznaniu.
Jordon Lennox-Lamb w towarzystwie Wiktora Turkiewicza podczas mistrzostw Polski w Poznaniu.

Kolejną gwiazdą, tym razem kartingową i to światowego formatu był Jordon Lennox-Lamb, zdobywca pucharu świata i kierowca najlepszych fabrycznych zespołów w Europie CRG i BirelART. Brytyjczyk ścigał się w WTR w ubiegłym roku i zdobył dla drużyny Wiktora Turkiewicza wicemistrzostwo Polski w Rotax DD2 Max. To właśnie obecność Lennoxa sprawiła, że WTR, znany do tej pory z występów w serii Rok Cup, pojawił się w Rotax Max Challenge, co było sporym pozytywnym wydarzeniem.

W aktualnym sezonie biało-czerwony trykot WTR BirelART założy Jurij Protasow, jeden z ukraińskich kierowców znany z rywalizacji w rajdowych mistrzostwach świata w klasie WRC-2. Pamiętamy go doskonale z rajdów Grecji czy Australii w których Protasow zajmował drugie miejsce w tej klasie. W rajdzie Monte Carlo był natomiast trzeci.

Jurij Protasow dołaczy w sezonie 2016 do ekipy Wiktora Turkiewicza WTR BirelART i będzie się ścigał w Rotax DD2 Masters w Polsce.
Jurij Protasow dołączy w sezonie 2016 do ekipy Wiktora Turkiewicza WTR BirelART i będzie się ścigał w Rotax DD2 Masters w Polsce.

Ukrainiec, który wraz z młodziutkim synem Glebem stawiającym pierwsze kroki w kartingu, na polskich torach kartingowych pojawił się już w zeszłym sezonie. Sam jednak nie zasiadł za kierownicą żadnej z kategorii Rotax. W tym roku zdecydował się jednak na rywalizację w najszybszym wózku Rotax DD2. Będzie ścigał się w klasyfikacji Masters, dla kierowców, którzy ukończyli 32 lata.

Udział Protasowa w zespole WTR i w serii Rotax Max Challenge Poland to znakomita promocja nie tylko zespołu, ale przede wszystkim polskiego sportu kartingowego. Zwróćmy uwagę, że w wielu krajach świata kierowcy innych dyscyplin sportu motorowego chętnie uczestniczą w kartingu. Ostatnio mieliśmy doskonały przykład w Stanach Zjednoczonych, kiedy to we Florida Winter Tour wystąpiło wielu czynnych i byłych kierowców różnych serii wyścigowych czy rajdowych, z zawodnikami F1, IndyCar czy Nascar włącznie.

Przed rokiem spotkaliśmy Jurija Protasowa w Bydgoszczy. Oto zapis rozmowy ukraińskiego kierowcy z Polskim Kartingiem. A poniżej krótki wywiad WIDEO.

fot. Archiwum, Rafał Oleksiewicz (Polski Karting)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here