PODZIEL SIĘ

Na torze Poznań rozegrano mistrzostwa Polski młodzików. Zawody zaliczane były do współzawodnictwa dzieci i młodzieży oraz punktacji ministerialnej. W kategorii Mini Rok mistrzowski tytuł wywalczył wrocławianin Adrian Janicki. Kierowca zespołu Jastrzębski Racing okazał się najlepszy w obu mistrzowskich rundach.

Do walki o mistrzowski tytuł wśród młodzików w kategorii Mini Rok stanęło 13 kierowców. Adrian Janicki zaliczany był do grona faworytów zawodów. Choć pierwszego dnia najlepszy okazał się jeden z jego największych rywali Jakub Szablewski, Adrian zdołał ostatecznie przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Podopieczny zespołu Jacka Jastrzębskiego wygrywał już na poznańskim torze. W pucharowej odsłonie Mini Roka wygrał obie rundy.

Rywalizacja Mini Rokkersów rozpoczęła się od sobotniego treningu oficjalnego. Najszybszy w czasówce był Jakub Szablewski, który z niewielką przewagą przed Adrianem Janickim i Marcelem Kucem zakończył bitwę o pole position. W pierwszym wyścigu jednak przyjechał na metę na czwartym miejscu, bowiem tuż przed nim finiszowali Aleksander Klimaszewski, Piotr Protasiewicz jr i Adrian Janicki. Pech chciał, że Janicki, zwycięzca otwierającego rywalizację o punkty biegu, otrzymał karę 10 sekund i ostatecznie sklasyfikowany został na 9. pozycji.

20150719_RO055

Adrian Janicki (Jastrzębski Racing).

W drugim wyścigu zwycięzcą okazał się Kuba Szablewski, który jak cień podążał za liderem Piotrem Protasiewiczem. Zaatakował na ósmym kółku, notując pierwsze miejsce na linii mety. Tuż za nim finiszował Protasiewicz i Adrian Janicki, który gonił czołówkę startując niemal z końca stawki. Na uwagę zasługuje również postawa młodziutkiego Macieja Banasia, który podobnie jak Adrian Janicki ruszył do wyścigu z dalszych pozycji, a na metę przyjechał jako piąty.

Pierwszy dzień zmagań zakończył się prowadzeniem w klasyfikacji Kuby Szablewskiego. Drugi był Piotr Protasiewicz, a trzeci Aleksander Klimaszewski, o jeden punkt przed Adrianem Janickim i Marcelem Kucem.

Niedzielna czasówka należała już jednak do Janickiego, a na czołowe pozycje wysunęli się również Marcel Kuc, Maciej Banaś i Wiktor Leśkiewicz. Walka w pierwszym niedzielnym biegu była niezwykle wyrównana i zacięta. Janicki prezentował znakomite tempo i o prawie 4 sekundy był przed pozostałą stawką na mecie. Tuż za jego plecami rozegrała się na ostatnim okrążeniu niesamowita walka o drugie miejsce. Obronił je Maciej Banaś, atakowany przez Aleksandra Klimaszewskiego. Kierowca z Warszawy, który po czasówce był dopiero siódmy, od pierwszego kółka ruszył do odrabiania strat. Na mecie był trzeci ze stratą zaledwie 0,005 sekundy do Banasia.

W drugim decydującym o zwycięstwie w niedzielnej rundzie i całych mistrzostwach wyścigu znów znakomicie zaprezentował się Adrian Janicki. Był pierwszy i ponownie wypracował dość znaczną przewagę nad rywalami. Jedynie Marcel Kuc, który finiszował na drugim miejscu zameldował się na mecie ponad sekundę za Janickim. Pozostała część stawki traciła do lidera sześć i więcej sekund. Trzeci był ostatecznie Piotr Protasiewicz, a czwarty Maciej Banaś, po emocjonującej walce obu na ostatnich okrążeniach. Piątą pozycję zajął Kuba Szablewski, który dzięki temu stanął na podium klasyfikacji generalnej.

Mistrzowski tytuł wywalczył Adrian Janicki. Mimo kary w pierwszym biegu w kolejnych zdołał zaprezentować się z jak najlepszej strony. W Przeźmierowie był najszybszy i zasłużenie wywalczył biało-czerwoną szarfę mistrza Polski. Tuż obok niego na podium znaleźli się Piotr Protasiewicz i Jakub Szablewski.

Klasyfikacja I rundy
1. Jakub Szablewski 66 pkt
2. Piotr Protasiewicz 65
3. Aleksander Klimaszewski 40
4. Adrian Janicki 39
5. Marcel Kuc 39
6. Stach Nowicki-Wysoski 29

Klasyfikacja II rundy
1. Adrian Janicki 75
2. Marcel Kuc 53
3. Maciej Banaś 46
4. Piotr Protasiewicz 41
5. Aleksander Klimaszewski 36
6. Jakub Szablewski 33

Klasyfikacja generalna kat. Mini Rok
1. Adrian Janicki 114 pkt
2. Piotr Protasiewicz 106
3. Jakub Szablewski 99
4. Marcel Kuc 92
5. Aleksander Klimaszewski 76
6. Maciej Banaś 68
7. Wiktor Leśkiewicz 54
8. Stach Nowicki-Wysoski 49
9. Franciszek Palmirski 49
10. Krzysztof Gardziel 48
11. Marcel Skotarczak 41
12. Adam Szydłowski 24
13. Jakub Rutkowski 22

fot. Rafał Oleksiewicz (Polski Karting)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here